Buitenlandsch Nieuws. kenners; onder de Belgische artisten: L. Gaillart, du Bois, Moerenhoutonder de FranscheBombled Brown Girar- det; onder de Duitsche: Arnz, Baaden Bauerle, enz. Mevr. Ie Fevre Deumier, van wier beeldhouwwerk dezer da gen met lof werd gewaagdheeft hare zoo schoohe kunst producten bestaande uit de busten van Z. M. den Koning H. M. de Koningin, benevens van Z. K. H. den Prins van Oranje, aldaar geëxposeerd. De commissie van deze tentoon stelling komt allen lof toe voor de wijze waarop de kunst werken zijn gerangschikt. Een ruim bezoek laat zich ver wachten van deze expositie, die tot omstreeks de helft der volgende maand geopend blijft. Van een geachte zijde verzoekt men aan het //Han delsblad het volgende op te nemen Het bericht aangaande de zaken van notaris W., te M., is bij onderzoek gebleken bezijden de waarheid te zijn. Door een voorloopige opgemaakte balansis geconstateerd dat het te kort hoogstens f 200,000 kan zijn. Wanneer de effecten- stand zich echter wederom verbeterdkan het gebeuren dat er geen te kort zal komente meer daar op de balans het actief laag en het passief hoog is gesteld geworden. Bij on derzoek is gebleken dat er ruim f 100,000 aan contanten, benevens onderscheidene bij de opmaking der balans onbe kende waarden aanwezig zijn. Dat de oorzaak eerlijk is, daaraan wordt door personendie er meer van nabij mede bekend zijnniet getwijfeld. Lichaam en zielziektemede te weeg gebracht door een daling van effectenhebben den notaris tijdelijk onbekwaam gemaakt tot het doen van za ken. De persoon te Leeuwardenwelke volgens het bericht zich van het leven zou hebben beroofd wasvoor zooverre bekend is, hoegenaamd niet in de zaken van den notaris betrokken en reeds overleden vóór dat de notaris zijne be talingen had gestaakt en hieromtrent iets bekend konde zijn. Men schrijft uit ApeldoornAlhier stapte in 't laatst der vorige week in 't logement //de Arend", van de we duwe van Lunteren, een dame af, die voorgaf te zijn mej. Klaassenskomende met het doel om voor de familie En- gelbrechts, op den Haarlemmerdijk te Amsterdam, te dezer plaatse kamers te huren. Een goede bediening verlangende liet ze zich alles wèl smaken en begaf zich Zaterdag avond 11. met de dochter van den logementhouder naar den winkel van den manufacturier T. J. Boks en kocht aldaar een blouse- rok (bruin rips), benevens een kraag met daarbij behoorende manchetten, tot een bedrag van f 12.475, terwijl zij te vens een gemaakt zomer-paletot besteldemet verzoek by bezorging van de laatste tevens de nota over te leggen. Maandag morgen uit de R. C. kerk komendeverzocht zij aan de jufvrouw in het logementvoor haar plaats te ne men op de diligence naar Deventerwaar zij voorgaf dien dag te moeten zijn. Werkelijk toog zij henen liet zich door den conducteur op den dijk voor Deventer afzetten, om daar 's-avonds ook weder plaats te nemen, en.... de dame schijnt het spoor bijster geworden te zijnwant tot op dit oogen- blik is zij niet geretourneerd. Te Haarlem is de heer S. Fongers, die in der tijd het land verlaten had, gevankelijk binnengebracht. Zaterdag namiddag brak in de omstreken van Wijhe een zwaar onweder uit. Een mandie in een woud bezig was hout te schillen, werd, terwijl hij voor het opkomende weder wilde gaan schuilendoodelijk door den bliksem ge troffen. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn op Maandag aangegeven 2 overledenen aan de cholera. Zondag is in al de godsdienstoefeningen bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam bekend gemaakt, dat Z. M. bij besluit van 31 Mei 11. vergunning verleend heeft tot het beroepen van een veertiende en vijftiende predikant bij die gemeente. De //Nederlandsche Spectator" behelst een brief van den heer C. Busken Huët aan Ds. J. Hooijkaas Herderschee te Nijmegen, betreffende het oordeel over zijn ongevraagd advies in zake Pierson en Réville, ook daarin betrekkende het geschrift over het goed recht der modernen van Prof. Kuenen. Iedereen, hoe ook met den briefschrijver in stand punt en meening verschillende, zal hulde doen aan den brief stijl en vooral aan de duidelijke en overtuigende wijze, echte logica, waarop hij zijn ongevraagd advies verdedigt, waar