Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. zekerde verplicht is en waardoor tevens de deur wordt open gezet voor kostbare twistgedingen en processen. Tegen zulke misbruiken en wetsverkrachtingen is het plicht te waarschuwen. j Z. M. heeft bekrachtigd de volgende benoemingen gedaan door de Koninklijke Academie van Wetenschappen als: door de natuurkundige afdeeling, van de heeren G. van Dieseningenieur te Utrecht en W. Koster, hoogleeraar te Utrecht, tot gewone leden; van de heeren F. C. Donders en J. van Geuns tot voorzitter en ondervoorzitter voor het volgende academiejaar. Door de letterkundige afdeeling, van de heeren Dr. H. Kernhoogleeraar alhierMr. O. van Kees, hoogleeraar te Utrecht, Jhr. Mr. J. K. J. de Jonge, te 's-Gravenhagetot gewone ledenvan den heer A. W. Kinder de Camarecq, directeur der cultures op Java, tot correspondent; van den heer H. Hoffmann von Fallersleben te Gotha, tot buitenlandsch lid, en van de heeren C. W. Opzoomer en W. Molltot voorzitter en ondervoorzitter voor het volgende academiejaar. De audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Woensdag den 16den dezer niet plaats hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeftin over leg met zijn ambtgenoot van Oorlogbepaalddat, om met het oog op de thans heerschende cholerahet onderzoek der verlofgangers niet slechts in die gewestenwaar die ziekte reeds is voorgekomen of nog mocht ontstaan maar wegens de onzekerheid welke vorderingen de cholera intusschen mocht makenin het algemeenin alle provinciëndit jaar niet in de maand Juni te doen houden, maar tot een nader te bepalen tijdstip uit te stellenwaartoe het Z. M. den Ko ning, op het daartoe door genoemde heeren Ministers ge daan voorstel, heeft behaagd de vereischte machtiging te verleenen. Zondag avond had in de Groote kerk te 's-Hage, door den WelEerw. heer Ds. Hoevers, de plechtige inzegening plaats van den nieuw beroepen leeraar en herder bij die ge meente, den WelEerw. heer Ds. Gijsbert Hendrik Lamers, laatst predikant te Scherpenzeel. Zw.Eerw. had tot tekst ge kozen Math. XII, vs. 48 4 9 en 5 0. Door de constitutioneel-liberale kiesvereeniging te Zwolle zijn bij de aanstaande verkiezing candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de HH. G. A. IJssel de Schepper, T, J. Stieltjes, Kappeyne van de Cop- pello en J. D. van Ketwich Verschuur. De kiezers-vereeniging //Christelijk en vrij Onderwijs," te 's-Hage, heeft tot haren candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld Mr. G. Groen v. Prinsterer. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten dit jaar geen kermis aldaar te doen houdenalsmede den prijs van het gas der Stedelijke gasfabriek verminderd van 14 op 10 cents de kubieke el. Ter oorzake der tijdsomstandigheden heeft de gemeen teraad van Deventer in zijn jongste vergadering besloten de kermis voor een onbepaalden tijd en tot nadere kennis geving te schorsen. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Zaterdag aangegeven 6 overledenen aan de cholera. Door de Staats-Courant wordt het volgende medege deeld //Den llden dezer zijn in de registers van den burger lijken stand te Rotterdam 22 personen ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 2 7 5. Bij den Burgemeester dier gemeente is sedert de laatste opgave nog aangifte gedaan van 13 cholera-gevallen." Uit de opgaven in de Staats-Courant, betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de weekbe ginnende den 29sten April en eindigende den 5den Mei, blijkt dat er in die week zijn aangetast 649, aan de ziekte gestorven 229, afgemaakt 11, hersteld 12, aan het einde der week nog ziek 397 runderen, terwijl er sedert het be gin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 48,557 aan de ziekte gestorven 19,124 afgemaakt 9670 hersteld 18,713 en nog ziek 105 0 runderen. Als aandenken van wijlen den heer P. J. Berger te Venlo zijn dezer dagen door zijn familie geschenken