Buitenlandsch Nieuws. zijnde gemeentebosch van Apeldoorn, een hevige brand uit, die spoedig door de groote droogte van den met heide en dennennaalden bedekten grond een dreigend aanzien ver kreeg. De vlammendoor den Noordwestenwind aangebla zenverspreidden zich in alle richtingen; duizende jonge dennen zijn verbrand. Na veel inspanning gelukte het aan een groot aantal ingezetenen van Loenendie op het gelui der klokken waren toegesneldde vlammen te blusschen de oorzaak is nog onbekend men vermoedt onvoorzichtig heid der schaapherders. Vrijdag avond is een gedeelte van den stal en het koetshuis gelegen aan den hoek van de Hooistraat te 's-Hage alwaar men bezig is een nieuwe brug te leggen, ingestort. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehadmaar aan de rijtuigendie zich aldaar bevindenis schade toegebracht. Beroepen bij de Hervormde gemeenteu te Kesteren de candidaat L. H. A. Bahler; - te Koudekerke, bij Middelburg, Ds. H. A. Leenmans te Gaast en Ferwoude- te Ter Neu zen Ds. H. J. Krol Cz. te Nieuw-Vossemeerte Prinsen- hage de candidaat S. H. Cordes- en te Westerbeek (Gro ningen) Ds. E. J. Offerhaus Lz. te Thesinge. Ds. C. P. de Meijer te Warder heeft het beroep naar Kockengen aangenomen en voor dat naar Warns en Scharl bedankt. Bedankt voor het beroep naar Scherpenzeel door Ds. K. F. Creutzberg te Oosterbierumnaar Heemse door Ds. J. Gann Dun te Slijk-Ewijknaar 's-Heerenhoek door Ds. J. T. F. U. Lauts te Vrouwenpolder. Toezegging van beroep gedaan aan den candidaat W. van Marken door den kerkeraad der Herv. gemeente te Jutphaas. In den algemeeuen kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te 's-Gravenhage is, in weerwil van het vroeger door 't klassikaal bestuur geslagen vonnis, op nieuw aan klacht gedaan tegen de prediking van den heer Zaalberg. Nu echter is de klacht ook toegepast op den heer Hoevers. De aanklagers waren nu ten getale van 24, zoo predikan ten als ouderlingen en diakenenen maakten in de niet voltallige vergadering de overgroote meerderheid uit. De tweede dag van het muziekfeest overtrof, gelijk voorspeld werdin menig opzicht de eerste. De verschei denheid en afwisseling der muziek- en zangstukken moesten noodwendig invloed uitoefenen op den toevloeddie nog grooter was dan de vorige dag. De uitvoering van //Psalm 100" van Haendel, waaraan eigendommelijke bezwaren ver bonden zijn, was onberispelijk, - vooral omdat het werd uit gevoerd door een zangkoor, dat niet dezelfde opleiding voor den zang en grondige studie van een niet gemakkelijk zangstuk in gelijke mate en op regelmatige wijze verkre gen had. De //Symphonie Eroica" van Beethoven is een prachtig toonwerkdat goed bestudeerd scheen te zijn want de uitvoering verdient de grootste lof en bovenal komt die toe aan den bekwamen directeur, die ook daarin zijn meesterschap openbaarde. Daverende toejuichin gen vielen hem ten deelen was het stuk ook wat lang en kon, gelijk natuurlijk was, niet ieder toehoorder de schoonheid en grootschheid van de muziek gevoelen en ge nieten bij een gewone uitvoering zou toch dit beroemd klassiek werk algemeene bewondering wekken. //De Alt- Aria" uit het Oratorium Simson verfrischte het gehoor door een schoone uitvoering, nadat den heer Wetrens onder het schetteren der fanfares een lauwerkrans door de commissie werd op het hoofd gezet, wat een algemeene toejuiching uit lokte. De uitvoering der twee eerste afdeelingen van het Oratorium //de Jaargetijden" door Haydn kon niet nalaten na al het krachtige en indrukwekkende dat genoten was, het gemoed op te wekken en liefelijk te stemmen. De vier solisten hebben zich daarbij weder uitmuntend van hun taak gekweten en steeds kwam bij alles uit de geoefendheid der zangkorenzoodat in geen enkel opzicht de harmonie van 't geheel door eenigen misslag werd verbroken. Den mees ten lof kolnt toe aan het koordat op meerder toejuiching aanspraak mocht maken. Met het plechtig en zielverheffend //Halleluja" van Haendel werd het feest besloten. De Leidsche burgerij is veel dank verschuldigd aan allen die het muziekfeest hebben ontworpen en geleiddaartoe hebben medegewerkt en bijgedragenop welke wijze ook. 