Buitenlandsch Nieuws. noodig te zijn, eenige lichtingen, men spreekt van drie, op te roepen, ten einde het leger met 33 a 34,000 man aan te vullen. In de Arnhemsche Courant leest men het volgende Een onzer vriendendie dezer dagen voor zaken in Prui sen wezen moest, deelt ons het volgende mede: //De Pruisische overheden nemen uitgebreide maatregelen tot ondersteuning van de handwerkslieden en den burger stand door het oprichten van hulpkassen enz. even als in 1848. En deze zijn noodig. Men begint nu reeds in alle standen der maatschappij de nadeelen te ondervinden van een oorlogstijd. De fabrieken staan stil bij gebrek aan ar beiders; de arbeid op het land wordt gestaakt of nagelaten, omdat de paarden door de militaire overheden geprest wor den. De uitgaven vermeerderen zoowel voor het gouverne ment, dat eiken dag 500,000 thaler moet betalen voor het onderhoud der troepen als voor partikulierendaar alles in prijs stijgt. Het vertrouwen is geschokt. Reeds is het pa- pierengeldmet name de biljetten van een thaler, in waarde gedaald en wordt daarvan korting geheven. Overal heerscht ontevredenheid, vrees voor de toekomst en achteruitgang, en in gansch Pruisen gaat één kreet op van woede en haat tegen den tegenwoordige» gewetenloozen Minister, die van deze onheilen oorzaak is." Te Schiedam was men dezer dagen in de gelegen heid een kunstwerk te zien voor dat het wordt opgezon den naar de algemeene tentoonstelling van Nederlaudsche nijverheid en kunst in het Paleis van Volksvlijt te Amster dam. Het is een getrouw model van de ridderzaalmeer bekend onder den naam van de loterijzaal op het Binnen hof te 's-Gravenhagein karton, vervaardigd door den heer H. W. M. Roelants. Van dezelfde hand had men vroeger op gelijke wijze bewerkt gezien de zoogenaamde torentjes, eigenlijk de gewezene Hoofdpoort, zooals zij zich vertoonden, toen zij eenige jaren geleden zijn afgebroken alsmede het Oude Sint-Jacobs-Gasthuis, zooals dit vroeger was met de daarbij behoorende kleine nevengebouwen. Alles draagt de blijken van meesterhand en geduld. Het is onberispelijk zuiver in lijnen en afdeelingenen tot in de kleinste bij zonderheden zoo fijn, dat men zich inderdaad moet ver wonderen dat bijna microscopische voorwerpjes heel zijn kunnen worden gehouden. Te Harlingen is het treurig bericht ontvangen, dat kapitein B. P. de Jong, voerende het Nederlandsche kof schip Valerius Lodewijk, dezer dagen op de Taag voor Lis sabon met vijf man zijner equipage, wegens het omslaan der boot, waarin zij zich bevonden is verdronkende stuur man en de scheepsjongen aan waren boord gebleven. Woensdag avond is bij het vasthechten van wagens aan het station te Utrecht een der werklieden verpletterd. Door de Doopsgezinde gemeente te Groningen zijn de tweede dagen der kerkelijke feesten als godsdienstige feest dagen afgeschaft. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Arum Ds. B. C. Felix te Bolsward; - bedankt voor het beroep naar Middelburg door Ds. J. J. de Visser te Haarlemmermeer, en door Ds. J. van Goor te Boxum voor dat naar Beetgum. - Ds. H. H. Knolin leven predikant bij de Christe lijke Afgescheidene gemeente te Smilde, heeft een legaat van ƒ1000 aan die gemeente vermaakt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 5 2°, te 10 uren 46°. Zaterdag morgen te 5 uren 44", te 8 uren 52°, 's middags te 12 uren 66°, 's namiddags te 4 uren 6 8°. Omtrent het verblijf van den Prins van Oranje te Brussel meldt men nog, dat de Koninklijke familie aller- voorkomendst voor Z. K. H. was. Op bepaald verzoek van Z. M. werd een wandeling langs de boulevards gemaakt, toen de vorstelijke personen door een hagelbui overvallen in 't voormalig paleis van den Prins van Oranje moesten schuilen. Het diner en het dejeuner ten hove waren zeer prachtig. Bij 't afscheid drukte de Koning den Prins her haaldelijk de hand en drukte zijne voldoening uit over het bezoek van den Nederlandschen Prins, De Koningin her haalde de betuiging van 't genoegen dat haar dit bezoek