Binneniandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. De politieke moraliteit heeft hare rechtendie niet gekrenkt mogen worden. Wij zijn in geenen deele bevreesd voor de zegepraal dei- zuivere liberale beginselenwaarvoor wij jaren achtereen hebben gestredenook het programma van het nieuwe Mi nisterie en de verkiezing van de H.H. Taets van Ame- rongen en Groen van Prinsterer zullen daaraan minder schade doen dan die onhandige en hartstochtelijke aanbevelingen die onder de vlag van het liberalisme de kiezers willen dwin gen, om weder in de volksvertegenwoordiging een plaats te geven aan mannendie niet voor het belang der natie uitsluitend zouden strijd voeren. 't Zou ons onmogelijk zijn de inconsequentie te begaan van iets te zeggen tot aanbeveling van den heer Betzwiens belastingplannen van den aanvang af tot het einde toe door ons zijn bestreden als aandruischende tegen de beginselen die hij vroeger als lid der Tweede Kamer beleed. Wat hij gaf in de plaats van de afschaffing der verbruiks-belastingen van de gemeenten, leverde nog dezer dagen menig bewijs, hoe het strekt tot een willekeurige beperking van het kies recht. - Z. M. heeft benoemd bij het 3de reg. infanterie tot kapitein 3de klasse den lsten luit. W. A. Brunings van het 5de reg. inf.; bij het 6de reg. tot lsten luit. den 2den luit. A. L. J. H. Verlinden van het korps, en bij het 8ste reg. tot lsten luit. den 2den luit. C. F. Verkerk van het korps; - voorts bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot luit. kolonel den majoor D. G. Andreaetot majoor den kapt. lste klasse L. J. Nilant Bannier, en tot kapt. 3de klasse de lsten luit. adj. H. E. Beekman van het korps. Z. M. heeft den heer Mr. J. W. van Lansberge, raad van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te Parijs, belast met de tijdelijke waarneming der opengevallen betrekking van secretaris-generaal van het Departement van Buitenland- sche Zakenvan die waarneming eervol onthevenvoorts bevorderd tot zaakgelastigde, met bepaling dat hij vooreerst werkzaam zal blijven aan het Departement van Buitenland- sche Zaken- zijnde bij datzelfde besluit de heer Mr. C. Ie Clercq, tot hiertoe refereudaris bij het Departement van Buitenlandsche Zakenbenoemd tot secretaris-generaal van hetze) ve. De houding van Thorbecke tegenover de cultuurwet wordt op eene uitvoerige wijze verdedigd in een brochure van den heer L. van Woudrichem van Vliet. Hij komt daarin tot het besluit: 1°. Thorbecke is noch als Minister, noch als afgevaar digde in gebreke gebleven de vrijgevige beginselen en be doelingen des Ministers van Koloniën op den waren prijs te schatten; 2°. geen enkel woord is door hem gesproken, waaruit zijn eventuëele ondersteuning van alle bepalingen van het wetsontwerp mag afgeleid worden 3°. al wat hij als Minister, nopens het ontwerp uitte, duidde groote be zorgdheid aan voor de verheffing der wet; 4°. door tal van bevoegden zijn de radicale gebreken van het ontwerp aan getoond - door niemand wederlegd5°. tegenover het on toereikend bevonden stelsel van de Putte c. s. staat een stelsel Thorbecke c. s., welks kracht tot heden niet ontze- ruwd is; 6°. het amendement Poortman, waaraan hij zijne stem gaf, was in het stelsel der wet. - //Waar blijft, tegen over deze voor ieder tastbare feiten de kommervolle vraag naar Thorbecke's politieke eerlijkheid P Waar de vrees dat hij tot een kolonialen behoudsman zou omgekeerd zijn?" De Catholieke kiesvereeniging te Arnhem heeft met de anti-revolutionaire kiesvereeniging aldaar besloten, om, met het oog op de zoo belangrijke quaestie van het onderwijs en sommige andere hangende vraagstukken, tot candidaat voor de Tweede Kamer te stellen Mr. L. W. C. Keuchenius, ter- Wyl de liberale kiesvereeniging aldaar tot candidaat heeft gesteld Jhr. Mr. W. T. Gevers Deijnoot. In het kiesdistrict Nijmegen wordt tegenover Jhr. van Nispen van Sevenaer de oud-Minister G. H. Betz voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aanbevolen. Uit de opgaven in