LET WEL! Leydsche Broodfabriek. liuitenlandsch Nieuws. Ad verten liën. a. Benoeming van een Directeur. b. Mededeelingen van finantiëelen aard. onverklaarbare wijze ongedeerd zijn gebleven; te Vorden is het huis van den bakker de Wilde afgebrand; onder Almen zouden twee paarden voor een wagen gedood zijn. In den avond van den 4den dezer sloeg de bliksem in een schuur van den winkelier Jan Wielens, te Haaksber gen, ten gevolge waarvan deze totaal is afgebrand met het geen zich daarin bevond, uitgenomen het vee dat nog bij tijds is gered. Te Schuttorf is ten gevolge van het zware onweder, dat daar toen woedde, het dak der woning van een landbouwer ingestort, waardoor acht koeien gedood zijn. Bg de Ned. Hervormde gemeente te 's-Hertogenbosch is beroepen Ds. D. G. M. Roldanuspred. te Oostzaan. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Scherpenzeel Ds. V. J. Koningsberger te Hazerswoude; - te Ter Aar Ds. I. Montagne Az. te Kattendijke; - te Maasland Ds. H. Bax te Ouddorp; - te Noorden de candidaat F. Hop- ster; te 's Gravenland Ds. W. Krayenbelt te Opheusden - te Maarsen Ds. K. F. Creutzberg te Oosterbierum- te Eemnesbuiten de candidaat B. J. Swaan - te Engelum Ds. W. J. H. van der Zwaag te Akkerwoude. -Men verneemt dat het samenstel van bepalingen van strafrecht voor Ned.-Indië, dat bij Kon. besluit uitgevaar digd zal worden, hier te lande is aangekomen, en nage noeg overeenkomt met den inhoud van den Code Pénal gelijk die in Nederland gewijzigd geworden is. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 74°, des avonds te 8 uren 65°, te 10 uren 63°. Zaterdag morgen te 5 uren 62', te 3 uren 71°, 's middags te 12 uren 81c, 's namiddags te 3 uren 8 6°, te 4 uren 7 9°. Dinsdag namiddag kwam de Nederlandsche oorlogs brik //de Wesp," onder bevel van den luit. ter zee lste ki. Meijer, te Antwerpen voor de stad. Dit schip dat allerfraaist gebouwd is, dient tot oefeningsvaartuig en is tevens bestemd om de Nederlandsche visscherij te beschermen. Het doet ge woonlijk dienst aan den mond der Schelde te Vlissingen en heeft behalve het kader van officieren een equipage van 67 man, waaronder 6 0 leerlingen. Op 2 8 Mei 11. ontstond nabij Egerndorf brand in een boerenwoning, welke zoo snel toenam, dat 8 van de 17 inwonende personen daarbij het leven verloren. Als een bewijs van erkentenis voor de groote dien sten welke kapitein Maury te Londen aan de wetenschap vooral op het gebied vau de zeevaartheeft bewezenis hem een beurs aangeboden, bevattende 3000 guineas. Ver schillende diplomaten, parlementsleden en geleerden hadden zich aan een diner vereenigd dat mede ter eere van den heer Maury werd gegeven. Sir John Pakington, die voor zat, sprak in de loffelijkste bewoordingen over den grooten geleerde, door wiens ontdekkingen aaD de reeders zulke groote voordeelen zijn verschaft. In den circus der Champs Elysées had dezer dagen een treffend voorval plaats. De dierentemmer Batty hitste Da gehouden oefeningenvolgens gewoonte zijn wilde bees ten op, door ze met zijne karwats te slaan, toen een leeuwin plotseling op hem toesprong en hem met hare vervaarlijke klauwen het gelaat en den rechterschouder deerlijk verwondde. Ondanks deze kwetsuren en de herhaalde waarschuwingen van het publiek heeft de onverschrokken Hongaar de voor stelling niet willen afbreken. Op een der laatste vergaderingen van het Technolo gisch Instituut te Boston had een belangrijke discussie plaats over het gevaar, om stoompijpen door hout of daarmede in aanraking te brengen. Het bleek uit de gevoerde debatten dat het hout bij gestadige verwarming in meerdere of min dere mate tot fijne houtskool overgaat en daardoor voor plotse linge ontbranding vatbaar