Binnenlandsch Nieuws. huis, waar men geen raad weet, om den t\jd door te bren gen. In plaats van afscheiding en afzonderingdie er be staat, is er meer toenadering en onderling verkeer noodig tusschen burgers en krijgslieden. Onze sociëteiten, koffiehui zen en herbergen moeten niet het drukst bezocht zijn door militairendie daarin een toevlucht vinden bij gemis van eigen haard en huis, die een aangename verpozing geeft van een ijverigen dienst. Veel kwaad spruit voort uit ledigheid of ongeregelden dienst en arbeid. Wie het wel meent, ook met den militairen stand, wenscht zeker dat onze krijgslieden ontzag inboezemen en achting afdwingenin plaats van, ge lijk vaak geschiedt, beschouwd te worden als een kostbaar sieraad in de maatschappijwaarvan het nut niet in ver houding staat tot het offer dat de schatkist daarvoor geeft. Het voorbeeld van Deventerwaar een aanzienlijk getal jongelingen uit de verschillende standen, als een vrijkorps vereenigd, kosteloos worden geoefend in den wapenhandel enkele uren 's-weeks, die hun van hun vrijen tijd overblij ven- dat voorbeeld vinde ook binnen Leiden navolging, waar voor officieren een uitmuntende gelegenheid bestaat, om den beschikbaren tijd tot dat doel te besteden. Wat in Deventer kan, zal immers voor Leiden niet onmogelijk zijn 's-Lands weerbaarheid zal op die wijze door de kracht, die in den boezem der Natie zich ongedwongen en vrijwillig ontwikkelt, zeer worden bevorderd, en wat goeds in Prui- sens landweer gevonden wordt, mag in Nederland niet ontbreken. Maar wat niet minder belangrijk ons toeschijnt is de afleidingdie aan de ledigheid wordt gegeven door de nuttige bezigheid die lichaams- en wapenoefeningen kunnen verschaffen voor zoo velendie den tijd van uitspan ning niet doeltreffend weten te besteden. Ledigheid is een duivelsoorkussen- uit verveling vloeit veel kwaad voort en naj volbrachten arbeid of ijverige inspanning is het een aangename verpozing zich met zulke oefeningen bezig te houdendie het algemeen en bijzonder belang bevorderen ontwikkeling van lichaamskrachten liefde voor orde en tucht en belangstelling in 's-Lands weerbaarheid. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de heeren F. van Vollenhoven, wethou der van Rotterdam; Jhr. E. W. J. Six tot Oterleek, refe rendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken C. W. E. Vaillant, president van het provinciaal gerechts hof in Zeeland, en R. L. Bischofsheimte Parijs; voorts aan den heer J. W. May, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul-generaal van Nederland te Londenon der dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen lang durige dienstenen als zoodanig benoemd den heer J. W. May Jr., thans consul aldaar; alsmede aan Jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van den Hoogen Raad van Adel, onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten; terwijl nog zijn benoemdtot voorzitter van den Hoogen Raad van Adel Mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck van Nyen- buisthans lid van dien Raaden tot leden van gemel- den Raad, Mr. A. C. Baron Snouckaert van Schauburg Mr. W. Baron van GoltsteinJhr. C. A. van Sijpesteyn en Mr. L. Ph. C. van den Bergh. De officier van gezondheid der 2de kl. C. Gutteling, die tijdelijk bij de landmacht in West-Indië is gedetacheerd geweestis weder door Z. M. bij het personeel van den ge neeskundigen dienst hier te lande ingedeeld. De 2de luit. plaats.