ting met 1°. September aanstaande wenschen toegelaten te worden. Het gezamenlijk getal aspiranten bedraagt 233 daarvan hebben aangevraagd om bij voorkeur te worden ge plaatst: bij het leger in Nederland: bij de infanterie 16, cavalerie 20, artillerie 54, genie 49; bij het leger in Oost- Indië: bij de infanterie 33, cavalerie 1, artillerie 23, ge nie 35, en bij de troepen in West-Indië1 bij de infan terie en 1 bij de artillerie. Mr. G. C. J. van Reenenlid der Tweede Kamer v.oor het kiesdistrict Amsterdam, wenscht, naar wij verne men bij de aanstaande verkiezing niet weder in aanmerking te komen. In het kiesdistrict Utrecht wordt bij de aanstaande ver kiezingen door Prof. G. W. Vreede bijzonder aanbevolen de herbenoeming van het aftredend lid Mr. N. P. J. Kien door eenige kiezers Mr. W. R. Boerwethouderen door anderen Mr. B. G. A. Pabst, lid van den Raad der ge meente Utrecht. In de provincie Groningen schijnt de herkiezing dei- aftredende ledende heeren G. ReindersJ. F. Zylker en Dr. W. J. A. Jonckbloet, aan geen twijfel onderhevig. In den avond van 30 April op 1 Mei 11., de laatste waarop de ambtenaren der stedelijke belastingen ten gevolge van de afschaffing van de plaatselijke accijzen in hunne eenzame huisjes zouden dienst doenmeende een van die ambtenaren (de commies der 4de klasse Jona) dat het hem voor dien laatsten keer niet kwalijk zoude worden genomen als hij eenigszins beschonken op wacht kwam. Dit deed hij dan ook, ten gevolge waarvan hij in een zeer opgeruimde stemming op zijn post aan het Zieken te 's-Hage kwam alwaar hij, niet rekenende op de aanwezigheid van den hoofd commies der belastingen v. E., allerlei grappen maakte. Deze evenwel te voorschijn komende, maande hem, volgens zijn plicht, zich naar zijn huis terug te begeven, waaraan de vroolijke Frans geen gehoor gaf, zoodat de hoofd-commies de hulp der politie liet inroepen. Op het hooren evenwel van het woord politiekoos hij het hem gegeven beveldoch voegde den hoofd-commies de navolgende beleediging toe //jij bent een dief van de stad." Deswege stond hij Maan dag voor de arr.-rechtbank te 's-Hage terecht en gaf hij als reden voor de woorden opdat de hoofd-commies sedert geruimen tijd vier commiezen als knechten in zijn dienst had, die hunnen post niet behoefden te vervullen. Het O. M., bij monde van Mr. Raedt van Oldenbarneveltrequi- reerde op grond dat de beleediging wettig en overtuigend was bewezenschuldigverklaring aan het wanbedrijf van be leediging met woorden aan een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, en veroordeeling tot een geld boete van f 8 en in de kosten. De uitspraak deelen wij la ter mede. Maandag ochtend had te 's-Hage op de begraafplaats //Eik en Duinen" een indrukwekkende plechtigheid plaats, bij gelegenheid van de ter aarde bestelling van wijlen me- jufvrouw Rijke, in leven kostschoolhouderes aldaar, die onverwacht dezer dagen is overleden. Bij het binnentreden van den Godsakker bevonden zich vele harer vroegere en hare laatste leerlingen, die, onder de leiding van den heer Sijpkens het lied aanhieven: //Stille rustplaats van Gods dooden enz. Bij het geopend graf werd door Ds. Schuur man een treffende toespraak gehouden, waarin Z. WelEerw. in herinnering bracht hoe de waardige ontslapene zich nog .op den tweeden Pinksterdag in Gods huis onder de toehoor ders had bevonden en na zoo een kort tijdsbestek aan hare laatste rustplaats moest worden toevertrouwdhij deed de bijzondere gaven en de edele hoedanigheden van de over ledene uitkomenwaardoor zij zoo nuttig werkzaam was ge weest voor de vorming der jeugdvoor de maatschappij in 't algemeen. Ook de heer Noordziek herdacht in gevoelvolle woorden de deugden van de ontslapene, waaraan hij zich bijzonder verplicht rekende hulde te brengen. Nogmaals werd een lied door de kweekelingen aangeheven en op de lijk kist werden kransen van immortellen en andere bloemen ne- dergelegd. De broeder van de overledene nam daarop het woord om de aanwezigen dank te zeggen voor de eere der nagedachtenis aan de dierbare ontslapene bewezen. