Kamer bij de op handen zijnde verkiezing, de heer Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot, oud-lid der Kamer. Als een in den tegenwoordigen tijd groote bijzonder heid kan medegedeeld worden dat aan het militaire hospi taal te Utrecht meer vacatures zijn dan zich candidaten hebben aangegeven. Hoe weinig de kans voor Breda is, blijkt uit het aantal aspiranten, dat p. m. 25 0 bedraagt, terwijl er slechts 70 kunnen geplaatst worden. Het hoofdbestuur vau het Nederlandsch onderwijzers genootschap heeft op zijn missive, omtrent de nieuwe re geling der spelling, van Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken het volgende antwoord ontvangen: 's Gravenhage, 8 Februarij 1866. Bij schrijven van den 2 8sten Oct. jl., n°. 15 8, verzocht het hoofdbestuur mijne medewerking tot verwezenlijking van den wensch der algemeene vergadering, dat de nieuwe re geling der spelling zoo spoedig mogelijk in alle scholen des Rijks worde ingevoerd. Die medewerking kan niet worden verleend. De regering, een ieder en zoo ook de onderwij zers, volkomen vry latende de nieuwe spelling al of niet te volgen, blijft onzijdig. Noch aanbevelingnoch afkeuring is van haar te wachten. De Minister van Binnenl. Zaken (get.) Thorbecke. Dinsdag bracht de onlangs door de Utrechtsche stu denten benoemde commissie verslag uit omtrent hare zending bij de regeering. De Minister van Binnenlandsche Zaken tot wien zij zich had gewendhad zich in 't algemeen zeer ten gunste van de beweging uitgelaten. Wat de gevraagde hulp aanging, zoo had de Minister beloofd daaromtrent later schriftelijk ant woord aan de commissie te zullen geven daar hij over de meeste punten, waarop de commissie bij een uitvoerige me morie de aandacht der regeering had gevestigdin nader overleg met zijn ambtgenooten wenschte te treden. Tot nog toe bad de commissie dat antwoord echter nog niet ont vangen. In die vergadering werden verder verschillende brieven voorgelezen, waaronder van den generaal-majoor Knoop, van den luitenant-kolonel Weitzel, van den kapitein de Roo van Alderwereldt, en van enkele anderen, die allen van groote belangstelling in het streven der Utrechtsche studenten ge tuigden. Op voorstel der commissie werd er besloten een vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel op te richten en te dien einde op verschillende plaatsen lijsten ter deelneming voor te leggen. Op de vergadering zelve werd al dadelijk door een niet onaanzienlijk aantal studen ten op die lijsten geteekend. De heer G. N. Itzgemeente-architect te Dordrecht, heeft Dinsdag aan den Gemeenteraad zijn ontslag uit die betrekking verzocht. Den 20sten December 1831 aangesteld zijnde, heeft hij bijkans 3 5 jaren zijn beste krachten aan den dienst der gemeente gewijd. De Engelschmandie op den eersten Pinksterdag bij het bekende spoorweg ongeval te Veenenburg in een wag gon van den stilstaanden trein ernstig gewond werdbe vindt zich thans nog in een logement te Hillegom, alwaar hem dagelijks heelkundige hulp wordt verstrekt. Naar men verneemt, is zijn toestand reeds zeer geruststellend. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Woensdag aangegeven 3 overledenen aan de cholera. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Don derdag benoemd tot hulp-onderwijzer aan de openbare la gere school voor minvermogenden J. H. Nieuwland en de benoeming tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs uitgesteld; voorts is het voorstel tot het herstellen van de Blauwpoortsbrug of tot den aanleg van een nieuwe ijzeren brug met trottoirs behandeld en na langdurige beraadsla gingen tot het laatstgemelde beslotenzoodat de Blauw poortsbrug aan het begin van de Haarlemmerstraat geheel vernieuwd en verbreed zal worden. Heden Donderdag zijn op het Raadhuis voor afbraak verkocht de ambtenaars huisjes aan de voormalige Koe-poort buiten de Rijnsburger-poort, aan de Hoogewoerds-poort aan de Zijlpoort en aan de Schrijversbrug buiten die poort, voor de som van f 229. Mej. C. Bijleveld, hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs