Buiteniandsch Nieuws. aanleiding, gevendan zou niet worden geaarzeld om in Juni of in Juli deze zaak ter sprake te brengen. De raad nam hiermede genoegen. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rotter dam zijn Woensdag aangegeven 8 overledenen aan de cholera. Te Groningen is Maandag avond een locaal ingewijd, bestemd voor kinderen en volwassenen uit de voorstad, om verstandelijk, godsdienstig en zedelijk te worden gevormd en zich in vrije uren aangenaam bezig te houden. Een aantal Hanoversche werklieden in de turfveenen te Gramsbergen en aan de Dedemsvaart zijn reeds weder naar hun land vertrokken, wijl zij in hun vaderland onder de wapenen zijn geroepen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Aalst Ds. C. J. Kraft, thans te Op- en Neder-Andel. Aangenomen het beroep naar Sybrandaburen en Ter- zool door Ds. A. Klinkenberg, pred. te Donkerbroek. Uit Paramaribo wordt ons van April 1866 het vol gende gemeld: In het eerste kwartaal van dit jaar zijn uit de kolouie Suriname uitgevoerd: suiker 4,780,303 kakao 65,705 tè. koffie 15,999 katoen 54,870 melassie 92,647 gall, en rum 21,690 gall. Op ultimo Maart waren in de distric ten Nickerie en Coronie nog p. m. 1 mill. suiker in voor raad die op schepen ter vervoer naar Engeland wachtten. De voornaamste uitvoer van suiker was naar Noord-Amerika en naar Engeland en Engelsche koloniënde minste naar het Moederland, doch daarheen was de uitvoer van kakao het meeste, terwijl ook naar het Moederland werden uitge voerd: 74 stukken vierkant hout, 122 vischlijm, 467 kokosnoten, 4,871 oud koper en 1,278 oud lood. Naar Amerika 1,6 80 oud koper, 3,820 S oud metaal; naar Engeland 308 stukken en 3000 voeten vierkant hout 226 gom, 203 ffi vischlijm en 270 balen katoenpit- ten. Eene vergelijking met den uitvoer in het 1ste kwar taal 1865 is bij dezen officiëelen staat niet gevoegd. Dat was echter te wenschenomdat zijdie de officiëele bladen van het vorige jaar niet hebbenook nu niet kunnen weten of de uitvoer voor- dan wel achteruit is gegaan. In de voorgaande maand is hier zeer gelukkig eene be zending Chineesche werklieden voor de plantages aangeko men; op eene reis van drie maanden waren er van de 420 slechts 5 vrouwen gestorvenvan een bezending van ruim 400 in het vorige jaar, stierf er bijna de helft. Nu heeft men bericht dat in het begin van Maart wederom een schip uit China zou vertrekken met 410 immigranten, en dan la ter nog een met 600. Die Chineezen zijn hier zeer gewild; 't zijn stille, ijverige werklieden, leven zuinig, doch zijn dob belaars in hun hart en menigeen onder hen schuift ook opium. Ja, waar Chineezen zijn, daar is ook opium, helaas! die wat meer verderfelijken invloed op lichaam en geest uitoefent, dan de sterkste drank. De geëmancipeerden hier, door het voorbeeld der Chineezen aangespoord, beginnen nu ook in te zien dat zij pootaan moeten spelenwant dat men hen anders langzamerhand zou laten schieten. Dat zou èn ver derfelijk wezen voor hen èn voor de rust der kolonie, daar zij zich dan aan roof en diefstal zouden overgevenom te leven. Daarvan hoort men thans weinig, 't Is alles rustig en stilen onderscheidene werklieden op de plantages leve ren al meer werk dan waartoe zij verplicht zijnen dat ver meerdert natuurlijk hun loon. De kiezerszaak is hier verleden week in vollen gang ge weest; den 5den dezer zijn dadelijk met groote meerderheid van stemmen 4 van de 9 leden voor de Koloniale Staten verkozende herstemming uit een dubbeltal voor de 5 an deren zal den 18den plaats hebben. Van de 4 verkozenen die algemeen het vertrouwen bezitten, zijn 2 Christenen en 2 Joden, doch dusgenaamde liberale Joden, die zich met hunne synagogen weinig of niet inlaten. Een Christen en een Israëliet zijn Meester in de rechtendoch hebben tevens uitgestrekte directie over plantageszijn zeiven planta gehouders en kooplieden in het groot. Ook de beide ande ren zijn menschen van zeer fatsoenlijken stand. Van de 264 stemgerechtigden waren, daar velen buitensland of ver op de plantages waren, ruim 220 opgekomen. Er waren, zoo als men verneemtnog al machinatiën in het geheim aan