Donderdag 7 Juni. A°.llMg$C N°. 1933. Verkiezing voor twee leden van de Tweede Hamer der Statcn-<Kcneraal in het kiesdistrict Leiden. LE1DSCH MGBLAB. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, SchiedaoCen Rotterdam: te 8 u. 33 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 w.; 6 u. 16 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: le 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 'snamidd. te 3 u, 35 m. aavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Laadpout. Over Southampton l en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sin. tot 10 u.45m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uien. Commistte van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open darehjks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-D« Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Accijnzen dagelijks van 91 nren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 93 uren, van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 24 uren. III. De aanbevelingen der bestaande kiesvereenigingen stellen buiten allen twijfel hoe de uitslag der verkiezing zijn zal. Nu de conservatieve en anti-revolutionaire de handen hebben ineen geslagenis de herbenoeming van den Baron Taets van Amerongen verzekerd. De meerderheid der kiezers in de hoofdplaats van het kiesdistrict zoowel als in de andere dis tricten is behoudendgezind op kerkelijk en op staatkundig gebied. Die eendrachtige samenwerking kan wel den ijver doen verflauwen van de liberale kiezersmaar dat zou niet prijselijk en in het belang hunner richting zijn, die veeleer vordert, dat zij hare veerkracht behoudt en openbaart, ge lijk zij deed door het stellen van candidaten. In hoever baar keuze gelukkig is, zouden we liefst niet willen beoor- deelen. Wat wij vroeger opmerkten, herhalen we ook thans: dat het voor de belangen en voor de eer van het district naar onze innige overtuiging zeer wenschelijk was geweest, dat de heer J, van Heukelomlid der Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier, werd aanbevolen. In het Weekblad de Nederlandsche Industriëel van 26 Mei 1862 werden de kiezers uitgenoodigd «om aan het kieswerk getrouw deel te nemen en hun stem alleen te geven aan zoodanige mannen van wie zij wel verzekerd zijn dat zij wel een krachtige eigen nijverheid als de beste waarborg voor het algemeen welzijn en den stoffelijken vooruitgang des volks op hoogere Pnjs stellen dan de toepassing van leerstelselswaarvoor ■nen overal elders wijselijk terugdeinst." Een zeer bekwaam en alleszins aanbevelenswaardig volksvertegenwoordiger zou °°k zijn de heer Wolfsonop het gebied der Industrie zoowel als in zake van VRijks Marine met roem bekend. De liberale kiesvereenigingen hebben evenwel hare keuze ge- vestigd op den gewezen Minister van Financiën G. H. Betz, bie waarlijk niet bij alle liberale kiezers ondersteuning en bijval zal verwervenen door de buitengewone verkieziug op Jhr. W. T. Gevers Deynoot, die, weinig bekend in het Leidsch kiesdistrict, niet zooveel stemmen verwerven zal, dat daaruit de kracht der liberale partij kan blijken. Wij zou den het ongaarne zien, dat weder een oud-Minister, en wel de heer Betz, die waarlijk op geen eervolle wijze het Mi- nisterie Thorbecke verliet, als bestrijder van een nieuw Ministerie in 's-Lands Raadzaal een plaats zou innemen, die hij voor zijn Ministeriëele loopbaan met eere besloeg. Zoo immer een Minister aan het roer kwamdie veel be loofde en weinig gaf, die veel berispte en weinig verbe terde, die het goede wat hij tot stand bracht, reeds door an deren voorbereid vond, hij was het, die zich ook in de Lim- burgsche zaak beginselloos aanstelde. - Het kiesdistrict Rot terdam, waarvoor hij vroeger zitting had, scheen thans voor zijn candidatuur niet veel te beloven. Tegenover den Baron Taets van Amerongen als candidaat door twee kiesvereeni gingen gesteld, gevoelen wij meer sympathie voor laatstge- meldendie niet zoo hard schreeuwt of veel praat, maar toch standvastiger en getrouwer in zijn beginselen is, die te rondborstig en te openhartig is, om op bedekte wijze volksgunst te bejagen en de kennis die hij bezitwaar het pas geeft, nuttig gebruikt, maar nedrig zwijgt over hetgeen buiten zijn sfeer ligt. Wij wenschen gaarne den heer Groen van Prinsterer we der een plaats toe in 's-Lands Raadzaal. Juist omdat wy de ware 3trekking en practische beteekenis van zijn plan van schoolwetsherziening nog niet recht vatten wat wij tot onze schande bekennen, zou het ons aangenaam zijn, dat dit ge schil't welk zoovele gemoederen beroert, een eindbeslissing kreeg. In de Gemeentestem hebben wij ons gevoelen zoo duidelijk mogelijk ontwikkeldmaar de heer Groen leest dit blad niet en zijn critiek was ons veel waard. Zou het optreden van Jhr. Gevers Deynoot belangrijk zijn voor de beslissing van het koloniaal geschilwij twijfelen er niet aan of zonder hem zal die beslissing komen. Maar een ge-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1