wordt gemaakt. Door den Britschen consul te Hakodade is een vrg streng vonnis geveld wegens een daad, die meer uit het politieke dan uit het zedelijke oogpunt afkeuring verdiende. Een jong Engelschman van den fatsoenlijken stand wenschte eeuige exemplaren te hebben van schedels van den volksstam der Ainos, de oorspronkelijke bewoners van het eiland Jesso, en met behulp van twee anderen ontvoerde hij er verschei den uit een inlandsche begraafplaats, eenige mijlen van Ha kodade gelegen. Dit baarde groote verontwaardiging onder de inlanders; de zaak werd voor het consulair gerecht on derzocht en het feit beleden. Er werden instructiën gevraagd bij het Engelsche gezantschap te Peking, het hoogste ressort in de rechtspraak, waaraan de Britsche onderdanen in China en Japan onderworpen zijn en daarop is ieder van de da ders tot gevangenisstraf van twaalf maanden veroordeeld. Dit zou een buitensporig zware straf voor het wegvoeren van eenige bekkeneelen kunnen schijnen; doch het vergrijp was van ernstigen aarddewijl het de buitenlanders gehaat kon maken bij een bevolking, die hun tot nog toe de meeste vriendschap in Japan betoond had. In Engeland zou het be- rooven van een kerkhof en het schenden van grafplaatsen een kreet van afkeuring hebben doen opgaan, terwijl het aldaar een louter burgerlijk misdrijf zijn zoude, in Japan was het tevens een politiek vergrijp. Na eene ziekte van weinige uren overleed hedentot diepe droefheid zijner vrouw en kinderen, in den leeftijd van 5 4 jaren, onze meesterknecht ANTONIE HOLTZ. Ge durende 17 jaren was hg ter onzer drukkerij een voorbeeld van ijver, trouw en naauwgezetheid en verwierf hij onze achting en vriendschap. Velen betreuren met ons zijn over lijden; allen, die hem in zijn werkzaam leven in zijne ver schillende betrekkingen kenden, zullen zijne nagedachtenis in eere houden. DE BREUK SMITS. Leyden 8 Junij 1866. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij de ziekte en het overlijden van mijn waarden Vader, betuig ik ook namens mijne Broeders en Zuster opregten dank. J. J. PLANJER. Leiden, 8 Junij 1866. Er biedt zich eene geschikte gelegenheid aan voor twee of drie personen om driemaal 's weeks met een gezelschap naar KATWIJK te rijden, ten einde de baden te gebrui ken. Reflecterenden adresseren zich onder letter K. aan het Bureau van dit Blad. ARMVERZORGERS der Nederlandsche Israëlietische ge meente zijn voornemens, om op Maandag 11 Juni aanstaande eene BUITENGEWONE COLLECTE te houden aan de huizen der ingezetenen alhier; strekkende deze Collecte tot ondersteuning der aau hunne zorg toevertrouwde armen, gedurende het heerschen der vreeselijke ziekte. Overtuigd van de algemeene deelneming in het lot der armen en bij zonder in de tegenwoordige vreeselijke omstandighedenge- looven zij geen vruchteloos beroep te doen op het weldadigheids gevoel hunner Stadgenooten en vertrouwen zij dat hunne po gingen ondersteuning mogen vinden, en met den gewenschten uitslag bekroond worden. Namens Armverzorgers S. A. ANDRESON, Secretaris. Algemeene Vergadering van Aandeelhouders op Zaturdag den Zestienden Junij 18 66 des namiddags te twee ure, in het Gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't AlgemeeD. Punten van behandeling DE COMMISSARISSEN.^ Uit de hand wordt te KOOP aangeboden een zeer logeabel BURGER WOONHUIS op fat soenlijken stand, bevattende behalve meidenkamer twee droogzolders, boven vier en beneden drie kamers, alle behangen en meest met nette marmeren schoorsteenen voor zien voorts marmeren gangkeukenkelder, regen- en pompwater, etc. Te bevragen bij J. M. SECREVE, Com missionair op de Hooigracht, alhier.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2