deStaats-Courant, betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland, over de weekbe ginnende den 27sten Mei en eindigende den 2den Juni, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 2 5 5, aan de ziekte gestorven 84, afgemaakt 24, hersteld 18, aan het einde der week nog ziek 129 runderen, terwijl er sedert het be gin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 49,961 aan de ziekte gestorven 20,110, afgemaakt 9731, hersteld 19,591 en nog ziek 5 29 runderen. Zaterdag woedde te Haaften een verschrikkelijke brand, waarbij ongeveer zestig huizen in den asch zijn gelegd. Zondag ochtend waren de puinhoopen nog smeulende; 65 huizen, ruim 2/3 van het dorp, meestal in het schoonste gedeelte gelegen waaronder het schoolgebouw en het gemeente huis, zijn afgebrand. Het archief en de gemeentekas zijn ge- red. Het geheel levert een treurig schouwspel op. Met krachts- inspanning zijn de oude lieden gered. De bewoners namen de vlucht naar de kerk, de bosschen en het veld. Ruim 700 personen zijn zonder huisvesting en van alles beroofd. De brand is aangekomen bij J. van Peuten in een mest vaalt waarop stroo en krullen waren gelegd. De schade is nog onberekenbaar. In onderscheidene kerken zullen bij het heerschen der ziekte buitengewone godsdienst-oefeningen plaats hebben als Dinsdag in de Bethlehems kerk aan den Nieuwen Rijn; Woensdag in al de R. C. kerken en Donderdag in de ker ken der Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente, Uit de dienstendie HH. Stads-doctoren en Stads chirurgijns gedurende de laatste nachten hebben bewezen, blijkt, dat het nachtbureau aan het Raadhuis strekt ten dienste van iedereen die geneeskundige hulp in dezen tijd behoeft, van welken stand ook. Gewis een lolfelyke maatregel, die aanspraak geeft op algemeene erkentelijkheid, waarvan gaarne iedereen in voorkomende gevallen een bescheiden ge bruik zal makennu onze genees- en heelkundigen zich zoo veel opofferingen getroosten. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 7 9°, des avonds te 8 uren 68°, te 10 uren 64u. Zondag morgen te 5 uren 66°, te 8 uren 72°, 's middags te 12 uren 84°, 's namiddags te 4 uren 84°. te 5 uren 82°, te 8 uren 76°, te 10 uren 6 7°. Maandag morgen te 5 uren 57°, te 8 uren 62°, 's namiddags te 12 uren 6 6°, te 4 uren 6 6°. De Pruisische veldmaarschalk von Wrangel, in het ge wone leven bekend onder de benaming van //papa Wran gel," heeft geen commando in het leger, uithoofde van zijn hoogen ouderdom. Werkeloos te zijn in den tijd dat alles gereed wordt gemaakt om het zwaard te trekken, dit stuit den hoogbejaarden maarschalk zoo zeer tegen de borst, dat hij den Koning heeft verzocht met het regiment curassiers, dat hij vroeger zoo lang heeft gecommandeerd, te mogen oprukken. Als een bijzondere gunst heeft hij gevraagd dat het hem vergund worde in het gevecht met den standaard van het regiment aan het hoofd daarvan te mogen opruk ken hetgeen hem is toegestaan. Meer en meer blijkt dat de geruchten van oorlog zich niet verwezenlijken, omdat ieder terugdeinst om het eerste kanonschot te doen hoorendat de verantwoordelijk heid van het verstoren van den vrede doet dragen. Geheel Italië wil den oorlog om in het bezit van Venetië te ge raken maar ook daarmede zou moeten gepaard gaan het uitschrijven eener leening van 750 millioen. In het bagno te Toulon werd den Sisten Mei de laatste galeislaaf ontslagen wien nog het merk T. F. door middel van een gloeiend ijzer op de schouders werd inge drukt. Deze man was reeds 34 jaren op de galeien voor zijn leven veroordeeld, werd zijn straftijd meermalen inge kort, en daar hij zich onberispelijk gedroeg, is hem ten laat ste de vrijheid geschonken. De pogingenom de European Bank te Londen we der op te richten, zijn met geen gunstig gevolg bekroond. In de zitting van het Engelsche Huis der Gemeenten van Woensdag 11. stelde de heer Locke King de tweede lezing voor van de //Reaz Estate Intestacy Billwaardoor hij een einde wenschte te maken aan de onbillijke wetsbepalingen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2