gaf. Het korps diplomatiek had verzocht tot den Prins te worden toegelaten maar Z. K. H. had voor die eer bedankt, In het Koninklijk spoorrijtuig is de Prins naar den Moer- dyk gereisd. Te Elberfeld hebben de fabriekarbeiders met de sol- daten gevochtenwaarbij een soldaat gedood werd. Volgens een brief uit Florence aan het //Journal des Débats" zal Italië in het laatst dezer maand 3 50,000 sol daten en 4 00 stukken geschut aan de oevers van de Po hebbendus een strijdmacht veel sterker dan die van Oos tenrijk, daar laatstgemelde mogendheid niet meer dan 200,000 man in Venetië op de been kan brengen, waarvan de helft moet achterblijven tot verdediging der vestingen. Het schijnt dat men te Dusseldorf beducht geweest isdat zelfs het aanstaande muziekfeest niet zou doorgaan, Althansde //Dusseldorfer Zeitung" zegt uit //zekere bron" te kunnen mededeelen dat het Neder-Rijnsche muziekfeest in elk geval zal worden gevierd. Uit Pest wordt bericht dat dagelijks sterke trans porten uit Zevenbergen en uit de verwijderde deelen van Hongarije in gemelde stad aankomen welke allen per spoor weg naar het noorden des lands worden vervoerd. Hoe groot het aantal goede militaire paarden is dat Hongarije bezit, wordt eerst recht duidelijk in dagen als de tegenwoordige; ruim 1000 stuks per dag worden aangekocht, en het schijnt dat de voorraad onuitputtelijk isin zoo groote menigte worden zij aangevoerd. De regeering van het kanton Zugin Zwitserland, heeft het besluit genomenom den president op kosten der kantonnale kas naar het klooster Einsiedlen ter bedevaart te zendenom boete te doen voor de zonden der leden van de kantonnale regeering. Het huwelijk tusschen Prinses Helena van Engeland en Prins Christiaan van Denemarken is voor een onbepaalden tijd verdaagd. Tevens heeft de Koningin afgezien van hare reis naar Balmoral. Zoowel voor het een als het ander wor den de Duitsche verwikkelingen als oorzaak opgegeven, of schoon het niet recht duidelijk is waarom de Prinses niel kan huwen en de Koningin niet kan reizennu de twee groote Duitsche mogendheden lust schijnen te gevoelen elk ander te bestrijden. Adeline Patti is Woensdag weder voor het eerst in de Italiaansche opera te Londen als Rosini in den Barbier opgetreden. Het gebouw was tot stikkens toe bezet, en aan de toejuichingen scheen geen einde te komen. Onder de te Parijs in omloop zijnde geruchten behoort dat de heer de Persigny in een onderhouddat hij met Prins Metternich en den heer Drouin de Lhuys gehad heeft, zou gezegd hebben dat hij zich sterk maakt omwanneer men hem naar Weenen en Berlijn wil zendenbinnen drie dagen te bewerken, dat Silezië aan OostenrijkVenetië aan Italië en Hanover en de Hertogdommen aan Pruisen afge staan worden. Prins Napoleon heeft den heer Guéroult, directeur der Opinion Nationale, ten gehoore ontvangen; men ver zekert dat hij hem gezegd heeft dat de oorlog zeker is, omdat Italië niet meer terug kan gaan. Het is zonneklaar dat Italië tusschen twee vuren geplaatst isof den oorlog of het bankroet. Italiaansche agenten koopen paarden op in de provinciën, welke door de Loire doorsneden worden. Door de Fransche regeering wordt de uitvoer niet verboden. Al de geweerfabrieken zijn in volle werking. Een fabriek te Metz heeft, naar men zegt, uit Parijs een bestelling van een millioen geweren ontvangen. Men verneemt dat de kassier van een bijkantoor der Fransche bank, de heer Berthouné, in hechtenis genomen isonder verdenking van een diefstal gepleegd te hebben ten bedrage van 3 millioen. Naar men zegt, maakte hij valsche onderpandenvalsche décharges en valsche biljetten. Hij genoot het volle vertrouwen en was te gelijker tijd met het incasseeren en met de teekening belast. Zijn trouweloos heden zijn langen tijd verborgen gebleven doordien de di recteur van het bijkantoor ziek was. Het is thans stelligdat de algemeene tentoonstel ling te Parijs tot 186 8 is uitgesteld, omdat men vóór dien tijd niet gereed kan zijn.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2