-adjudant H. H. Rode is in rang en ancienneteit van Bergen-op-Zoom te Breda overgeplaatst. Den lsten der volgende maand zal bij de artillerie stapel en constructie-magazijnen te Delft gedetacheerd wor den de 2de luit. H. P. van Dijk van het 8de reg. ves ting-artillerie. Volgens een door ons uit 's-Gravenhage ontvangen dépêche, is het nieuwe Ministerie aldus samengesteldGraaf van Zuylen van Nyevelt Minister van Buitenlandsche Zaken Heemskerk Azn. van Binnenlandsche Zaken; Mijer van Ko loniën Graaf Schimmelpenninck van FinanciënBorret van Justitie; Andreae van Marine. De portefeuille van oorlog is nog onvervuld. Ten gevolge der optreding van de heeren Graaf van Zuylen van Nyevelt, Graaf SchimmelpenninckMijer en An dreae als Ministers, zullen in hunne plaatsen in de hoofd kiesdistricten te Arnhem, Leiden, Zwolle en Leeuwarden nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heeren van Zuylen en Andreae moesten dit jaar en de heeren Schimmelpenninck en Mijer in 186 8 aftreden. De audientiën van den Minister van Justitie op 30 en 81 dezer en van den Minister van Koloniën op 30 de zer zullen niet plaats hebben. In het kiesdistrict Dordrecht wordt voor het lidmaat schap der Tweede Kamer bij de aanstaande verkiezing ook aan bevolen Dr. M. G. Timmers Verhoeven; - in het kiesdis trict Utrecht Mr. A. J. W. Farncombe Sanders, inspecteur voor het lageronderwijs in de provincie Utrecht. Uit de opgaven in de Staats-Courantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de weekbe ginnende den lSden en endigende den 19den Mei, blijkt dat er in die week zijn aangetast 332 aan de ziekte ge storven 9 7, afgemaakt 12, hersteld 22, aan het einde der week nog ziek 201 runderen, terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 49,461, aan de ziekte gestorven 19,810, afgemaakt 9690, hersteld 19,286 en nog ziek 675 runderen. Zaterdag zijn aan het bureau van den burgerlijken stand te Rotterdam 4 overledenen aan de cholera aangegeven. Ds. H. A. van Oorde te Hazerswoude heeft het be roep naar de Remonstrantsche gemeenten van Zwammerdam en Woerden aangenomen. Het negende Nederlandsch Letterkundig Congres zal te Gent gehouden worden op Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag, 26, 27, 28 en 29 Augustus 1866. De Com missie tot regeling richt aan allen, die belang stellen inde zaken, welke tot de bemoeiingen der Congressen behooren, haren oproep tot deelneming aan de werkzaamheden der aanstaande bijeenkomst. Mededeelingen van zuiver letterkun digen aard, zoo als het voorlezen van dichtstukken enz., zullen even welkom zijn als op vorige Congressen. Van re devoeringen of verhandelingendie tot wisseling van ge dachten zouden kunnen aanleiding gevenwenscht de com missie dat de onderwerpen in den vorm van vraag of van stelling opgegeven wordenten einde gemakkelijker aan alle belangstellenden de gelegenheid te verschaffen om zich op een grondige beraadslaging voor te bereiden. Wij achten het nuttig hierbij te herinneren, dat geene geschrevene redevoeringen toegelaten worden waarvan de voordracht meer dan een vierde uurs zou vorderen. Op de zen regel zal echter een uitzondering gemaakt worden voor de verwachte verslagen wegens de in het laatste Congres opgeworpene vraagpuntenals daar zijn practische regeling van een samenwerking tusschen de Nederlandsche taalbe oefenaren en de beoefenaren der Nederduitsche spraak in Duitschland (voorstel der heeren Müller, van Göttingen,en de Vries van Leiden); opstelling van een wijsgeerig woor denboek onzer taal (voorstel van den heer Edm. van Geer- truijen, van Rotterdam); algemeene bevordering eener zui vere beschaafde uitspraakinzonderheid op het tooneel (voor stel van den heer J. van Lennep, van Amsterdam). Door den Gouverneur-generaal van Neêrl.-Indie is o. a. benoemd tot predikant bij de Prot. gemeente te Sama- rang J. K. Kam, laatst} pred. te Soerabaia; een tweejarig verlof naar Europa verleend aan den ambt. in Rembang W. A. A. de Sturler en aan den 2den comm. bij de algem. rekenkamer P. Koppeschaar. Het Algemeen Overzicht van het //Bataviaasch Han delsblad" behelst o. a. het volgende Een heuglijk bericht kunnen wij onzen lezers geven. Pe rijstoogst iszoo ver tot nu toe afgeloopenoveral ruim uitgevallen en de overvloedige regens der laatste 14 dagen openen hetzelfde vooruitzicht voor dat gedeelte van den oogst, dat door gebrek aan regen achterlijk was. Ook voor den suikeroogst van dit jaar bestaat goede hoop en niet minder gunstig zijn tot heden toe de verkregen uitkomsten van de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2