van de hoogste klasse voor meisjes alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de openbare school voor meisjes te Vlissingen. - De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 61°, des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 5 2°. Donderdag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 67c, 's namiddags te 4 uren 68°. Buiteiiiandsch Nieuws. Een verschrikkelijk ongeluk had Vrijdag 11. plaats in een der werkhuizen van den Luxemburgschen spoorweg. Een werkman op de draaibank, een Hollander van geboorte, bezig met den riem op den draaiboomdie op zijde ge schoven waste herstellen werd door den riem gepaktdie, na hem een arm afgerukt te hebben hem met een snelheid van 25 wendingen per minuut tegen het gewelf van het werkhuis slingerde, waartegen hij afschuwelijk verminkt werd. Men had meer dan 2 uren noodig om de overblijfselen van dien ongelukkigen werkman te vergaderen. Zaterdag 11. lag te Antwerpen ter reede een Engel- sche brik met landverhuizers zeilklaar naar New-Yorktoen twee cholera-gevallen zich aan boord voordeden. De zieken werden op bevel der overheid naar het hospitaal vervoerd en het schip is door twee booten naar Vlissingen gesleept, De overige passagiers genoten een goede gezondheid. Tot hiertoe zijn de cholera-gevallen te Antwerpen zeer zeldzaam. Hoedanig de toestand in Pruissen is, ten gevolge der gedeeltelijke verwezenlijking der plannen van von Bismarck en den Koning, kan eenigszins blijken uit het volgende: Een aantal manschappen der reserve en van de landweer is op verschillende plaatsen zonder gage en verpleging gebleven. Te Wesel waren zij zelfs zóó aan de ellende ten prooi, dat zij eenvoudig weder naar huis zijn gegaan. Officieren en mi litaire geneesheeren ontvingen slechts een gedeelte van het geld bestemd tot hunne uitrustingterwijl de paardenin plaats van met klinkende munt, met bons op de Koninklijke schatkist werden betaald. Dat er groot gebrek aan geld heerscht is zeker; het is zelfs van dien aard, dat men de mannen van de landweer op hunne marschen geheel zonder verpleging laat en slechts speculeert op de gelden die zij met zich van huis nemen. Te Crefeld en te Dusseldorf is door soldaten in uniform gebedeld. Zondag werd te Weenen officiéél gepubliceerd het reeds kortelijk bekend gemaakte rapport over 1865 aan den Keizer voorgelegd door de commissie voor de controle der Staatsschulden. Dit uitgebreid document bevat een ge detailleerd rapport over de Oostenrijksche finantiëele opera- tiëntegen de jongste daarvan bedenkingen uitsprekende, geeft de commissie aan 't slot van dat rapport te kennen, dat de leening van November 186 5 onder zeer ongunstige en bezwarende conditiën is gesloten en den staathuishoude- lijken toestand van het Rijk heeft verergerd. De commissie drukt er eindelijk op, dat de medewerking van de buiten dien slechts tijdelijk geschorste volksvertegenwoordiging bij het financiebestuur des Rijks langer niet meer zonder groote schade kan ontbeerd wordenvooral niet met het oog op het oorlogsgevaar. Een spoedige herstelling van een Rijks commissie van controle voor de Staatsschulden is noodzake lijk en kan onmogelijk uitgesteld worden. Dinsdag middag te 1 uur zijn te Berlijn de uitnoo- digingsbrieven tot het bijwonen van de Parysche conferen tie, in identieken vorm, door de vertegenwoordigers van Rusland, Engeland en Frankrijk aan den Minister-president overhandigd geworden. Dat Pruisen het voorstel zou aanne men was reeds bekend. Thans vindt de meening meer veld dat de vrede door het congres zal behouden worden. De gardes, die heden uit Berlijn zouden marcheeren, hebben tegenbevel ontvangen. Zij zullen thans nog veertien da gen daar blijvenmen voorziet dat gelijke maatregelen zullen genomen worden ten opzichte van andere troepen. Men verzekert dat zij bevel zullen ontvangen of reeds ont vangen hebbenom in hunne tegenwoordige kantonnemen- ten te verblijven. Men wil dit in verband brengen met een

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2