't Is weder gelukkig geslaagd dat plandat alleen door een drachtige samenwerking en oordeelkundig beleid kon worden uitgevoerd. Leidens roem en eer is daardoor ook weder verhoogd want op dit gebied is het bewijs geleverddat eendracht macht maakt en een goede zaak ondersteuning en bijval vindt. Ieder kan alleen voor zich zelf oordeelen over het genot dat hem dit feest verschafte en dat in aard en mate ver schilt, naar ieders gevoel voor het schoone, edele en hei. lige. Zooveel is evenwel zekerdat de tekst en de muziek één geheel uitmaakten en niet van elkander kunnen en mo gen gescheiden worden. De indruk van beiden moet zich dus niet enkel bepalen tot streeling van het gehoormaar ook doordringen tot verstand en hart. Wat we twee jaren vroeger opmerkten, mag nu wel weder ten slotte worden herhaald: t Is en blijft toch opmerkelijk welke hooge waarde steeds aan oude klassieke muziek wordt toegekendhoe supranatu- ralistische ideën bijzonder voor die toonzetting geëigend zijn, - hoe op een langs den empirischen weg moeilijk te verklaren wijze een nauw verband bestaat tusschen die prachtige ak koorden en krachtige trillingen en verrassende wendingendie treffende woorden en het godsdienstig en zedelijk gevoel bjj den een boven of buiten den ander- een stem die spreekt, tot het geweten en gehoor vindt, of met de klanken verdwijnt." - De Thermometer van Fahrenheit teefcende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 6 2°, des avonds te 8 uren 55°, ïe 10 uren 51°. Zaterdag morgen te 5 uren 49°, te 8 ureo 57°, 's middags te 12 uren 64°, 's namiddags te 4 uren 62°. In een correspondentie, den toestand besprekende waarin Pruisen door het mobiliseeren van het leger gebracht is, worden de treurigste bijzonderheden hieromtrent open baar gemaakt. De meeste zaken staan stilde openbare ambts betrekkingen worden slechts ten deele waargenomenen de burgers worden geruïneerd. Zelfs de openbare rust wordt be dreigd daar door het stilstaan der werkzaamheden van ver schillende groote fabrieken, de arbeiders, die niet onder de termen van dienstplichtigheid vervielenbroodeloos zijn ge worden. Men rekende dat alleen te Reichenbach en Glei- witz 20,000 arbeiders broodeloos zijn. Dit getal zal spoedig nog vergroot worden, daar men voorziet dat nog veel meer fabrieken gedwongen zullen zijn hare werkzaamheden te staken, De politiedienaren zijn onmachtig om genoegzaam inden dienst te voorzien waarom voorname inwoners onderling een korps rustbewaarders hebben opgericht. De kleine kapitalis ten bestormen de spaarbanken om hunne spaarpenningen op te eischen. Te Dantzig moet de toevloed dezer lieden zóó groot zijn geweestdat men de militaire macht moest in roepen om de orde te handhaven. Hierdoor is als door een tooverslag een massa geld uit de circulatie geraakt, waaruit dan ook schaarschte aan gemunt geld ontstaan is. Verschei dene faillissementen hebben reeds plaats gehaden men voor zag dat er nog veel zullen volgen. Het Pruisische leger bestaat nu uit 500,000 man, die uit de lichtingen tusschen de 20 en 32 jaren bij elkander gebracht zijn. Dat zulks, zegt de correspondent, op den fa- briekarbeid een noodlottigen invloed uitoefent, kan men na gaan, daar de geheele bevolking van Pruisen slechts 19 mil- lioen zielen bedraagt. Zoo Pruisen daarenboven nog de ver liezende partij mocht zijn en het leger verslagen werd, zou dit verlies niet weder kunnen hersteld wordenzonder het land geheel ten gronde te richten. Daarenboven is de bevol king, zooals bekend is, zeer tegen den oorlog; talrijke de monstraties, die, zoowel bij het oproepen als het vertrek der troepen plaats hebbengeven hiervan bewijzen. Men verhaalt dat, als de oorlog uitbreekt, het Duitsch parlement waarschijnlijk te Berlijn zal worden bijeengeroepen. Het geheele Saksische leger is tusschen Meiszen en Dresden en om Groszenhain geconcentreerd. De hoogten om Königstein worden niet alleen van haar geboomte beroofd, maar zelfs ten deele weggeruimd. De stedelijke raad van Dusseldorp heeft het voorbeeld van een talrijke menigte dergelijke lichamen gevolgd en aan den Koning een adres aangebodenwaarin met klem van woorden wordt aangedrongen op het behoud des vredes, De Rijnsche senaat van het hooggerechtshof heeft den

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2