Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. schil over het onderwijs kan nimmer, zonder rechtstreeksche deelneming van den heer Groen aan den strijd tot een einde komendaarom achten wij zijne benoeming tot lid der Tweede Kamer een zaak van nationaal belang. Z. M. heeft den officier van gez. Bde kl. bij de zee macht C. H. Schroder, bevorderd tot officier van gez. 2de kl., met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de offi cieren van gez. 2de kl. J. J. Borst en W. H. Yisscher van Aalst; den kapt. t/z. P. A. Matthijsenonder dankzegging voor zijne in de betrekking van directeur en kommandant der marine te Hellevoetsluis bewezen dienstenmet den laat- sten dezer daarvan eervol ontheven, en die betrekking met den lsten Juli a. s. opgedragen aan den kapt. t/z. H. Kemper. De heer Farncombe Sanders heeft verzocht bij de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Utrecht niet in aanmerking te komen. In de //Nieuwe Utrechtsche Courant" wordt door eeuige kiezers de predikant Felix voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aanbevolen. Te Zwolle wordt de heer Raedt van Oldenbarneveld ge noemd als opvolger van den heer Mijer. De arrondissements-rechtbank te Winschoten heeft voor de opengevallen rechtersplaats aanbevolen de HH. en Mrs. A. Lyphart, griffier van het kantongerecht aldaar, J. Emme- rins, griffier te Zierikzee, en H. A. Spandaw, subst.-grif- fier bij de rechtbank te Winschoten. -De Gemeenteraad van Arnhem heeft besloten om van gemeentewege 5 0 fosses mobiles aan te schaffen en als proef neming die te plaatsen in de nabijheid van woningen voor de geringe standen, ten einde de fecale stoffen door de be woners daarin te laten bergen. Te Utrecht is herdacht het i4Ojarig bestaan van de winkelzaak in theerandjes, wijd en zijd vermaard onder het wapen //de dubbele Arend." Als een bijzonderheid kan men mededeelendat zich in den tuin van den heer G. L. van Oosten Slingeland te Schoonhoveneen prachtige bloeiende //Paulownia Imperialis" bevindt, een boom die, zoo als bekend isslechts zelden hier te lande bloeit, doch waarvan dit jaar ook in den //Hortus Botanicus" te Amsterdam en op den Ulenpas bij Hoogkep- pel een bloeiend exemplaar gevonden wordt. -— Te Holwerd woedde Zaterdag avond een hevig on- weder, vergezeld van vreeselijken hagelslag en zwaren blik sem. Een vrouw die met manden brood bij de boeren loopt, keerde met haren man en nog een ander persoon (beide ar beiders op het land) naar huis, toen ze door dit onweder werden overvallen. Alle drie gingenom zich tegen den hagelslag te beveiligenachter een hek zitten. Plotseling valt er een hevige bliksemstraalwerpt de vrouw en den ande ren arbeider in de sloot en dood den man der vrouw. Zondag 11. had te Pelt een droevig ongeluk plaats. Vier personen kregen onderling twist, welke zoo hoog liep dat een hunner de kaarten wegwierp, de deur uitliep, een geweer met dubbelen loop haalde en na eenige minuten we der terug was. Hij legde zijn geweer aan en na het schot, hetwelk miste, schoot hij dadelijk het tweede af, met dat ongelukkig gevolg dat hij een persoon met een kogel de borst doorboordedie eenige oogenblikken daarna den geest gaf. Aangenomen het beroep naar de Klundert, door Ds. P. Deetmanpred. te 's-Grevelduin-Capeile. In de zitting van den Gemeenteraad van Donderdag 11. heeft de heer wethouder de Fremery medegedeelddat er op den dienst van 1865 een batig saldo van f 19,000 zal zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 72°, des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 60". Woensdag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 64°, 's middags te 12 uren 68c, 's namiddags te 4 uren 68°. De uitdrukkelijke verklaring van de Oostenrijksche re geering, dat zij als voorwaarde van de te houden conferentie stelt dat Venetië niet zal besproken worden, schijnt te wor den opgevat als weigering om aan de