Buiteniandsch Nieuws. ziekenhuis, dat ruim 130 oppassers van wege de cholera- commissie in de geheele stad werkzaam bevrijd zijn geble ven- niet uit een geval in «dien" kelderof in //dat" huis in «die" straat of dorp - want alle zulke op zich zelf staande feiten bewijzen niets- maar ookdoor dat wij hier de cholera telkens hebben zien ontstaan zonder eenige de minste aanleiding van buitenen zich op die zelfde wijze hier ver breiden door dat ze eenige malenzelfs geweldig hevig sporadisch zich hier vertoonde in een tijddat ze in geheel Europa Diet aanwezig was; maar, wat meer afdoet, door de algemeene overtuiging van alle Engelsche geneesheeren die tijdens het ontstaan der ziekte in 1817 bij Calcutta, en in de eerstvolgende jarenalle gestemd waren vóór de besmet telijkheid welke ook toen niet was te ontkennenmaar die in 1850, steunende op hunne ondervinding opgedaan bij 130 millioenen inwoners in Europa en Azië, aan de Ko ningin een zeer uitgebreid rapport hebben ingezonden, be helzende hunne volledige overtuiging van de niet-besmette- lijkheid." Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam is Donderdag aangegeven één overledene aan de cholera. Te Haarlem is het lijk van C. uit Beverwijk opge haald. Handels-tegenspoed wordt als oorzaak van dezen zelf moord beschouwd. Het tekort in de kas van den notaris W. te M., pro vincie Friesland, wordt reeds op ƒ1,100,000 geschat. Een groot aantal inenschen zijn door denmen zegt voortvluch- tigenvan alles beroofd. In Leeuwarden heeft zich dezer dagen iemand van het leven beroofd, die 18,000 aan genoemden notaris te kort kwam. Speculatie in Oostenrijk- sche en andere effecten is oorzaak van een en ander. Het beroep naar de Herv. gemeente van Charlois en Katendrecht is door Dr. A. W. Bronsveld, van Ophemert, aangenomen. Heden Vrijdag zijn ter markt aangebracht 12,963 lam meren. De Thermometer van Fahrenheit Leekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 68°, des avonds te 8 uren 5 8°, te 10 uren 54". Vrijdag morgen te 5 uren 5 4°, te 8 uren 60°, 's middags te 12 uren 75°, 's namiddags te 4 uren 72°. Voor een paar dagen werdeD te Coblentz gearresteerd twee jeugdige reizigers, die elk ruim 11 jaren telden. Zij hadden te Keulen bij een rentenier met inbraak 400 th. ontvreemd. Met dien schat waren zij op reis gegaan, nadat zij te voren een menigte voorwerpen aan hun van nabij be kende heelers hadden verkocht, onder wie zich een bevond die den 14jarigen leeftijd ter nauwernood had overschreden. In den loop van een paar dagen hadden zij hunne 400 th. tot op 250 doen versmelten, het gevolg van de zeer ver kwistende levenswijze der beide jonge reizigers. In het nabij Kiel gelegen dorp Brundswick heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen Oostenrijksche veld- jagers en Pruisische mariniers en matrozen. Vele der vech tende zijn ernstig gekwetst. Gutzkow, de beroemde Duitsche schrijver, is geheel van zijn krankzinnigheid hersteld. Hij heeft in de omstre ken van Hanau een huis gehuurdwaar hij zich met zijn familie gaat vestigen. De gevolgen der mobilisatie van het Pruisische leger doen zich hoe langer hoe meer gevoelen. De stad Berlijn moet de vrouwen en kinderen voeden van 1 750 manschap pen van de landweer, die van alle middelen ontbloot zijn. Het bestuur heeft nog 10,000 thalers tot dat einde aange wezen in een zijner laatste zittingen. Aan den anderen kant is bet getal werklieden van beiderlei kunnezonder werk wegens de staking der zaken, nu reeds tot meer dan 20,000 geklommen. Dat getal vermeerdert dagelijks en de faillieten volgen met groote snelheid op elkander. Het //Journal des Débats" heeft een eigenaardige bij drage geleverd in het belang des vredes. Het blad heeft uitgerekend wat heden ten dage de oorlog kost. De Ameri- kaansche oorlog heeft, volgens de //Débats," 15,000 millioen frs. gekost in 4 jaren; de Italiaansche oorlog in 1859, die slechts weinige weken heeft geduurdheeft aan Frankrijk 500 millioen gekost en dit land heeft voor zijn aandeel niet minder dan 1000 millioen besteed gedurende den