Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen de heer Jhr. F. de Casembroot, kapt.-luit. ter zee. Buitenlandsch Nieuws. De liberale kiesvereeniging Ordete Rotterdam heeft tot candidaten bij de aanstaande verkiezing voor le den der Tweede Kamer gesteld den heer I. D. Fransen van de Putte, in plaats van Mr. A. Hoynck van Papendrecht, aftredend lid die verzocht heeft niet te worden herbenoemd alsmede het aftredend lid de heer W. A. Yiruly Verbrugge. - De kiesvereeniging //Nederland en Oranje" heeft tot candidaten de heeren Mr. M. Bichon van IJselmonde en Mr. L. W. C. Keuchenius. Te Goes, eene gemeente van 6000 zielen, die geene bezittingen heeft, en toch onmiddellijk na de invoering der gemeente-wet al hare accijnzen heeft afgeschaft en door een hoofdelijken omslag van 23 a 24,000 gulden in hare jaar- lijksche uitgaven heeft voorzienwerd 11. Zaterdag de eer ste steen gelegd voor het gebouw van de hoogere burger school. Ingevolge den wensch van HH. wethouders werd de plechtigheid verricht door den geachten burgemeester Mr. M. P. Blaaubeen aan wiens ijverige bemoeiingen de oprichting dezer hoogst gewichtige instelling voor een groot deel te danken is. Door een der wethouders,, den heer J. A. A. Fransen van de Putte werd den burgemeester een sierlijke, met- inscriptie voorziene truffel aangeboden. //Voor onzen burgemeester was voorzeker deze dag een blijde stonddaar de stichting der school op nieuw een krachtig middel wor den zal tot bevordering van den bloei der gemeente, waar aan hem zooveel gelegen is. - Het mag bij deze gelegen heid herinnerd wordenhoe de heer Mr. Blaaubeen de eerste wasdie de beginselen der gemeente-wet in vollen omvang toepaste door het afschaffen der gemeente-accijnzen en het vervangen daarvan door een hoofdelijken omslag, waartoe vooral op éene kleine plaats veel moed behoort. De afschaffing der accijnzen werkte intusschen weldadig. - De bank van leening kwijnt sedert. Het subsidie aan het armbestuur is van f 13,000 op f 3,000 ingekrompen. On geveer f 11,000 's-jaars werd na de invoering der nieuwe schoolwet aan het lager onderwijs ten koste gelegd. Aan de onvermoeiden zorg van den Burgemeester dankt Goes zijne directe stoomverbinding met Rotterdamde oprichting eener gas-fabriek de vestiging van een telegraaf-kantooren nu die eener hoogere middelbare school op ruime grondslagen in de hulplocalen reeds met een zestigtal leerlingen ge opend." De harddraverij welke in de maand Juni aanstaande te Schiedam van wege de afdeeling RotterdamSchiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zoude worden gehoudenis uithoofde der tijdsomstandighe den tot later uitgesteld. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zyn Woensdag aangegeven 5 overledenen aan de cholera. Door de Staats-Courant wordt het volgende medege deeld //Den 22sten Mei zijn in de registers van den burger lijken stand te Rotterdam 4 personen ingeschreven als aan cholera overleden, sedert het begin der epidemie 342. //Bij den Burgemeester dier gemeente is sedert de laatste opgave nog aangifte gedaan van 10 choleragevallen. //Te Durgerdam heeft zich den 20sten Mei jl. een geval van cholera voorgedaan." Ds. S. Essenius Greeff te Koog aan de Zaan heeft voör het beroep naar 's-Hertogenbosch bedankt en dat naar Dordrecht aangenomen. In de zitting van den Leidschen Gemeenteraad van heden Donderdag is besloten1°. tot opheffing van het beurtveer tusschen Rotterdam en Leiden- 2°. tot toeken ning eener toelage van f 200 aan den fungeerenden op ziener der plaatselijke accijzen P. de Vries; 3°. tot het ver- leenen 'eener schadeloosstelling van f 150 aan den pachter van hef tolhek op de Haarlemmertrekvaart bij de Rijnsbur- gervliet, wegens geleden verlies door het schorsen der Bees tenmarkt; - 4°. tot den openbaren verkoop van het huis en stal buiten de voormalige Mare-poort en 5°. tot de ou- derhandsche verhuring van gemeente eigendommen. Voorts heeft de Raad zich vereenigd met het rapport der rechts kundige commissie, in zake den grond, waarop de koren molen '//de Valk" is gebouwd en de eigenaars 'van die mo len onverplicht