in minder dan 25 jaren 7 5 pCt. hooger en het loon 20 pCt. lager is geworden 25 jaren vroeger kostten de 5 on9 Rundvleesch 25 cents, thans 45 cents Schapen vleesch 20 35 Spek30 i/ 45 Boter40 u 80 Koffie30 65 voorts 1 mud aardappelen ƒ1.50 ƒ3.-— 1 el katoen 0.25 //0.40 een pr. lederen zolen enz. 1.00 n u 1.50 huishuur 's-weeks n 1.00 1.50 Bij het bespreken en beramen van plannen, 't zij tot het stichten van arbeidersvereenigingen 't zij tot het invoeren van livrettenleeskringen of andere middelen tot bereiking van het hoofddoel verbetering van den stoffelijken intellectueelen en moreelen toestand der arbeiders, is niet het minst be langrijk de vraag, of het arbeidsloon staat in verhouding tot de krachten, maar misschien nog belangrijker het on derzoek hoeveel aan jenever wordt verkwistwat voor vleesch of spek moest worden besteed. Terwijl te Leeuwarden in de volgende week een bij eenkomst wordt gehouden door voorstanders van het chris- telijk-nationaal onderwijs in de richting van Groenzal er ook een bijeenkomst plaats hebben van voorstanders van het nationaal onderwijs dat bevordering van christelijke en maat schappelijke deugden bedoelt. Deze //vereeniging tot bevor dering van onderwijs" zal trachten contribuënten te verkrij gen door de gansche provincie. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rotter dam zijn Donderdag aangegeven 10 overledenen aan de cholera. Woensdag avond is te Schiedam een brand uitgebar sten in het voormalige pakhuis Moscou, thans dubbele bran derij van de firma J. A. J. Notet. De hevigheid van den brand was van dien aard dat, niettegenstaande de spoedig aangewende brandbluschmiddelenhet pand geheel is uitge brand doch ook daarbij bepaalde zich het onheildank zij de ijverige bemoeiingen van de brandweer en de doeltref fende maatregelen die genomen zijn. Even als gewoonlijk waren de verschillende autoriteiten spoedig op de plaats des ongevals tegenwoordig en betoonden politie en schutterij den meesten ijver in het handhaven der orde. Een voorraad mout wijn is nog tijdig geborgen kunnen wordenterwijl het ge bouw bij de Schiedamsche onderlinge brandwaarborg-maat schappij is verzekerd en de roerende goederen bij de Schie damsche brandwaarborg-maatschappij voor roerende goederen. Naar men vermoedt, is de brand ontstaan in op den zolder liggend dop. Door den breeden kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht is het navolgend drietal geformeerdDs. S. Essenius Greeff te Koog aan de Zaan Oort te Schoonho venen Kramers te Zaandam, en daaruit beroepen Ds. S. Essenius Greeff te Koog a./d. Zaan. De Algemeeue Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier heeft heden Vrijdag uit het bestaande twaalf tal geplaatst op het zestalde predikanten H. C. Bervoets te Zwolle, J. van Doesburgh te Zuidzijpe, G. A. Hoog te Haarlem, A. J. Molenaar te Harderwijk, A. J. Oort te Schoonhovenen F. L. Rutgers te Eibergen en op het drie tal Ds. H. C. Bervoets, Ds. G. A. Hoog en Ds. A. J. Mo lenaar. Woensdag avond zal het beroep plaats hebben. Men verneemt dat Z. H. de Bisschop van Haarlem, onderricht dat de cholera ook te Leiden is uitgebrokenaan de geloovigen dezer stad heeft doen weten //dat, zoo lang het gevaar naar het oordeel van deskundigen voortduurt de vaste en onthoudingswet als niet verplichtend mag wor den beschouwd." De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 54°, des avonds te 8 uren 48°, ïe 10 uren 44". Vrijdag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 62°, 's namiddags te 4 uren 64°. Buitenlandsch Nieuws. In de //Hamburger Nachrichten" van heden wordt een bericht gelezen uit Altonameldende dat de zware le- gerbagage van het Oostenrijksche bezettingskorps van Hol- stein naar het Zuiden wordt getransporteerd. De intendance heeft kontrakten gesloten tot het leveren van hooi en stroo ten behoeve van de bezettingstroepen onder de uitdrukkelijke bepaling, dat de plaats van levering wellicht Hanover zal zijn Te Weenen