Krimoor- logdie 18 maanden duurde. Op de Teems is dezer dagen met de Nautilus een proef genomen met een nieuw voortstuwingsmiddel, 't geen niet door schroef of raderen, maar door het water onder het vaartuig weg te stuwen werkt. Het nieuwe middel heeft bij de eerste proef goed voldaan. Er is minder gebruik van stoom en dus ook van kolen noodig en de Nautilus liep sneller dan eenig ander stoomvaartuig. Te Gleiwitz moesten dezer dagen de soldaten van de landweer uittrekken. Zij werden door hunne vrouwen naar het spoorweg-station begeleid maar op 't oogenblik dat de trein zou vertrekkenweerhielden de bedroefde vrouwen hare echtgenooten en wilden zy zich eindelijk, uit wanhoop, op de rails nederwerpen. De stationschef, buiten raad, gaf nu aan de vrouwen vergunning om met hare mannen meê te reizen. Zij werden diensvolgens in afzonderlijke waggons ge plaatst en nu zette de trein zich in bewegingmaar de arme vrouwen vertrokken niet. Men had de waggons, waarin zij plaats hadden genomen weer losgehaakt en daar siste de locomotief, maar de vrouwen bleven jammerend achter. De stationschef had zich intusschen uit de voeten gemaakt. Hij vreesde de gevolgen van de ongenadewaarin hij bij deze dames gevallen was. Maandag heeft de Hertog van EdinburghPrins Al fred zich met zijn gevolg naar de City begevenom als eere-lid te worden opgenomen in de kruideniers-corporatie. Na de gewone formaliteiten heeft de Prins den eed afge legd van een goed en getrouw onderdaan van Koningin Victoria te zullen zijn, te zullen gehoorzamen aan de hoof den der vereeniging in al wat wettig zou zijn, alsmede alle besluiten en reglementen der vereenigingvoor zoover zij wettig zouden zijn geheim te zullen houden. Het bewijs van lidmaatschap was vervat in een prachtige kunstig be werkte gouden doos, ter waarde van 1200. Na de over handiging volgde een dejeunerwaarbij de zwareouder- wetsche gouden bekers der vereeniging prijkten. Te Witchford in Engeland had een kind een knoop ingeslikt. De knoop bleef in de keel zitten en het kind kou slechts voedsel bekomen door de gaatjes van de knoop; het vermagerde, en men zag den dood te gemoet, toen het wicht een stukje brood machtig werd, zich daaraan op nieuw verslikte en door het veroorzaakt hoesten den knoop uit wierp. Het kind was er door gered. De suikerfabriek der West of England Sugar Rati- nery Companyte Plymouthis Zondag morgen 11. grooten- deels uitgebrand. De heeren Rowe, Ford en Northcott had den die zaak aldaar ruim een jaar geleden gevestigd. Hunne onderneming ondergaat door dit onheil een zwaar verlies, vooral door dien alles te laag was verassureerd. De eige naars waren juist in onderhandeling over een verhooging hun ner assurantie. De '/Aalborg Post" van Kopenhagen zegt uit authen tieke bron vernomen te hebben dat Napoleon den Kroon prins vaD Denemarken een huwelijk met Prinses Louise van Zweden heeft voorgesteldten einde zoodoende de Scandi navische eenheid te vestigen en de veroverings-plannen der Duitsche machten te bestrijden. Te Parijs is op een openbare verkooping een kerse- pit verkocht voor 920 franks. Op die pit was een bas-relief gesneden. In de Parijsche clubs wordt nog steeds grof gespeeld, In een er van heeft een jong Franschman in één nacht 120,000 verloren. Uit Jeruzalem wordt geschreven dat mgr. Bracco, koadjutor en vicaris-generaal van den Latijnschen patriarch aldaar, den 13den Mei in de kerk van het heilige graf, en voor het graf zelf, tot bisschop is gewijd. Het is de eerste maal sedert den ouden tijd dat een Roomsch-Catho- liek bisschop bij het heilige graf de wijding heeft ontvan gen. Tijdens de kruistochten ontvingen de bisschoppen, die zich naar Jeruzalem begaven, hunne wijding in het Westen. Een lijkkist uit het grafgesticht der Israëlietische Koningen een kostbaar overblijfsel van de Hebreeuwsche kunst, is uit het locaal van het gerecht te Jeruzalemalwaar zij sedert verscheidene jaren werd bewaard, overgebracht naar de kerk van de heilige Anna, die aan Frankrijk toebehoort, en is

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2