uitgereikt aan het personeel zijner verschillende kantoren en aan de kapiteins en conducteurs der stoombooten, die h ij in de vaart had. De oudste klerken ontvingen een pendule, de opvol gende een gouden en de jongste een zilveren horloge; - het personeel der stoombooten koffie- en theeserviezen en ieder zijner werklieden kreeg bij zijn overlijden een kar steenkolen. Te Maarseveen is 11. Donderdag overleden Mr. IJs brand Dirk van Damwaarmede de naam van een patrici sche Leidsche familie is uitgestorven. Te Renen is iemand overleden, die 9 7 jaren ouden 62 jaren gehuwd was, nalatende een weduwe en een tal rijk kroost. Vrgdag avond is de bliksem geslagen in een onder Berlikum staande rogmolendie geheel is afgebrand. De daarbij staande woning is behouden gebleven. De bewoners bevonden zich in den molendoch hebben geen letsel be komen. Beroepen bij de Ned. Hervormde gemeente te Vlis- singen Ds. W. Sijpkens, pred. te Veenendaal. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Midwolda Ds. P. A. Lanting te Hou werzijl en Zoutkamp, te Beetgum Ds. J. van Goor te Boxum, en te Prieslaud in Noord-Amerika Ds. W. H. Frieling te Burum. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avouds te 8 uren 48°, te 10 uren 46°. - Zondag morgeu te uren 440, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 48°, 's namiddags te 4 uren 48°. te 5 uren 48°, te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Maandag morgen te 5 uren 44°, te 8 uren 49°, 's namiddags te 12 uren 53°, te 4 uren 49°. Aan vredesonderhandelingen schijnt niet meer te wor den gedacht, dewijl de krijgstoerustingen van dien aard zijn, dat ieder oogenblik de oorlog kan uitbarsten. Die toe stand heeft al eenige dagen voortgeduurd, zoodat er meer en meer waarschijnlijkheid bestaat, dat men den oorlog niet wil en ook tot het sluiten van vrede geen aanleiding is te vin den. Veeleer is het sluiten van geldleeningen te verwach ten, terwijl over den afstand van Venetië door Oostenrijk, naar den raad van Frankrijk en Engeland, schijnt te wor den onderhandeld en een minnelijke schikking in het geschil over de Hertogdommen tusschen Oostenrijk en Pruisenten gevolge van het voor laatstgenoemde mogendheid ongunstig besluit van den Bondsdag, meer mogelijk wordt geacht. De Wiener Vorstadt-Zeitung meldt het volgende: Uit een geloofwaardige bron vernemen wijdat de regeering het plan heeft opgevat, om voor het geval van het uitbreken van den oorlog de rijke bezittingen der geestelijke gestich ten tot bestrijding der kosten van oorlog aan te wenden. Wij vernemen dat de Keizer hierover persoonlijk met den kardinaal Raucher heeft gesproken, en dezen heeft verzocht zijn invloed tot dit doel dienstbaar te maken. De kardinaal heeft, naar men zegt, de verzekering gegeven, dat hij van zijne zijde al wat mogelijk is zal doen om den wensch des Keizers in dit opzicht te bevredigen, - Te Wiesbaden vreest mendat aldaar zoowel als te Ems en andere badplaatsen dezen zomer het aantal vreem delingen zeer gering zal wezen. De actiën in de speelbank die nog kort geleden zoo boven pari stonden, zijn tot bene den pari gedaald. Donderdag werd te Hamburg het standbeeld van Schil ler plechtig onthuld. Dit werk des te vroeg ontslapenen kunstenaars Lippelt wordt algemeen als welgelukt beschouwd. Bij het feest droegen eenige liedertafels een gedeelte voor van het //Lied van de Klok." Het gemeentebestuur van Catania heeft een levenslang jaargeld van 2000 franks uitgeloofd voor elkdie een Oos- tenrijksch vaandel verovert, 300 franks 's-jaars voor hen, die met de medaille van verdiensten terugkeert en 200 verze kerd aan de nagelaten betrekkingen van gesneuvelden. Keizer Napoleon heeft Donderdag de opstijging van den ballon //l'Espérance", welke den heer Delamarne beweert, in weerwil van den wind, met behulp van schroeven en zeilen te kunnen besturen, bijgewoond. Na eenige uren wach-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2