Jï#. 1936. Maandag 11 Juni. Binnenlandsch Nieuws. D8CH Deze Courant verschijnt eiken dag, be- iialve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van 1-4regels^.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Z. M. heeft aan Mr. J. Heemskerk Bz., op verzoek eervol ontslag verleend als raadsheer in het prov. gerechts hof in Noord-Holland; alsmede benoemd tot ontv. der re gistratie en domeinen te Nijkerk den heer W. J. G. M. Cra mer von Baumgarten, thans surnumerair dier middelen en com mies dierzelfde middelen voor de provincie Noord-Brabant. Na het bekend worden van de redevoering, door den Minister Mijer in de Eerste Kamer der Staten-generaal11. Donderdag gehouden, wordt in het Weekblad de Heraut" het volgende verklaard //Bekommerde afwachting met felle bestrijding in het ver schiet, schijnt dit Ministerie bij de anti-revolutionairen te zullen vinden, wanneer geene nadere inlichtingen doen blij ken, dat het meer dan in de rede van den heer Mijer is geschied, acht geeft op de Christelijke nationale belangen des volks." De Minister heeft het volgende gezegd//Het ligt niet in onze bedoeling, om de grondslagen voor de regeling van het lager onderwijs, in de grondwet gelegd, te wijzigen; evenmin ligt in onze bedoeling eenige grondwetsherziening voor te dragenten einde aan het openbaar lager onder wijs een andere richting te geven dan bij de wet van 185 7 bepaald is. De openbare lagere of de staatsschool blijft de regel; de bijzondere school de uitzondering. - De regeering zal al de gemoedsbezwaren overwegen, ook of er mogelijk heid bestaat, om die bezwaren met de bestaande wet op te heffen, maar is dat onmogelijk en zijn die bezwaren in de daad zoo gewichtig, dat het volk daardoor in zijn teederste belangen zou moeten lijden dan zal de regeering aan de ver tegenwoordiging te zijner tijd een wijziging der wet voor dragen." Vrijdag 11. werd de heer H. Völlmar te 's-Hage ver eerd met de zilveren medaille voor 24 jaren militairen dienst bij het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagersbij welk korps door hem thans de functie van kapelmeester wordt vervuld. De uitreiking geschiedde door den kolonel-kom- mandant van het regiment op de meest vleiende wijze, met bijvoeging van den wensch, dat genoemde heer nog jaren aan het hoofd van dat korps zal mogen verblijven, welke wensch niet minder gedeeld wordt door de leden van dat korps, wier achting hij om zijne bescheidenheid jegens allen in hooge mate heeft verworven. Woensdag had te Utrecht de eerste oefening der Utrechtsche studentenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel op de Botermarkt plaats. Er waren ruim 50 leden aanwezig; de excercitiënonder leiding van den luitenant Straatman, liepen in de beste orde af. De com missie zal trachten om de oefeningen tweemaal 's-weeks te doen plaats hebben; voorloopig zal er geregeld des Woens dags avonds geëxerceerd worden. Aan de heeren Ziegelaar en Comp., te Waalwijk, zijn 100,000 paar schoenen voor Italië aanbesteed. Donderdag had te Utrecht de aangekondigde proef neming met de extincteurs, door den heer L. J. K. Bosch, in de Nieuwe Baan plaats. Een groot publiek woonde die bijen het algemeen oordeel was zeer gunstig. De eerste proefneming, bestaande uit een brand, veroorzaakt door 2 teertonnen en 5 groote pakkisten gevuld met krullen over goten met teer en petroleum, werd door 2 extincteurs in 2£ minuut gebluscht; bij een tweede proef van denzelfden om vang, werd door één extincteur de vlam in twee minuten geheel vermeesterdterwijl als derde proef een platte bak gevuld met teer eu petroleum ontstoken en in twee minu ten geheel werd uitgedoofd. De proeven gelukten uitnemend. Om ze nog meer te doen spreken, ware het misschien wen- schelijk geweest, dat een gewone brandspuit met water naast den extincteur ware gebruikt. Vooral bij 't ontdekken van brand schijnen de nieuwe bluschwerktuigen zeer gewichtige diensten te bewijzen. Voor fabrieken, publieke gebouwen, buitenplaatsen, schepen, enz. kunnen ze zeer doeltreffendja onmisbaar geacht worden. Het werktuig wordt door één mau gedragen en is dus gemakkelijk te hanteeren. Ook te Groningen hebben Woensdag 11. proeven met den extincteur plaats gehad die zeer goed geslaagd zijn. In de diergaarde te Amsterdam is Donderdag mor gen een hippopotamus van het vrouwelijk geslacht geboren. De toestand der acht personen, die bij het ongeval van Dinsdag 11. te Arnhem verwond werden, is over het algemeen gelukkig vrij gunstig, behalve vau een, een tim mermansknecht, die toevallig voorbij het huis ging; het is te vreezen dat deze een zijner oogen zal verliezen. Opmer kelijk is het, dat een jufvrouw, welke bij Hes van Zweeden op bovenkamers woonde, zittende op den stoel, door den vloer naar beneden gevallen en verder in den kelder terecht is gekomen, zonder zich ernstig te bezeeren. Dezer dagen ontvingen de burgemeester en veldwach ter der gemeente Ambt-Doetinchem ieder een brief van een welgestelden landbouwerwaarbij hij hun mededeelde dat zij binnen kort een lijk zouden zijn, vermits hij voornemens was hen dood te schietenwaarvoor hij de pistolen reeds gekocht had, weshalve hij hen waarschuwde op hun hoede te zijn. Daar de burgemeester het niet raadzaam oordeelde af te wachten of hij zijn voornemen zoude volbrengendeed hij hem in verzekerde bewaring nemen en is de briefschrij ver naar een krankzinnigengesticht overgebracht, De schroefstoomboot //de Baaf," varende tusschen 's-Hertogenbosch en Helmond, had Dinsdag 11. een vat bus kruit aan boord. Ter hoogte van Berlicum ontvlamde het kruit, en het vat, met nog eenige in de nabijheid staande goederen sprong in de lucht. Verwondingen of menschen- levens zijn hierbij niet te betreuren geweest, maar de boot heeft veel geleden en ook vele goederen zijn beschadigd. Men zegt dat iemand van het personeel der boot met een schop vuur langs het vat was geloopendat zich aan het kruit heeft medegedeeld. De zaak wordt gerechtelijk onderzocht. Door het on weder, dat Maandag avond 11. gewoed heeft, is de bouwmanswoning, genaamd //de liakhorston der Voorst, een prooi der vlammen geworden; in het buurtschap Ankelaar is de bliksem in een daghuurderswo ning geslagen, waardoor het huisje letterlijk nit elkander gerukt en een koe gedood werdterwijl de bewoners op

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1