N°. 1915. Woensdag 16 Mei. A0.1 ^5$ Binnenlandsch Nieuws. LEIBSCfl DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 m de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mer9 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen vau .Leiden naar 's-Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdamte 8 u. 33 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 24 ra.; 3 n. 42 in.; 6 u. 16 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam; te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 u.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot vau Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's raorg. te 7 u. 45 m. en te 1 L u.; 's naraidd. te 8 u. 35 m. iavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's naraiddag9. Oost-Io Jisobe Laudpoit. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand.West-Indisohe deu 14 en voorlaatsteu van elke maand. RijUs-Telegrauf, Dagelijks geopend van 7 uren 's ra. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's iu. lot 10 u. 45 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op ou be paai de tijden. - Buryemees 'er en lf ethoudertMaaudag en Douderdagtell u en. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrij.l. g en Zaterdag te 11 uien. - President der Commute «ia Fabricage des Zaterdags van 111 urenBureau der Plaatselijke Secretarie is opeu da iclijks van 10uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 oren .'De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag vau 's morgens 121 uien. Kantoor der In- en Ditgaaude Hechten eu Accijnzen dagelijks van 9luien en van 36 uien; van's-RijUs Direote Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 9.4 uren. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de 'denkroon den kapitein J. van Stralen, kommandant der lirailleur-kompagnie van de 's-Gravenhaagsche schutterij. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Tubbergen, den heer J. Bolhuis, 'hans ontvauger der directe belastingen in- en uitgaande ecliten en accijnzen te Wielingen, alsmede tot ontvanger er directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijn- :en te Helder, den heer I. J. van den Bosch, thans ont- auger der directe belasting en accijnzen te Zwijndrecht. Z. M. de Koning heeft Maandag een zeer langdurige onfereutie met den Minister van Buitenlandsche Zaken ge- ouden. De 1ste luit. A. P. Scheltus van het reg. grenadiers a jagers is tot adjudant bij het dépot van dat reg. benoemd. De 2de luitenant K. H. Bode, plaatselijke adjudant te Naarden, is in rang en betrekking te Geertruidenberg over geplaatst. De ritmeester F. C. D. M. Hinlopenvan het 3 de teg. drag, te Haarlem, is daarbij tot instructeur benoemd in plaats van den ritmeester G. Holtius, die op zijn verzoek eervol uit die betrekking is ontheven. De heer F. H. W. graaf von Ranzow, laatstelijk se- cretaria van de residentie Samarang, onlangs van verlof uit Nederland naar Java teruggekeerd, is door Z. K. H. den groothertog van Oldenburg tot ridder 1ste kl. van Hoogstd. Urde van verdiensten benoemd. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag is be- aadslaagd over het amendement van den heer van Nierop PP het wetsontwerp betreffende de cultures. Na een veer- "endaagsche behandeling van het wetsontwerp wordt door dat amendement eerst duidelijk den aard en de gronden 'er bestrijding. Uit de volgende toelichting door de voor- ,tedeis en de bestrijding van de zijde der voornaamste ver- 'e,'igers van het wetsontwerplaat het zich aanziendat 'et wetsontwerp zal worden ingetrokken of verworpen, maar f aardoor ook levens een wijziging of aftreding van het Mi- f^terie kan worden te gemoet gezien. Immers is het amen- emeut van die strekking, dat het beslist over het lot van e' wetsontwerp. De heer van Nierop lichtte het amendement nader toe. Het rust op drieërlei denkbeelden: Het eerste is het denkbeeld van enquête, het onderzoek naar den feitelijken en rechts toestand van het communaal en individueel bezit eu strek kende tot regeling van den eigendom en om zekerheid te erlangen dat geen verkregen rechten geschonden worden. Zoodanig onderzoek is dringend noodig; de gelieele aard van het erfelijk gebruik op Java is niet goed bekend. Volgens v. d. Bosch is de erfelijkheid fidei commissair. Het tweede denkbeeld is de sociale en administratieve voorbereiding van den invoer van grondeigendom. Reeds heeft de heer Andrrse juist opgemerkt dat de afschaffing der slavernij in West- Indië daarom zoo goed werkt omdat men er op was voor bereid. Spr. weet niet of de Javaan ook reeds iets weet van het voornemen om hem tot eigenaar te maken en hem de vrije beschikking over den grond te geven, die hij tot dus ver als leenplichtige bezat en onder zekeren dwang. Spr. weet ook niet of de Javaan nu reeds iu staat is daarover te denken. Het is dus nuttig om hem op de hervorming voortebereiden. Spr. wenscht dan ook de tusschenkomst van het Gouvernement om den Javaan bekendheid met het denk beeld van eigendom te verschaffen. Spr. roept daartoe ook in de hulp van de heeren Mijer en v. Zuylen en van de zendelingen. De Javaan moet bekend gemaakt worden met het gebod: gij zult niet stelen, want zij laten zich eiken dag bestelen en deze wet kan er tegen de bedoeling toe lei den dat ook zijn akker hem kan worden ontstolen. Als de Javaan dus geleerd heeft na te denken, zal hij zelf te oordee- len hebben of hij niet liever in den toestand van beklem den meier, dan in een nieuwen toestand wil blijven. Dat is de sociale voorbereiding die Spr. wil, maar ook wenscht hij een administratieve voorbereiding, zooals b. v.: lü. de orga nisatie van den burgerlijken stand; 2°. de daarstelling van eenige kadastrale inrichting van eenvoudigen aard; 3°. ver betering van den landaard, en dan zou de Kamer 4°. be kend kunnen worden met de administratieve voorschriften die noodig moeten zijn om het begrip van grondeigeu lom re gelmatig te doen werken. Het derde denkbeeld van het amen dement is de daarstelling van economische zekerheid, dat men een nuttigen en heilzamen maatregel in het leven roept. De eigendom moet een prikkel zijn om rijk te worden, niet om behoeftig te worden. Als wij dit ontwerp op dit oogen-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1