Velen komen op, omdat de discipline hen dwingt aldus te handelen, maar gelaat, houding en gesprekken getuigen met welk ,q.6ö tegenzin wordt gehoorzaamd. liet aantal dergenen, die redenen van vrijstelling indienenis grooter dan ooit heeft plaats gehad bij een mobilisatie van het leger. Er ziju geene woorden sterk genoeg om het contrast te schetsen dat het heden aanbiedt met het voorjaar van 1864, toen de manschappen van het 7de legerkorps werden opgeroepen om tegen de Denen te marcheeren. Uit Bordeaux wordt gemeld dat alle expedition van wijnen en geestrijke vochten naar Italië en üuitschland be stemdsedert 8 a 14 dagen zijn afbesteld. Onder de vrijwilligers, die in Tyrol de wapenen heb ben opgevat, bevinden zich vier kleinkinderen van wijlen den held Andreas Hoferzonen van diens eenigen zoon Johann. Op den Derby-wedren heeft het paard lord Lyontoe- behoorende aan den heer R. Suttonden prijs behaald. Het traject van anderhalve mijl werd afgelegd in 2 minuten 49 seconden. De behaalde prijs bedroeg 7350 souv.; boven dien wint de eigenaar nog ongeveer 40,000, ten gevolge van aangegane weddenschappen. Volgens de jongste berichten wordt de waarde van de bij het bombardement van Valparaiso verbrande koopwa ren op ruim 8 millioen piasters of ruim 41 millioen franks geschat. Hiervan zullen de Fransche kooplieden een schade lijden van 3£ millioen piasters, de Duitsche van 2£, de Belgische van 800,000, de Engelsche van 500,000, de Noord-Amerik. 5 00,000; de overige 5 00,000 piasters moe ten over verschillende andere volken verdeeld worden. Het fraaie gebouw der vrijmetselaarsloge te Marien- burg is met de bibliotheek dier instelling een prooi der vlammen geworden. In de beide Engelsche parlementshuizen is eene in terpellatie tot de regeering gericht, betreffende den tegen- woordigen staat van zaken in Europa. In het Huis der Lords geschiedde dit door lord Strattford de Radcliffe, die hierbij verklaarde, niet te verlangen dat de regeering dienaan gaande voor het Parlement op dit oogenblik een gevoelen zou uitspreken maar wel dat zij het feit zou constateeren of er van hare zijde ook officiëele of confidentiëele onder handelingen plaats hebben tot behoud van den vrede. Hierop heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken het volgende geantwoord: //Mylords! het is onmogelijk het belang van den toestand in de tegenwoordige crisis te hoog te schattenen daarom dank ik den vorigen spreker dat hij zulk een ver standige discretie aan den dag heeft gelegdmet die vraag te stelleneer het Huis op reces uiteen gaat. In antwoord op zijne vraag verklaar ik dat er op dit oogenblik offi ciëele, en ik kan ook zeggen confidentiëele mededeelingen plaats hebben, doch ik acht het minder raadzaam, het juiste karakter daarvan thans te constateeren. Zij worden voortgezeten ik hoopdat zij zullen leiden tot gemeen schappelijke beraadslagingen in eene bijeenkomst der daarbij betrokken mogendheden, niet alleen de neutrale, maar ook zij, die zich gewapend hebben. Ik kan geene hoop geven, dat daardoor de vrede zal verzekerd zijn; maar ik geloof, dat eene bijeenkomst van al de mogendhedenzoowel die er rechtstreeks als die er niet onmiddellijk in betrokken zijn toch eenige hoop op een minnelijke schikking mag doen voeden. Ik kan alleen zeggendat van de zijde van Hr. Ms. regeering geene pogingen onbeproefd zullen worden gelaten om den vrede te bewarenen ik geloof dat dit ook de wensch is van den Keizer van Frank>ijk, maar in den tegenwoor- digen staat der //mededeelingenik zal niet zeggen //onder handelingen vermeen ik dat het niet raadzaam zou zijn iets meer te zeggen." In het Huis der Gemeenten werd de interpellatie gedaan door den heer Sandfordwaarop de heer Layard antwoordde dat er op het oogenblik //onder handelingen" worden gevoerd tusschen de gouvernementen van Frankrijk, Rusland en Engeland, met het doel om een congres tot stand te brengen, hetwelk te Parijs zou worden gehoudendoch dat het in den tegenwoordigen staat dezer onderhandelingen voorbarig zou zijn verder in deze zaak te treden. Zondag vierde Ferdinand Freiligrath te Londen zijn zilveren bruiloft. Des dichters vrienden te Barmenwaar Freiligrath geruimen tijd woonde en eenige zijner schoonste liederen schreef, hebben het feestvierend paar een zilveren