verklaard tot voldoening der achterstallige recognitiën van hun voorganger- en 6°. het verzoek tot het leggen van een breede losse brug over de Minnebroersgracht aan de Haven aangehouden tot nadere inlichtingen door HH. Burg. en "Weth. zyn gegeven. Vervolgens werd de benoeming tot hulponderwijzer der 4de klassse aan de openbare lagere school voor minvermo genden uitgesteldtotdat de voordracht van het tweetal met nog een candidaat zou zijn aangevuld, - het houden van de kermis voor dit jaar uitgestelden besloten tot vernieu wing van den straatweg buiten de Rijnsburger-poort van de Stationsbrug tot de Stad. Langdurige beraadslagingen werden gevoerd over het voor stel van de HH. Hartevelt, van KaathovenWttewaall en Goudsmit, ondersteund door de Commissie van Financiën, betreffende de beambten ten kantore van den gemeente-ont vanger, strekkende om het thans in dienst zijnde personeel eervol te ontslaanaan den te benoemen gemeente-ontvan ger behalve zijn bezoldiging van f 3000 toe te leggen f 1000 's-jaars ter bestrijding van bureaukosten en ter bezoldiging van het daartoe vereischt personeeldoor hem te benoemen; met 12 tegen 8 stemmen is dat voorstel ver worpen en eindelijk machtiging verleend tot verkoop en op ruiming der poortkantoren. De menigtedie heden Donderdag morgen de repe titie voor de uitvoering van den eersten dag van het Leid- sche muziekfeest bijwoonde, doet in bijzondere belangstelling en grooten toevloed verwachten aan deD avond van den dag. Het kerkgebouw is op dezelfde wijze als vroeger tot dat doel ingericht, alles in overeenstemming met de eischen van zulk een feest en den aard en de bestemming van het gebouw. De aanblik wordt schooner wanneer al de zitplaat sen bezet, koor en orkest en gehoor allen aanwezig zijnen de beroemde solisten gelijk ook de hooge genoodigden den feestelijken dos meer doen uitkomenverhoogd en opge luisterd door het ontstoken licht. - Nadat de solisten, de heer Behr van Bremen in plaats van den heer Hill, door de commissie naar hunne eereplaatsen waren geleidnam de heer Mr. R. T. Bijleveld het woordom de ledendie van elders kwamen en die uit Leiden zich hadden vereenigd, een warme dankbetuiging toe te brengen voor den ijver en de welwillendheiddie zij betoondenaan de solisten voor de eer van hunne medewerking en aan den talentvollen di recteur den heer A. J. Wetrens voor al hetgeen voorbereid was tot het wel doen slagen van dit muziekfeest. De gehouden repetitie doet van de uitvoering veel goeds verwachtenwaarvan het genot door niets worde verhinderd of verminderdmaar voor ieder gemoed dat ontvangbaar is voor heilige en heiligende indrukken, te verkrijgen is, wanneer tonen en woorden in hemelsche harmonie rondklinken en daveren door het hooggewelfde gebouwdat sinds eeuwenook door men- schen daar ter neder gesteldvan den aanvang af moest dienen tot Gods- en Christusverheerlijking. In onze dagen van gewichtige en ernstige beteekenis kunnen zulke tonen en woorden het hart treffen en tot een rijken zegen zijn voor menigeen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 56°, des avonds te 8 uren 51°, te 10 uren 46".';Donderdag morgen te 5 uren 42", te 8 uren 49°, 's middags te 12 uren 58°, 's namiddags te 4 uren 59°, Tusschen de Kabinetten van Berlijn en Weenen wor den weder diplomatische mededeelingen gewisseld. De studenten van Parijs hebben een adres gericht aan de studenten in Duitschland en Italië, waarin zij hun leed wezen betuigen dat het opkomend geslacht van Duitschland en Italië de wapenen tegen zich zeiven opvat. Nationalitei ten, Vaderland, verschillende rassen en evenwicht zijn niets j anders dan zinledige uitdrukkingen, zijn tot niets anders dienstig die dan voor de eerzucht en den trek van despoten. De rede is de eenige leidsvrouw; - de menschheid het vaderland; - de vijanden zijn zijdie de slavernijde onwetendheid en de ellende willen bestendigen. Als die vijanden eenmaal over wonnen zijnzal op aarde vredeeensgezindheid en broe derschap heerschen. Op den spoorweg tusschen Londen en Maidstone is

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2