N°. 1932. Woensdag 6 Juni. A°ilfÉ©C. Binnenlandsch Nieuws. us i; ii Deze Courant verschijnt eiken daghe- halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 ra de drie maanden. Afzonderlijke Nora- fliers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelo ƒ0.76. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- eD doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam.en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 in.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. IS ra.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 ra.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtiugea aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sinorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 's uamidd. te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's in. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wet houdersMaandag en Donderdag te 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrij/leg en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dajelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uien - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 men. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Accijnzen dagelijks van 91 nren en van 3 6 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. Naar men verneemt heeft het Z. M. behaagd bij be sluit van den 29sten Mei jl., den luitenant-generaal J. W. Blankenafgetreden Minister van Oorlog te benoemen lot ridder grootkruis der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft aan Mr. N. Olivierafgetreden Minister van Justitie, een pensioen verleend van f i 000 's-jaars. Met den 15 den dezer worden de navolgende officie ren, dienende op Zr. Ms. korvet //Prins Maurits der Ne derlanden," op non-activiteit gebracht, en wel: de luit. t/z. lste kl. 1ste offic., A. Dronkers; de luit. t/z. 2de kl. P. Cransen de offic. van administratie 2de kl. J. H. C. ten Hove; de luit. t/z. lste kl., lste offic., J. D. J. van der Hegge Spies; de luit. t/z. 2de kl. J. van Burg; beide laatst- gemelden thans dienende op Zr. Ms. korvet //Pallas." -Uit de redevoering door den Minister van Koloniën, Maandag in de zitting van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gehouden, blijkt, dat Z. M. de Koning wenscht dat het Koloniale vraagstuk zoo mogelijk tot een bevredi gende oplossing wordt gebracht en het 's-Konings gedachte wasom den Graaf van Zuylen van Nyevelt aan het hoofd van het Dep. van Buitenl. Zaken geplaatst te zien- voorts dat op 's-Konings last den gouv.-generaal van Neêrl. Indië is aangeschreven om zonder verwijl te verkondigen dat Z. M., gedreven door zijn weldadige zorg voor de trouwe Neder- landsche bevolking en in overeenstemming met zijne nieuw opgetreden regeering, aan de inlanders, die grond bezitten in individueel erfpacht of in communaal bezit, de erkenning van dat recht op gebruik wil verzekerenen dat zeer ern stig worde gewaakt tegen inbreuken op dit gebruiksrecht. Het was de bepaalde wil des Konings, dat iD de volgende zitting een wetsontwerp tot regeling van het hooger onder wijs aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Het ligt Diet in de denkbeelden van het Ministerie een grond wetsherziening voor te stellenof aan het volksonderwijs een andere richting te geven dan in de wet van 185 7 is gelegen. De Staatsschool blyft regel, de partikuliere school blijft uitzondering. De toestand onzer financiën boe zemt wel geen ongerustheid inmaar de regeering moet twee plichten vervullenvooreerst met het betrachten van spaarzaamheid, en in de tweede plaats het nemen van wijze, rechtvaardige, behoedzame maatregelen in het belang van Moederland en Indië. De gewone audientiën van den Minister van Binnen- landsche Zaken zullen plaats hebben aan het locaal van het departement, des Zaterdags te 12 uren, te beginnen met den 16den Juni aanstaande. De //Friesche Courant" bevat een particuliere corres pondentie uit 's-Gravenhage, waarin het gerucht wordt me degedeeld dat de heer Thorbecke zou worden benoemd tot vice-president van den raad van state, terwijl de heer Mac- kay als gouverneur-generaal naar Indië zou gaan. Te Kampen wordt Jhr. Mr. H. A. Wttewaal van Stoet wegen door sommige kiezers genoemd als candidaat voor de Tweede Kamer, ter vervanging van den heer Mijer, Uit Heerenveen wordt bericht dat er alle redenen be staan om te gelooven dat de verkiezingstrijd in het district Sneek in deze maand heet zal zijn. De ultra-conservatieve partij heeft tot candidaat gesteld Jhr. J. A. Lycklama a Nyeholt, oud-burgemeester van Opsterland te Beesterzwaag broeder van den aftredenden en voor de eandidatuur be dankt hebbenden Jhr. W. H. Lycklama a Nyeholt. De li beralen hebben tot algemeenen candidaat den heer A. Moens te Sneek, terwijl de orthodoxen den heer Groen proclamee- rendie aldaar veel kans heeft om niet gekozen te worden hoewel zijne aanhangers sinds langen tijd onvermoeid bezig zijn om de minder ontwikkelde menigte op de hand te krijgen. Maandag ochteDd is de tentoonstelling van schilde rden en andere kunstwerken van levende meesters, in de zalen der Teeken-academie te 's-Hage voor het publiek ge opend. Heeds Zondag werd deze tentoonstelling vereerd met de hooge tegenwoordigheid van bijna al de leden der Ko ninklijke Familie, die door het bestuur werden ontvangen. Bij herhaling betuigden de hooge bezoekers HD. bijzondere tevredenheid. - De tentoonstelling mag zeer belangrijk wor den geheeten zoo door het aantal ten toon gespreide kunst gewrochten als door de medewerking van vele voorname meesters, zoo van binnen- als buitenslands. Onder de ruim 400 Nos. vindt men onder de werken van Nederlandsche meesters de namen van Bosboom en Bles, ten Kate en Is- raëlsvan Hove, Kool, HanedoesTetar van Elven, Ver veer en zoo een menigte anderehooggeschat door de kunste

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1