gericht om stemmen voor zich of voor anderen op te loo- pendie echter allen moeten mislukt zjjn. Bijzonder heeft men er Gouvernements-am btenaren zoeken buiten te sluiteD omdat men die niet vertrouwde. Dat is beter gelukt. Niet één van hen, die verkozen zijn, valt in die kategorie. De herstemming voor 5 leden van de Kol. Staten heeft den 18den dezer plaats gehad en is zeer bedaard ten einde geloopen. Onder de 5 verkozenen is een Israëliet, zoo als boven. Onder de gekozenen zijn twee leden van den kerke- raad der Herv. gemeenteen toch ook één ambtenaarde. wijl deze als procureur bij de rechtbank fungeert. Er waren 217 stembriefjes ingediend. Nu moet de Gouverneur nog 4 andere leden benoemenen dan zijn de Staten compleet om te vergaderen. Den 17 den is aan boord van den Maximiliaan, kapt, Schillvan hier vertrokken naar het Moederland Ds. Con- radi en gezin. Zw.Ew. vertrekt met een jaar verlof tot her stel van zijn gezondheid. Ds. van Dissel blijft dus alleen over tot waarneming van den dienst. Met het schip Tosca He lena zijn onderscheiden leeraars met hun gezin der Broeder- gemeente of Hernhutters vertrokken. Die gemeente schijnt hier zeer te floreerenin aanmerking genomen de groote nieuwe huizen die zij bouwen en de uitbreidingdie zij aan hunne winkels gevenwaarin alle soorten van goederen te verkrijgen zijn, doch zeer duur. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 53°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Donderdag morgen te 6 uren 44°, te 8 uren 49°, 's middags te 12 uren 57°, 's namiddags te 4 uren 56°, Pruisen spant zijn uiterste krachten in om den vijand het hoofd te bieden en zelfs de Kroonprins, die zoowel de binnen- als de buitenlandsche politiek van graaf von Bis marck laakt, heeft gemeend in den jongsten Ministerraad te moeten stemmen voor de meest uitgebreide krijgstoerus tingen. Reeds spreekt men er over, dat zelfs de cavalerie der landweer zal worden opgeroepen, ja, wat meer zegt, de landweer van den tweeden banen er valt niet aan te twijfelen, of Pruisen zal spoedig 600,000 man opgeroepen hebben, waarvan 400,000 man onmiddellijk ten strijde kun nen rukken. De Pruisische bladen overdrijven echter zeer de strijdmacht en spreken van 63,000 man cavalerie, terwijl nauwelijks de helft beschikbaar is van 3000 en zoo veel kanonnen, terwijl de Pruisische veldartillerie slechts 864 kanonnen telt. Uit Berlijn wordt gemeld dat den llden dezer, des voormiddags te 10 uren, de ramen van het schrijf kabinet des Konings eensklaps onder den invloed eener sterke uit barsting dreundenhetwelk een algemeene sensatie te weeg bracht. Bij onderzoek vond men aan de zijde van het Park een hol projectiel, hetwelk men door middel van een lan gen geleiddraad had doen springen. Den dader heeft men nog niet kunnen ontdekken. Ook de Yolks-Zeitung maakt melding van een uitbarstingdoch volgens dat blad zou zij niet des voormiddags, maar des avonds te elf uren heb ben plaats gehad, op het oogenblik dat de Koning uit de opera kwam. Ten gevolge van het mobiliseeren der armee, zijn alleen te Breslau ruim 60 assessoren, referendarissen, aus- cultatoren en lagere ambtenaren der aldaar gevestigde rech terlijke collegiën onder de wapenen geroepen. Te Liegnitz is de opperburgemeester der stad opgeroepen om bij de landweer dienst te doen. Uit Dublin is per telegraaf bericht ontvangen dat de veeziekte is uitgebroken in het graafschap Downop onge veer vijf mijlen afstands van Lisburn. Acht stuks vee zijn bezweken en vier op bevel van den heer Ferguson, R\jks veearts, afgemaakt. Er is een kordon om het geïnfecteerde district getrokken. Te Weenen is een vrouwen-vereeniging opgericht ter beoefening der staathuishoudkunde. Een commissie tot het ontwerpen der statuten is benoemd, die tot president ver koos Mevr. Laube, echtgenoote van een bekenden tooneel- schrijver. Uit Parijs wordt bericht dat zoo goed als zeker be sloten is tot het verdagen der groote nijverheidstentoonstel ling niet enkel wegens den dreigenden oorlogdaar de tegenwoordige geldcrisis niet zonder invloed gebleven is op

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2