N°. 1925. Dinsdag 29 Mei. A0. ®y c m 's-Lands weerbaarheid. LlülkSllll DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12 Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 'a-Graveuhage, Delft, Schiedam,en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 16 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'a namidd. te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpo.t. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u.45m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uten. Costmissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vr\jdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-Dtf Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 nren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. Als er geruchten van oorlogen zijnwordt ook de be langstelling gewekt in eigen veiligheid. Wanneer in tijden van rust en vrede over het leger gesproken wordt, hoe verschilt dan het oordeel over het nut met dat gevoeld en erkend werd als de drang der omstandigheden tot krijgs toerustingen of bereidvaardigheid tot verdediging aanleiding gaf. Telken jare, als de Volksvertegenwoordiging beraad slaagt over de geldendie voor het leger en de Marine be schikbaar zullen zyn, komt wel ter sprake onze weerbaar- beid, maar de belangstelling der Natie bleek ten dien aan zien bijna nimmer. Ja, als een militiewet wordt herzien of een schutterswet wordt ontworpenlaten zich voor een tijd in het maatschappelijk leven wel eens stemmen hoorenmaar de ware belangstelling is niet te ontdekken bij allen, voor wie 's-Lands weerbaarheid en haar toestand niet onver schillig mag zijn. In den laatsten tijd is er binnen Deventer een proef ge nomen om tot belangstelling op te wekken. Onder de aan komende jongelingschap heeft men het nut der krijgsoefe ningen trachten te verlevendigen en de gelegenheid geopend tot een kosteloos of minkostbaar onderwijs in den wapen handel. Niet alleen bevordert men daarmede eene heilzame lichaamsoefeningmaar de vaderlandsliefde vindt er een op wekkend middel en 's-Lands weerbaarheid een min of meer krachtigen steun in. //Het dragen der wapenen tot handhaving der onafhankelijkheid van den Staat en de beveiliging van deszelfs grondgebied blijftovereenkomstig 's-Lands oude gewoonteden geest der pacificatie van Gent en de grond beginselen bij de Unie van Utrecht aangenomen, een der eerste plichten van alle ingezetenen van het Rijk." Dit grond wettig voorschrift is in art. 188 bewaard gebleven en naar zijn geschiedkundige waarde voor uitbreiding vatbaar, ook als eeD wet op de schutterijen het dienen in tijd van ge vaar en oorlog tot verdediging des vaderlands en ten allen tijde tot behoud der inwendige rust beperkt wordt tot zekeren leeftijd. Bij art. 8 der Unie van Utrecht werd bepaald dat alle ingezetenen tusschen de 18 en 6 0 jaren zullen moe ten worden opgeschrevenom tot de verdediging en be scherming van den Staat te kunnen worden opgeroepen. Het voorbeeld van Deventer is aantrekkelijk voor allen die den tegenwoordigen toestand van 's-Lands weerbaarheid met eenige bezorgdheid gadeslaanomdat de plicht van elk burger van den Staat reeds aan het jeugdig gemoed wordt ingescherptwanneer de lichaamskrachten worden geoefend tot het dragen en behandelen der wapenenter handhaving van de veiligheid en onafhankelijkheid van den Staat. Als daartoe de leeftijd van 18 tot 60 jaren wordt gesteld, waarom zou dan niet den tijd van ontwikkeling en vorming van onder wijs en opleiding kunnen aanvangen met het léde of 15de levensjaar Onze straten of grachten worden niet zelden in de urenwaarop school of fabriek gesloten isontsierd of ontrust door kwaadwilligheid of baldadigheid of straatschen derij van jongens van dien leeftijddie de behoorlijke leiding missen om ook buiten 's-huis tucht en orde in acht te ne men gelijk dit in het huis vaak wordt gemistEen vluch tige blik op de verandering, die enkele maanden verblijf in de kazerne uitoefent op den vuilen, slordigen en onbeschaaf- den fabriekjongendie bij de nationale militie werd inge lijfd, zal ieder overtuigen van het veelzijdig nut, dat zulk een dienst- of krijgsoefening voor de maatschappij opleveren kan. Onze jongelingen zullen zeker door zulk een verstandige leiding en bezigheid geoefend worden in zindelijkheid, ge hoorzaamheid, bescheidenheid, orde, lichamelijke kracht enz., en een meer bruikbaar personeel voor de onderscheidene behoef ten en belangen der Maatschappij zal daaruit geboren wor den. En daarbij ligt ons nog iets op het hart. Wanneer men jaren achtereen opmerkzaam heeft gadegeslagen van welken aard en omvang de garnizoensdienst is voor officierendan dringt zich de overtuiging aan ons opdat ook in dit op zicht nog veel te hervormen is. Uit de kleingeestige en on beduidende bevelendie van het hooger gezag uitgaan blijkt alreeds hoever de bemoeizucht gaat, gelijk in elk

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1