van hare officierenop de plaats des onheils tegenwoordig zjj posteerde zich overalwaar het gevaar het dreigendst was, vormde ketens tot het aanreiken van het benoodigde water en bracht hare brandspuiten in werking. Alle bur gerlijke en militaire autoriteiten, de burgemeester, de heer Pijls, de wethouders, de gouverneur der provinciede heer van der Does de Willebois, de generaal Knoop, de procu reur-generaal, de heer Strens (oud-Minister) en alle officie ren der bezetting waren aanwezig en leidden de werkzaam heden. Buitenlandsch Nieuws. De brand was uitgebarsten in een loodsnaar men zegt gevuld met hout en biezentot het vervaardigen van kis ten en manden bestemdspoedig stond deze loods in lich telaaie vlam, en nu greep het vernielend element rondom zich en tastte de omliggende loodsen aan die ook grooten- deels met licht ontvlambare zelfstandigheden gevuld waren.. Voor dezen stond een groot gebouw, tot in 1795 een kloos ter van de orde der Penitentendat door den heer Regout als magazijn gebezigd werden waarin ouder anderen voor 40,000 besteld en reeds ingepakt glaswerk aanwezig was. Binnen korten tijd stond ook dit gebouw in feilen gloed, terwijl zich de vlammen en de rook hoog in de lucht ver hieven. Er was namelijk een tamelijk sterke winddie de vlammen juist dreef naar de zijde van de fabriek en van een aantal huizen en gebouwen. De hitte was tot op een vrij grooten afstand onverdraaglijk en verzengde en verschroeide de huid. Te half zeven uren was de nood het hoogstvol gens alle berekeningen zou de vlam rechts de pakhuizen en kantoren van de twee expediteurs, de heeren Nijpels en Laesman aantasten; in het midden begon reeds een groot gebouw, dat op de Boschstraat uitkomt en onlangs gebouwd is naar het model der groote Parijsche woningenaan het dak te brandenrechts eindelijk begon het vuur de hoofd gebouwen der fabriek aan te tasten. Naar alle waarschijn lijkheid zou het geheele vierkant, ingesloten tusschen den hoofdwal en de Boschstraat en bestaande uit de fabriek en de woning en gebouwen van den heer Regout en een aan tal huizen van partikulieren een prooi der vlammen wor den en dit zou een schade van eenige millioenen veroor zaakt hebben. Gelukkig echter veranderde juist toen de windterwijl door de hulp der bezetting en het toenemen van het aantal brandspuiten eene meer krachtdadige hulp mogelijk werd. Wel dra slaagde men er inde uitbreiding van den brand te beteugelende spuiten werkten aan de uiteindenen hij breidde zich niet meer uit, maar bleef het aangetaste ver nielen. Het hevigst woedde hij in het oude kloosterdat vol gestapeld was met ingepakte kisten met glaswerk en hout en andere waren. Onmiddellijk daaraan, met een kleine tusschenruimte grenst het zoogenaamde Hooghuis, een zeer hoog en groot gebouw, waarvan reeds is gesproken. Op het dak en op de buitengallerijen er van, waaraan de vlammen bijna raak ten stonden stoute brandgasten en slingerden groote hoe veelheden water in den gloeienden oven beneden hen, te midden van eene ondraaglijke hitte. Toen de brand ge- localiseerd was, was daar het strategische punt. Men vreesde, dat de gevel met de daarachter opgestapelde brandende massa naar den kant van het Hooghuis zoude invallen en het in brand steken. Daarom was het nu zaak dien brand te smoren; een 12tal spuiten was daar bezig. Weldra was nu het gevaar gewekende brand bleef nog wel eenige uren woeden, maar tegen 12 uren kon hij als geheel geëin digd beschouwd worden. Nogtaus bleven de spuiten het rookende puin blusschen. De houding der bezetting wordt zeer geroemd: zonder hare hulp ware men het vuur waarschijnlijk niet meester geworden. 