N°. 1937. Dinsdag 12 Juni. A0. 1861 tm Verkiezing voor twee leden van de Tweede Hamer der Statcn-ljicneraal in het kiesdistrict Leiden. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76; Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, SchiedanCen Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.j 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.j 6 u. 16 m.; 9 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 8 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's inorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'snamidd. te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 men Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, VrijJsg en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie im Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uien.-Dtf Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 3uren; van's-Rijks Directe Belas- tiogen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. (Sloi.) In den loop onzer redeneeriugen over de verkiezing die aanstaande is, zijn de volgende instellingen ontwikkeld: io het kiesdistrict Leiden had en heeft een candidaat van de liberale kiesvereeniging tot het verkrijgen van de vol strekte meerderheid geen kans de liberale partij kan en moet evenwel hare krachten open- bareudoor het stellen van bekendebekwameaanbevelens waardige candidaten bij de verdeeldheiddie heerscht onder hen die zich li beralen noemen, is de toestand nog moeilijker, tegenover een nieuw opgetreden Ministerie, dat ook ontstond door of ten gevolge van de samenwerking van een deel der liberalen de candidatendoor de conservatieve en anti-revolutio naire kiesvereenigingen gesteld, verdienen in meer dan een opzicht meer aanbeveling dan die der liberale kiesvereeni- gingen van dezelfde of van verschillende kleur. Die stellingen zijn door een ongenoemden maar niet be- kenden berichtgever in de Nieuwe Rotterdamsche Courant genoemd een inconsequentie of een warwinkel. Zeer oneerlijk en ter kwader trouw zyn de aanhalingen, want verzwegen wordt dat de aanbevelingen van de liberale kiesvereenigin gen voor iemand, die met den toestand van het kiesdistrict bekend is, niet gelukkig gekozen zijn. Omdat twee of drie eorypheën begrijpen, dat niet de HH. van Heukelom en Wolf- ISOnmaar de HH. Betz en Gevers Deijnoot moesten wor den aanbevolen en een betrekkelijk zeer gering aantal leden daarmede instemmen, zouden wij met de helft van ruim 2600 kiezers in het kiesdistrict ons daarbij moeten nederleggen Wij hebben Mr. N. Olivier Dr. P. Bleeker en Mr. D. Tie- Iboel Siegenbeek met warmte aanbevolen vier jaren geleden p1-. G. Groen van Prinsterer tegenover den Baron Taets yan Amerongen wegens bekende superioriteit van talent on- dersteundtoen velen, die zich liberaal noemen, laatstge- melden steunden, die zij nu tegenstaanomdat zij, door ker kelijke geschillen bevangen, zich door hartstochten laten be- heerschen. Kalm en bedaard is onze bliken ongevoelig voor den lof van een tegenstander zoowel als voor het naam loos en oneerlijk geschrijf, misschien van een oud, maar door partijgeest verblind vriend, moeten wij wel overwegen wat we schrijven; neen, vloeit onze overtuiging in de pen en wat op het papier komt blijft onveranderd in druk. De tijden veranderen en wij met hen; - dat is nu vooral waar, nu de eerlijke toepassing van beginselen, die meu aan kleeft, zooveel te weuschen overlaat, dat men zoo menig maal vragen moet, is dat nu bet oordeel van een liberaal? is dat nu een daad van een behoudsman? Bovendien is het niet verstandig het goede te miskennen in zijn tegenstander en het oog te sluiten voor het kwaad van zijn partijgenoot, of wat bij de laatste verkiezing voor gemeenteraadsleden nog kon worden opgemerkt te ijveren voor een partij met mis kenning en lastering van anderer verdiensten. Wat is er van den oud-Minister Betz te wachten, die af schaffing van patentrecht, van zeepaccijns en zegelbelasting op de dagbladen enz. beloofde dan of een onbeschaamde op positie of een loffelijk maar toch onvruchtbaar stilzwijgen? De woorden door den Minister Thorbecke op 20 November 186 5 in de Tweede Kamer uitgesproken kunnen nimmer uilwisschen de wijzewaarop de heer Betz het Ministerie verliet. En wat het oordeel van den heer van der Linden over Jhr, Gevers Deijnoot op 27 Juni 1863 betreft, dat dezer dagen in herinnering is gebracht, hoe kan anders dan bij naam loos geschrijf een oneerlijk liberaal diens candidaat uit partij zucht ondersteunen tegenover een man van onmiskenbaar ta lent? Ja, de heer Betz heeft vroeger zijn mandaat als lid der Kamer op een verdienstelijke wijze waargenomenmaar kan dit ook van Jhr. Gevers Deijnoot, toen hij voor het district 's-Gravenhage zitting had, zoo onvoorwaardelijk wor den verklaard? Het ware liberalisme kau door zulke aanbe velingen worden gebracht in een kwaden reuk die meer schade dan al de bestrijders der tegenstanders kunnen toebrengen.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1