N°. 1914. Dinsdag 15 Mei. A°.jl 866. Brandassurantiën. In een bladdat bestemd is om van tijd tot tijd ook beschouwingen te geven over plaatselijke toestanden, belan gen en behoeften, dienaangaande waar het noodig is opmer kingen te maken of voor te lichten, onderwerpen van alge meen belang te behandelen en met bescheidenheid en vrijmoedig heid een eigen oordeel uit te sprekenmag ook wel een plaats viuden, ais het meer bijzondere belangen betreft. Wij tel len daaronder de betamelijke zorg voor verzekering tegen brandschade ook wanneer het plaatselijk gezag op verschil lende wijze voorziet in de middelen tot brandblussching en maatregelen verordent tot voorkoming zooveel mogelijk van brand. Er zijn er, die gemoedsbezwaren hebben tegen zulke verzekeringenvoor hen nemen wij de pen niet opom dat zulke bezwaren door ons worden geëerbiedigdal deelen wij ze niet, daar wij in plaat8 van ongeoorloofd, veeleer plichtmatig achten de zorg voor eigen veiligheid en verze kering voor schade, die door anderen kunnen worden ver oorzaakt. Waarom zou men geen waarborgen mogen zoeken legen schade, die door kwaadwilligheid, onachtzaamheid of onvoorzichtigheid kan worden toegebracht en door een jaar- 'jksche evenredige bijdrage bij onderlinge deelneming ook mderen, die zulk ongeluk of ramp overkomen, helpen? De trouw der burgerij heeft, honderd jaren geleden, wat loor het geweld der vlammen werd geveld, hier ter stede o beteren staat hersteld, waaraan ter gedachtenis nog op 'en huidigen dag iedereen wordt herinnerd. Maar brandverzekering lokt niet zelden uit tot brandstich- ing en, daar die misdaden in den laatsten tijd zich verme- ligvuldigenmoet immers het misbruik, waarvoor zulke ver ekeringen aanleiding gevengaaf worden erkend De Nederlandsche wetgever heeft behalve de straf, die Ie wet op zulke misdrijven steltook gewaakt tegen zulke lisbruiken. Bij verzekering van gebouwde eigendommen die in den regel bet voorwerp van poging tot brandstich ting zijn, wordt bedongen, of dat de schade, aan het per ceel overgekomen, zal worden vergoed, of dat het gebouw, uiter lijk ten beloope der verzekerde som, zal worden weder op gebouwd of hersteld. In het eerste geval wordt de schade opgemaakt door de vergelijking der waarde van het perceel vóór de ramp met hetgeen het overblijvende dadelijk na den brand waard is; en de schade wordt alsdan in gereed geld voldaan. De verzekering kan ook gedaan worden voor de volle waarde der verzekerde goederen. Het spreekt dus van zelf, dat die waarde behoorlijk door schatting van deskundigen moet blijken. In het tweede geval is de verzekerde tot de weder opbouwing of het herstel verplicht. Bij dat bedrag van wederopbouwing zal echter de verzekering nimmer drte vierden dier kosten mogen te boven gaan. Afstand is nietig van hetgeen uitdrukkelijk is verboden en dat gebod is in het bijzonder ook op de verzekerings- of waarborgmaatschap pijen voor brand toepasselijk (artt. 283, 289 254 en 286 van het Wetboek van Koophandel). En toch zijn en worden vele overeenkomsten wegens brand verzekering gesloten, waarbij geen behoorlijke schatting van deskundigen ten grondslag der verzekering wordt gelegdof waarbij volstrekt niet gelet wordt op het aandeeldat de verzekerde voor eigen risico in de onverhoopte brandschade hebben moet. Tóch zijn er niet weinige verzekeringendie aangegaan worden op de bloote eigen aangifte der verze- derden, zonder eenige verificatie, die van de zijde der verze keraars het sluiten der overeenkomst voorafgaat. Tóch, in weerwil van het uitdrukkelijk verbod van den Nederland- schen wetgever, wordt de volle waarde verzekerd van hetgeen slechts voor drie vierden geoorloofd is verzekerd te worden. Daardoor wordt het algemeen belang miskend, dat de wet gever door een wijs verbod wilde bevorderen en, wat te meer klemt, de trouwe vervulling der overeenkomst wordt in de waagschaal gesteldwanneer eenmaal de betaling der jaar- lijksche bijdragen of premiën door den verzekerde wordt ver vangen door de uitkeering der vergoeding, waartoe de ver- 'VA LEIDSOH 1)1 lil! LI Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regel»0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 33 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 n. 16 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusiiohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 n.; 'snamidd. te 3 u. 35 m. «avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u.35 m. 'snamiddags. Oo»t-ludisobe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wet houdersMaandag en Donderdag te 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Di» Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Heohten en Acoijnzen dagelijks van 9luien en van 36 uren; van'»-Rijk« Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, VVoeusdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1