1200 man sterk en goed aangevoerd, was zij overal op de plaats des gevaars. Wat echter vooral de stad voor eene groote ramp behoed heeft, is het bedaren en het veranderen van richting van den wind. De schade wordt op ruim f 200,000 geschat; het meest, zoo niet alleswas geassureerd. Men heeft geene groote ongelukken te betreuren; alleen een drietal menschen zijnten gevolge van een val en door het nederkomen van balken en steenen verwondslechts de toestand van één persoon schijnt zorg in te boezemen. Als eene bijzonderheid verhaalt mendat de heer Regout juist een grooten toestel met stoomvermogen liet vervaardi- gen, waarbij een toren tot opvoering van water, waardoor hij eiken brand onmiddellijk zou kunnen bedwingen. Onge- lukkigerwijze is h(j te vroeg verrast. Daar alleen pakhuizen vernield zijnzal geen werkman het werk behoeven te staken; dit is een geluk voor Maas- stricht, waar toch reeds veel armoede heerscht. Heden Maandag zijn aangegeven 66 personen, sedert de laatste opgave van Zaterdag door de cholera aangetast en 5 9 overleden. In het geheel dus aangetast 96 5 en over leden 6 08 personen. Bij de heden op het Raadhuis plaats gehad hebbende herbesteding van het schoonmaken, invoegen en herstellen der gemetselde bouwallen zijn aannemers geworden P. Koo reman Pz., Metselaar alhier van het 1ste perceel voor f 960; en van het 2de voor f 1190; en A. Verhoog, Metselaar alhier, van het 3de perceel voor f 86 5. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 66°, des avonds te 8 uren 5 8°, te 10 uren 56°. Zondagsmorgen te 5 uren 5 05, te 8 uren 54°, 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 58°. te 5 uren 5 8°, te 8 uren 54°, te 10 uren 5 2°. Maandag morgen te 5 uren 5 5°, te 8 uren 5 8°, 's namiddags te 12 uren 60°, te 4 uren 56°. Te Keulen werden Zaterdag morgen geene plaatsbriefjes voor spoorwegtreinen naar Hannover meer uitgegeven. Te vens vernam men aldaar dat de communicatie van Harburg naar Lüneburg per spoortrein is gestremd, doordien de raih op last der Hannoversche regeering zijn opgebroken. Volgens telegrafische berichten zijn Pruisische leger korpsen Hannover en Saksen binnengeruktterwijl de Han noversche troepen op het gebied van Göttingen zich bevon den en de Oostenrijksche ook Saksisch grondgebied bezet ten. Pruisen krijgt een overmacht tegen zich, maar Oostenrijk zal zijn strijdmacht moeten verdeelenzoodra van de zijde van Italië een aanval plaats heeft. 1 Gewichtig is het besluitdat de bondsdag Zaterdag genomen heeft ten aanzien van Saksens voorstel, dat de hulp van den bond ingeroepen heeft tegen Pruisen, hetwelk, met schending der bondsrechten, gewelddadig Saksens grondge bied is binnengerukt. Dat voorstel is namelijk aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Beteekenend is het dat Baden, hetwelk tot dusverre vermeden heeftzich tegen Pruisen te verklarenthans daartoe is overgegaan door ook voor het voorstel te stemmeD. Gedurende de laatst verloopen 100 jaren zijn de di plomatieke betrekkingen tusschen de Oostenrijksche regeering en het Pruisische Kabinet niet afgebroken geweest. Aanstaanden Woensdag zal in het glazen paleis te Londen een koraal-uitvoering plaats hebben, waartoe 5000 zangers en zangeressen zullen medewerken. De heer Glaisher heeft in de laatste avonden weder te Londen eenige opstijgingen met zijn ballon ondernomen tot het doen van wetenschappelijke waarnemingen. Volgens berichten uit Bordeaux zijn de algemeene magazijnenaldaar gebouwd door de Compagnie Anonyme des magasins généraux, een plooi der vlammen geworden, bij welke ramp niet slechts eene groote hoeveelheid goede ren (o. a. 800 kisten indigo, van de lading Impératrice Eugénie, en 3 a 4000 balen katoen en wol) zijn verbrand, maar ook verschillende personen door het instorten van een muur gedood of gewond werden. De schade wordt op acht millioen franks begroot. Bij het verzenden van dit bericht liep het geruchtdat de branddien men gebluscht waande op nieuw was uitgebroken. In een kolenmijn te Ashtonbij Manchesterheeft Donderdag avond eene ontploffing plaats gehad.Waarschijnlijk is men met het doorgraven der nieuwe gangen uitgekomen in een ander reeds uitgegraven gedeelte der mynwaarvan men wistdat het vol gas was. Door de nalatigheid van enkele jongenswelke geen veiligheidslampen hadden is toen het onheil veroorzaakt. Volgens de laatste berichten van Donderdag avond uit Manchester, worden er 43 werklieden vermist. Het schynt dat Garibaldi op nieuw het brevet van

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2