door zijn tegenpartij onbarmhartig wordt veroordeeld. Tot een proeve geven wij het volgende: //Iemand die de uit. spraken van Christus toetst aan eigen oordeelen ze verwerpt indien zij met dat oordeel strijdenis geen dienaar of be lijder van het Evangelie, dunkt mij, geen christen, maar een recensent van het christendom, en staat misschien boven maar in elk geval buiten de christelijke kerk. Iemand die geen enkel gereformeerd leerstuk liefheeft en van de Her vormde kerk zelfs den naam niet zou wenschen te behouden, is mijns inziens in die kerk misplaatst; misplaatst indien hij slechts gemeentelidnog meer indien hij lid van een kerkeraadmeest van al indien hij leeraar of hoogleeraar is. En ziedaar hoe ik over u denk. Hetgeen u van de schaar der moderne theologie voordeelig onderscheidt, is dat gij, bij een even betwistbaar recht op den hervormd-christelijken naamin het geheel geen klerikaal zijt. Doch daar staat te genover dat uwe positie nog hachelijker is dan de hunne. Kuenen en de zijnen klemmen zich vast aan de koperen slo ten hunner folio-bijbelsaan de boorden hunner kansels en kathedersaan de kolommen hunner kerkgebouwenzij zet ten zich schrap en roepen uit: //Hij zal een Simson zijn, die ons van hier drijftGij daarentegen ligt te balancee- ren op de punt eener naalden ofschoon ik de kunst be wonder waarmede gij u in evenwicht houdt, kan ik mij nogtans levendig voorstellen dat gij in de meening van sommigen reeds zoo goed als den hals gebroken hebt." De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 76°, des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 62°. Dinsdag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 76c, 's namiddags te 4 uren 74°, Wanneer een mobilisatie plaats heeft, moeten de Prui sische gemeenten, volgens de wet van 27 Februari 1850, de familiën van de opgeroepen manschappen der reserve en landweer ondersteunen. Deze ondersteuning volgt na zorgvuldig onderzoek der verzoekschriften van wege de districtshoofden, en ook slechts in geval er geene bloedverwanten bestaan, welke by machte zijn de familie in quaestie te ondersteunen, Men kan mededeelen dat tot ultimo Mei over de dui zend vrouwen zich te Breslau aan het Raadhuis hebben aan gemeld als op de ondersteuning aanspraak hebbende; maan delijks worden nu voor iedere vrouw 1 thlr. 10 sgr., en per kind 15 sgr. betaald. Dat maakt dus bij een gemiddeld getal van 1 kind per vrouw en op duizend vrouwen elke maand een som van 1833 thlr. 10 sgrt; een groote lastpost voor den stadsbuidel. Men zegt dat de heer von Bismarck persoonlyk en rechtstreeks door Keizer Napoleon is uitgenoodigdom aan het congres deel te nemenhetgeen beschouwd wordt als een blijk van bijzonder groote sympathie van Napoleon III voor den eersten Minister van Pruisen. De Oostenrijksche bevolking is in twee groote partijen verdeeld; de een verlangt niets vuriger dan zoo spoedig mogelijk den oorlog te zien uitbarstende andere daarente gen ziet reikhalzend uit naar het oogenblik, waarop het be richt van den gesloten vrede zal worden ontvangen. De finantiëele wereld en de beschaafde klassen der maatschappij behooren tot deze, de militairen, de dagbladen en de la gere klassen in het algemeen verlangen naar den oorlog. De majoor Trerchi, adjudant van Victor Emanuel, is naar Caprera vertrokken om aan Garibaldi zijn benoeming tot generaal-opperbevelhebber van het vijfde legerkorps over te brengen. Uit Italië meldt men dat de 40 bataillons vrij willigers slechts 30,000 man sterk zullen zijn. Groot is werkelijk de aandrang voor de dienstneming bij de mobile nationale gardeomdat de soldij hooger is. Naar het schijnt had Garibaldi zyn oorlogspaard ver kocht uit gebrek aan haver of aan geld. Victor Emanuel deed het opkoopen en schreef aan Garibaldi: //Generaal, wan neer gij op het vasteland komtzult gij een paard geza deld en getoomd vinden zooals gij het te Varese en Cala- tafinie hebt gehad." Uit Thorn wordt medegedeeld dat voor een paar da gen een zwaar onweder zich boven de stad ontlastte. Een dertigtal personen, behoorende tot degenen, die aan de ves tingwerken arbeidenvluchtte in een nabij staand kroegje.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2