leest men op vele muren de woorden- //Sire, doe afstand van Venetië!" Men schryft uit Berlijn dat de algemeene wensch der bevolking de afstand van den Troon door den Koning z0ll zijndeze daad zou den val van von Bismarck met ziek voerenwant de vermoedelijke troonsopvolger is zeer verre van met diens politiek te dweepen. Van de arbeiders, die werkzaam zijn in de fabriek van den heer Krupp te Essenzijn er niet minder dan 1500 onder de wapenen geroepen. De eigenaar dezer be langrijke gieterij heeft thans van den Minister eene kennis- geving ontvangendat allendie met het maken van ka nonnen belast zijn, niet behoeven op te komen. De arbei ders, die in andere afdeelingen werkzaam zijn, moeten echter aan hun dienstplicht beantwoorden. In de afgeloopen week werd Prinses Frederik Karei terwijl zij in een open rijtuig door Berlijn reed, een ruiker toegeworpen. Deze kwam bij ongeluk juist op haar oog,en daar hij met ijzerdraad was vastgehecht, waaraan een uit stekende punt washeeft zij een vrij ernstige wond ge- kregenten gevolge waarvan zij nu onder geneeskundige behandeling hare kamer moet houden. De Oostenrijksche regeering heeft den uitvoer van gra nen naar het Tolverbond verbodenechter wordt op aanvrage vergunning verleend om naar andere Staten uit het Tolver bond, behalve Pruisen, uit te voeren. Uit Parijs wordt bericht dat Frankrijk, Engeland en Rusland het reeds omtrent de noodzakelijkheid van een con gres eens zijn en men de toetreding van Italië te gemoet ziet. Men verzekert dat de zaak der Elve-Hertogdommen, de hervorming van den Duitschen bond en Venetië, de pun ten van beslissing zullen uitmaken. Een Fransch observatiekorps van 40,000 manzal in het departement der Zee-Alpen worden bijeengebracht, Reeds zijn te Nizza kleine detachementen bij de burgers in gekwartierd. Een groot aantal jongelieden uit de eerste klassen van de verschillende lyceën van Parijs hadden het plan gevormd om een academie te stichtenwaarbij elk leerling van een lyceum zijn stukken in proza of poëzie, in het Fransch, Latijn of Grieksch kon inzenden. Die stukken zouden dan beoordeeld worden door een jury van zes leden van elk lyceumen in het openbaar voorgedragen en bekroond. Deze jeugdige rechtbank vau letterkundigen had reeds eenig geld bijeengebracht, een locaal gehuurd, waarin eiken Zondag van twee tot vijf uren openbare bijeenkomsten zouden wor den gehouden. Men zou bovendien een blad oprichten, dat de werkzaamheden van deze academie vermeldde en de be kroonde stukken opnam. Ofschoon deze vereeniging niet gevaarlijk kon worden beschouwd voor de zeden of de toe komst van de jongelieden, heeft de overheid ze echter on doelmatig en voorbarig geacht, en de jongelieden zijn uit- genoodigd hun plan op te geven. Men is van oordeel dat alle dingen hun tijd hebben en de Zondag bestemd is voor familiebijeenkomstenwandelingen en uitspanningenterwijl de week dagen genoeg oplevert om te werken. Toen dan ook Zondag voor acht dagen de lyceërs aan hun locaal kwamen, werden zij verzocht terug te keeren. Eenigen nogtans hebben gemeend te moeten volhouden en de kopij van het eerste nommer van hun blad werd naar de drukkery gezonden. Men zag in gespannen verwachting de verschijning te gemoet, maar in plaats van het blad ont ving men een gedrukten brief van den uitgeverdie zijn leedwezen betuigde, dat op hoog bevel het //Journal de 1'Académie" niet mocht verschijnen. In de nabijheid van den waterval van den Niagara is een groote ijskelder in de lucht gesprongen. Volgens de daaromtrent ontvangen berichten, had men aldaar bij het noorderlicht een krachtige magnetische werking waargeno men, en hierbij inzonderheid opgemerkt dat zich aan de spitsen der beide bliksemafleiders op den kelder een blauw lich vertoondegepaard met een hevig onderaardsch ge- druischwaarbij een groote hoeveelheid gas naar buiten ont snapte gestadig knappende en knetterende als een groot

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2