bokaal en een dichterlijken groet gezonden. De Keulsche vrienden van den banneling zorgden voor behoorlijke vul. ling van den beker met het edele druivennat van den Rijn, - Een Engelsche boer nam dezer dagen zijn intrek in een hotel te Londen. Hij had een reiszak bij zich, die ge vuld was met geldswaarde. Toen hij des avonds zich ter ruste begaf, sloot hij bevorens de deur en legde een pistool op een nachttafel neer. In den loop van den nacht scheen hem een ge voel van ongerustheid te bevangen. Hij nam zijn kaars en onderzocht daarmede alle hoeken der kamer. Nabij zijn Ie- dekant gekomen, bemerkte hij een hoofd en schouders, grootendeels verborgen onder allerlei papieren enz. Men be grijpt zijn angst op dat gezicht. Hij nam zijn reiszak in de eene en de revolver in de andere hand en daagde den dief uit van onder het bed te voorschijn te komen. Hij kreeg echter geen antwoord. De boer bedacht zich geen oogen blik meer en loste de pistool af. Dit verwekte zoodanig ge weld dat terstond al de bewoners van het hotel te voor schijn kwamenzich naar de slaapkamer van den boer be gaven en vroegen wat er toch gaande was: //Ik heb een dief, die hier onder mijn ledekant ligt, om het leven ge bracht." De eigenaar van het hoteldie ook daarbij tegen woordig was, begon hartelijk te lachen, en haalde thans te voorschijn,... de buste van Cromwell in pleister, welke echter door het pistoolschot was verbrijzeld. Door de Vereeniging van de Protestantsche zending te Parijs is een plek gronds in het park van het Champ de Mars verzocht, ten einde aldaar de producteu ten toon te stellen, welke door de missionarissen, die sedert eenige ja ren in het hart van Afrika en Azië het evangelie hebben verkondigd zullen worden ingezonden. Aan die aanvrage is door de Keizerlijke Commissie voor de algemeene tentoon stelling voldaan en men mag verwachten, dat dit deel der tentoonstelling hoogstbelangrijk zal zijnniet alleen omdat daarbij alle producten van den arbeid der inlanders en voorts hun landbouw, hunne kleederdrachten enz. zullen worden vertegenwoordigd, maar ook, omdat al die voorwerpen zul len worden begeleid door inlandsche familiën, die in het Champ de Mars zullen gehuisvest worden in woningenge heel ingericht naar de gebruiken van hun land. Zondag heeft te Nanterre, bij Parijs, de plechtigheid der kroning van het Rozenmeisje plaats gehad; dit is een overlevering uit den ouden tijd. Een kroon en een som gelds worden aan de verstandigste en voortreffelijkste jonge dochter geschonken. De Italiaausche dames hebben voor Prins Humbert een banier geborduurdwaarop aan beide zijden de woor den staan: //Rome en Venetië." De Pauselijke regeering heeft aan het vervoer van Ita- liaansche troepen uit het zuiden des lands langs de spoor wegen op haar grondgebiedgeene hinderpalen in den weg gelegd. Ter nauwernood hebben onze oude olielampen plaats gemaakt voor petroleum-lampenof er komt reeds weder een nieuwe lichtstof voor den dag, die de zoo spoedig ge liefde, maar daarbij even spoedig duurder geworden aard olie wil verdringen. Nigroin is de naam van deze nieuwe lichtstof, die naar alle waarschijnlijkheid van uit Breslau in den handel wordt gebracht. Het verlichtingtoestel bestaat uit een blikken kannetje; vóór de opening is zeer fijn ge vlochten draad aangebrachtdaar is een spons bijgevoegd en een los gedraaid dun lampkatoentje wordt door het blik ken pijpje gedaan. Het nieuwe en eigenaardige dezer nieuwe soort van verlichting bestaat nu daarin dat niet de licht stof zelf brandt, maar een gas er zich uit ontwikkelt, die de vlam levert. Men giet n. 1. het lampje vol en laat de spons volzuigenhet overblijvende giet men weer in de flesch. Het katoentje wordt droog in de lamp gebracht en blijft ook gedurende het branden droog. De lamp geeft ze ven uren lang een fraai wit licht en heeft het voordeel, dat ze omvergeworpen kan wordenzonder iets te bemor sendaar ze geene vloeistof bevat; ook brandt de vlam verder, wanneer men de lamp direct omkeert. Deze Nigroin- lampen worden ook Ligroin-lampen wonderlampen, genoemd. Een nadeel kunnen we echter ook niet verzwijgen, n.l. dat een gereed gemaakte lampna verloop van zeven urenook zonder gebrand te hebbenhaar gas heeft verlorener ont-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2