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in 's-rijks directe belastingen in de provincie Noord-Hollanddie de vereisch- ten bezitten om gekozen te worden tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaalkomen o. a. voor de navol genden die tot bewijs strekken van de uiteenloopende aan- slagen in de verschillende soorten van belastingenals grondlasten personeel patent N°. 1 5169,615 f 1262,18 nihil ii 2 208,19 2804,22 f 2476,80 ii 3 ii 3800,30 1, 639,52 nihil ii 4 2001,77 132 8,3 5 416,— n 13 30,99 756,73 ii 1542,60 li 15 572,80 n 898,69 u 755,20 li 28 1039,12 360,27 330,25 n 38 nihil H 670,51 928,— if 56 1036,48 46,75 nihil u 68 1064,91 190,35 ii 64,— n 121 975,555 20,23 nihil li 169 52,30 276,13 a 512, n 174 ii 805,78 28,06 nihil Hoogst opmerkelijk en van groote beteekenis is voorzeker de onevenredigheid tusschen den aanslag in de grondbelas ting en het personeel en het patentrechtwat niet zeer pleit voor de deugdelijkheid van het belasting- en het kiesstel sel maar daarentegen twijfel doet rijzen of de aanslagen staan in billijke verhouding tot het inkomen. Zondag herdacht de heer Mr. J. M. de Kempenaer, deken der orde van advocaten te Arnhemden dag waarop hij vijftig jaren geleden zijn intrede in de balie deed. De leden der balie en de procureur vervoegden zich en korps ten huize van den jubilaris, ten einde hem met dezen heug lijken dag geluk te wenschen en hem als bewijs van deel neming een geschenk aan te bieden. De heer Mr. E. Schei- dius hield bij deze gelegenheid als de oudste der advocaten een kernachtige toespraakwaarin hij o. a. deed uitkomen dat hoofdzakelijk de talenten van den heer de Kempenaer ge durende de afgeloopen halve eeuw aan de Arnhemsche balie een gunstige bekendheid hadden doen vernemen. Deze toe spraak werd door den jubilaris, die blijkbaar zeer getroffen was door deze blijken van deelnemingmet de hem nog eigene sierlijke taal beantwoord. Eenige leden van de recht bank woonden mede deze plechtigheid bij. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rotter dam zijn Maandag aangegeven 3 overledenen aan de cholera; Zondag zijn aldaar geene personen als aan die ziekte gestor ven ingeschreven. Vrijdag middag is op een scheepstimmerwerf onder de gemeente Weesper-Karspel een hevige brand uitgebarsten, ten gevolge waarvan binnen zeer korten tijd een loods en woning in de asch zijn gelegd. Maandag morgen te 8 uren ontstond er door een on bekende oorzaak brand op de Kattenburgergracht, in de mou terij //de Gier" van de brouwerij //de Gekroonde Valk," op den Kadijk te Amsterdam, waarbij onderscheidene spuiten hebben gewerkt, doch de brand is voornamelijk gebluscht door de stoombrandspuit van 's-Lands marinewerf en die van den Stads-Timmertuin. De mouterij is geheel uitgebrand; belen dende perceelen hebben niet geleden. Door het instorten van een gedeelte van den gevel, is de Paerlbrug belangrijk beschadigd. Te II uren was de brand gebluscht. Ten gevolge van het bedanken van den heer S. Es- senius Greetf heeft de kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente te 's-IIertogenbosch zijn vroeger twaalftal aangevuld met den heer J. W. Kramers te Oost-Zaandam. Daarop is een zes- en drietal gevormdhet laatste bestaat alphabetisch uit de heerenJ. W. Kramers te Oost-ZaandamDr. J. C. Matthes te Berg-Ambacht, en D. G. M. Roldanus te Oost- zaan. - Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Ilpendam de heer H. Thoden van Velzen, candidaat te Leeuwarden; - te Niekerk (Groningen) Ds. J. B. Schultze, pred. te Roden. Wij vernemen dat schriftelijke toezegging van beroep is gedaan aan Ds. E. B. Gunning te Nichtevecht door den kerkeraad der Herv. gemeente te Leiderdorp en aan Ds. V. J. Koningsberger te Hazerswoude door den kerkeraad te Scherpenzeel. De algemeen e vergadering van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde alhier, zal Donderdag den 21sten Juni e. k. des morgens te 10 uren worden geopend in het ge bouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Behalve

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2