conferentie deel te nemen en als voorwendsel, om inmiddels de krijgstoerustin. gen geheel te voltooien. - De berichten uit Italië blijven zeer oorlogzuchtig- die uit Pruisen zijn meer vredelievend gestemd. Als een bewijs dat ook een eigenaar van een paar. denspel het ver kan brengen in de wereld diene het vol gende: In den herfst van het jaar 1839 stond een kleine kunstrijderstroep op het punt het Duitsche stadje Bauberg in te trekkenten einde aldaar eenige voorstellingen te ge- ven, toen plotseling bij de kromming van den weg halt werd geroepen. Het was een tolgaarder, die 22 silbergro- schen (ongeveer f 1,30 Hollandsch) vorderde als tolgeld. De geheele troepdie uit 7 personen bestonden even zooveel paarden, kon echter deze som niet bij elkander brengen, waarop de directeur, de heer Benz, met een slecht weêrhou- den traan in het oogzijn zilver horloge uit den zak nam en het in de hand van den tolgaarder liet vallen. - De eer ste voorstelling bracht tamelijk wat op en Renz besteedde alles wat hij maar eenigszins kon missen tot aankoop van paarden, costumes, enz. Na onvermoeiden arbeid van jaren lang heeft Renz het op een hoogte gebracht, waarop nog niemand hem evenaart en bestaat thans zijn troep uit 160 personen, waaronder sujetten van den eersten rang, 112 paarden, 2 olifanten, 12 leeuwen, enz. Als hij uit de een of andere groote plaats vertrektheeft hij immer een extra trein noodigen bestaat deze trein uit een personenwagen van de 2de en 3 van de 3de klasse, een waggon voor het zadeltuig, 2 voor de meubels, boeken, tonnen, drapeaux, verder 5 waggons voor het passagiersgoedkoffers, kisten, enz., 2 waggons voor de circusgarderobbes1 waggon voor de artikelen, die bij de laatste voorstelling gebruikt zijn, dan volgt 1 waggon voor de jachthonden en hertenen dan een waggon met de olifanten en leeuwen, terwijl de trein gesloten wordt door 14 waggons, waarin ieder 8 paar den zijn. In de afgeloopen week is te Stockholm de toren van de Roomsch Catholieke kerk in de Sundjesstraat ingestort. Dewijl dit plaats had bij gelegenheid van de namiddags- godsdienstoefening zijn verscheidene personen daarbij omge komen dewijl de toren bij het vallen een gedeelte der kerk verbrijzelde. Des avonds, nadat het onheil was geschied, wa ren reeds 21 dooden en vele zwaar gekwetsten uit de puin» hoopen te voorschijn gebracht; er worden nog 5 personen vermist. In Italië verwacht men den oorlog, maar men is ook zeker, dat hij komen zal. De 95,000 vrijwilligers, welk cijfer uit officiëele staten blijkt, zijn overtuigd dat de regee ring hen niet zou hebben aangeworven en gewapend als zij niet bepaald voornemens was om de zaak tot het uiterste door te drijven. Of het eenige dagen vroeger of later ge beurt doet niets ter zakedat het gebeuren zal staat bij el- ken Italiaan onwankelbaar vast. Van de Gezelschaps-eilanden wordt bericht, dat een dochter van Koningin PomarePrinses Boraborain den echt is getreden met een zoon van den aldaar gevestigden Duitschen predikant Mühling. Het congres der Vereenigde Staten heeft een wet ge» maakt, waarbij het gebruik van het Fransche maten- en ge wichtenstelsel voor den openbaren dienst aangenomen en voor de zaken van partikulieren veroorloofd wordt. Tevens heeft het den president gemachtigd gelastigden naar Europa te zenden met het doel om door overeenkomsten met de onder scheidene landen der oude wereld tot munteenheid te ge raken. Promotie aan de Leidsche üoogescïiool. 6 Juni. - Tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde, de heer F. N. Obbes, met een Academisch proefschrift, ge" titeld Vicia faba Nauvocusis. OFFICIEEL SIEUWS. HER-IJK. Burgemeester en Wethouders van Leiden, gezien het be sluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 2den Januari 11., N°- 13 (Prov.-Blad N°. 2), be palende het tijdstip van den her-ijk der maten en gewichten

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2