N°. 1938. Woensdag 13 Juni. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH IIUIIU Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 m de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 ra.; 6 n. 16 in.; 9 u. 5 m.; naar Huarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 51 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poitbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 'auamidd. te 3 u. 35 ra. savouds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Laudpost. Over Southampton l en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u.45m.av. Zittingen *an bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 ut en Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da relijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-Ds Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag üiusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. Z. M. heeft in hunnen rang overgeplaatst bij liet reg. grenadiers en jagers, de 1ste luits. F. Le Maire Knotzer en J. C. Santhagen3beide van het 7de reg. inf. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft heden Dinsdag van zijn burgerschapsrecht als kiezer gebruik ge maakt. Op de aanbevelingslijst, Vrijdag 11. door de arron- dissements-rechtbank te Middelburg opgemaakt voor de va- ceerende betrekking van kantonrechter te Sluis, zijn geplaatst de heeren Mrs. J. H. L. van Burengriffier van het kan tongerecht en candidaat-notaris te Brielle; F. J. Tijndal de Veer, griffier bij het kantongerecht te Wijk bij Duurstede; A. Verhoed', advocaat bij het hoog militair gerechtshof der Nederlanden en bij het provinciaal gerechtshof te Utrecht, wonende te Utrecht. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rotter- terdam zijn Maandag aangegeven 12 overledenen aan de cholera. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Ge- oemuiden Ds. H. A. Leenmauste Gaast en Ferwoude. Us. I. Montagne Az. te Kattendijke heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Ter Aar aangenomen. Van de 1011 kiesgerechtigden ter benoeming van le den der Tweede Kamer der Staten-generaal zijn heden Dins dag 539 kiezers opgekomen tot inlevering der stembriefjes voor de gewone en voor de buitengewone verkiezing. In 1864 waren 719 kiezers opgekomen. De buitengewone collecte, Maandag 11. gehouden ten behoeve der Israëlitische armen ter voorziening in den nood bij de heerschende ziekte, heeft naar wij vernemen een som v'an ruim f 5 00 opgebracht. Mgr. de bisschop van Haarlem heeft naar wij verne men bepaald, dat driemaal in de week, 's-avonds te 7 uren gebeden zullen worden gedaan in de verschillende parochie kerken om van God leniging van de heerschende ziekte af te smeeken. Het bevoegd kerkbestuur heeft de gevraagde dispen satie geweigerd voor. het beroep van Ds. SegersHervormd predikant te Leersum tot Walsch predikant te Groningen. Wij achten het niet ondienstig het volgende mede te deelen wat wellicht ook voor Leiden nuttige wenken bevat: De adjunct inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Gelderland en Utrecht, als zoodanig belast met de zorg voor de volksgezondheidheeft sedert het voorkomen van het eerste cholera geval te Utrecht in de maand April jl. al het mogelijke aangewend, om de verdere uitbreiding de zer ziekte te voorkomen. Krachtige voorzorgsmaatregelen zijn dan ook reeds en worden nog voortdurend door het gemeen tebestuur aangewend, maar dagelijks blijkt het meer en meer, dat die maatregelen slechts ten deele het doel treffenom dat zij niet door de eendrachtige medewerking van alle in gezetenen worden ondersteund. Velen van de minder ont wikkelden onder de bewoners dier stad blijven den hun gegeven goeden raad in den wind slaangaan zorgeloos voort met het gebruik van slecht drinkwater, het veront reinigen van den bodem, dien zij bewonen, en met zoo vele andere onvoorzichtige handelingen meer, en zijn daardoor de oorzaakdat de ziekte sneller en moorddadiger voort- woedt, dan bij de toepassing der door de ervaring geijkte middelen onder hoogeren zegen verwacht zoude mogen wor den. Die zorgeloozen moeten dus met aandrang gewezen wor den op de noodlottige gevolgen hunner handelingenmaar zoo dit niet door welwillende tusschenkomst en medewer king van een aantal menschlievende raadgevers geschiedt, gaat een kostbare tijd verloren en zullen de pogingen van het gemeentebestuur eerst ingang vinden als het reeds te groote aantal slachtoffers nog met vele anderen vermeer derd is. De armbesturen in die gemeente zijn krachtig werkzaam om geldelijk en stoffelijk hulp te verleenenwaar die blijkt noodig te zijn, maar ook hun personeel is niet talrijk ge noeg om op alle punten, waar eenig gevaar dreigt, onmid dellijk en afdoende te handelen. Er bestaat dus dringende behoefte aan hulp en hij zou meenen aan zijn ambtsplicht niet te voldoen zoo hij niet alles aanwendde wat dienen kon om de door de regeering verordende voorzorgsmaatregelen te ondersteunen. Hij heeft de innige overtuiging, dat velen het daar ontbrekende zul len willen aanvullenwanneer de behoefte aan hulp en de aard dezer laatste hun slechts wordt kenbaar gemaakt, en in dit vertrouwen neemt hij de vrijheid, eenige menschen- vrienden met beleefden aandrang uit te noodigen, zich tot

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1