N°. i 927. Een crisis. Donderdag 31 Mei. Met den aanvang dezes jaars was menig gemoed angstig gestemd door een blik in de toekomstdieofschoon altijd onzeker, toch zwanger scheen van gewichtige gebeurtenissen op het tooneel der wereld. Ter nauwernood was een derde deel van het jaar verstreken, of bij de uitbreiding der run derpest, die door geen militaire cordons of afmaking was te stuiten voegde zich het gerucht van den aantocht der cho lera en de vrees voor een algemeenen oorlog, die geheel Europa in rep en roerin vuur en vlam zou brengen en tot een geldcrisis kon leiden. In elk geval, de tijden had- deu een ernstig karakterdat noodwendig invloed moest uit oefenen op den stoffelijken en zedelijken toestand der natiën in het algemeen en op de welvaart van verschillende takken der maatschappij in het bijzonder. De tijden werden critiek en voorspelden een crisis. Maar op het gebied der maatschappij was het niet alleen een crisis van staatkundigen en van finan- tiëelen aard- ook de toenemende strijd van begrippen en beginselen van godsdienstigen aard stond daarmede in ver band enhad elk geslacht en elke tijd en elke natie een eigenaardig deel aan de wisselingen van het lot, 't scheen dat onmiskenbaar onze tijd zich kenmerkte bovenal door onheilspellende gebeurtenissendie een gansche ommekeer zouden veroorzaken in een toestanddie een eeuwenheugend bestaan had. Het maatschappelijk kapitaal verminderde tot op de helft door den ramp die den veestapel bedreigde door de verliezendie de geldmarkt veroorzaaktedoor de ellendedie alleen geruchten van oorlogen baardendoor de slachtoffers eener besmettelijke ziektedie het mensch- dom trof. De dalingdie de zedelijke barometer onderging bij de allesverwoestende en afbrekende kracht van dwaalbe grippen die de rust en den vrede van het hart verstoorden door de noodlottige twijfelzucht die zij verwekten- die daling was vooral onheilspellend. Wij leven in een tijd van crisis en hoe zal daarvan het einde zijn De veeziekte en de cholera hebben zoo te zamen als ieder in het bijzonder weder aan het licht gebracht, dat de we tenschap onmachtig isom haren aard hare oorzaken en hare voortplantingbenevens afdoende middelen van genezing aan te wijzen. Bijna vijfendertig jaren geleden openbaarde zich voor het eerst de cholera asiatica in Nederland en nog wordt zij als een onbekende ontvangen en gevreesd. Meer dan zes maanden heerscht de runderpest en hoewel van het ontstaan af door de wetenschap bespied en ontleedde over tuiging van de machteloosheid eener geneeskundige behan deling heeft zich diep en algemeen geworteld. En als of er nog iets ontbrak aan de nederlaagdie de wetenschap in het algemeen verduren moetwat vermag het staatsrecht en het volkenrecht bij de listige en geslepene kunstenarijen der diplomatie of tegen het egoisme der kabinetten of de eerzucht der staatsmannen of de geldzucht die allen be- heerscht? Men schrikt en verbleekt over een woord van den Eranschen Keizer tot een regeeringspersoon in een provincie stad gericht, terwijl de scheiding van het Koninkrijk der Nederlanden en het zelfstandig bestaan van het Koninkrijk België reeds jaren te voren de waarde deed kennendie de groote Mogendheden aan de tractaten van 1815 hebben toe gekend ofschoon ze in naam der H. Drievuldigheid wer den gesloten! De geldzucht en de eerzucht! Ja, wiens om geving getuigde niet van de noodlottige gevolgen die de stand der effectenbeurzen voor menigeen had en die aan het licht bracht welk gevaarlijk spel ook in Nederland in dit opzicht wordt gespeeld onder personen van allerlei stand en denk wijs, zelfs van strenge begrippen. De geldduivel heerscht in de maatschappij, en in het schijnbaar vroom gemoed zoowel als bij het lichtzinnig karakter is zyn macht en invloed niet gering, 't Is er verre van daandat goud en zilver als slyk worden geacht, want de laatste dagen hebben geleerd dat voor het bezit of het najagen van rijkdom alles wordt op geofferd ook de rust en de kalmte der ziel. Al die gebeurtenissen uit het standpunt beschouwende eener wereldbeschouwing, die zich in onzen tijd krachtig wil LEIDSGH MfiB Deze Courant verschijnt elken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regelaƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam'en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 n. 15 m.; 1 u. 24 m.j 3 u. 42 m.; 5 u. 16 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 n. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 n., de overige dagen 5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'snamidd. te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'a m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren,-.D« Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster van 94 uren.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1