Pruisen heeft verklaard op zijn krijgstoerustingen niet te mogen terugkomendaar de veiligheid des lands hem dit verbood. Alleen wanneer de Bond zijn krijgstoe rustin gen staakte, zou het eveneens daartoe overgaan. Het Pruisische Ministerie heeft Woensdag den Koning voorgesteld de Kamer van afgevaardigden te ontbinden en onmiddellijk nieuwe verkiezingen uit té schrijven, opdat het Pruisische volk zijn tegenwoordige stemming zal kunnen uitdrukken. Dientengevolge bevat de //Staatsanzeiger" een Ko ninklijk besluit, waarbij de Kamer, op grond van art. 51 der constitutie, ontbonden wordt. Bij den Senaat der vrije stad Frankfort is een mede- deeling ingekomen van de zijde van Pruisen, waarin wordt gezegd dat de Pruisische bezetting zal worden vermeerderd en dat de senaat de noodige localiteit zal hebben aan te wijzen waar de troepen kunnen worden gehuisvest. De se naat heeft hierop geantwoord dat niet hijmaar de Bonds vergadering de bevoegde autoriteit iswaartoe de Pruisische regeering zich behoort te wenden. Het voorstel van Saksen, strekkende om de Pruisi sche regeering uit te noodigendoor een voldoende verkla ring uit den Bond met betrekking tot art. 11 der bonds- akte volkomen gerust te stellenis in de zitting van den bondsdag van 9 dezer met 10 tegen 5 stemmen aange nomen. Pruisen verklaarde zich bereid om zijne verdedigingsmaat regelen in te trekkenindien de Bond zijne krijgstoerustin gen staakt. In het tegenovergestelde geval was Pruisen ge dwongen zijn eigene veiligheid en het behoud zijner Euro- peesche stelling op den voorgrond te plaatsen. Men is verbaasd dat de aanslag op von Bismarck mislukt is, omdat twee kogels zijn hartkuil hebben getrof fen en zijn hemd vaneen gereten; toch was er op het lichaam geen roode vlek zichtbaar. Men denkt dat von Bismarck een kolder onder zijn kleederen draagt. De Fransche gezant aan het Hof van Weenen heeft den Minister president officieel verklaard dat het gerucht, betreffende het concentreeren van een legerkorps aan den Rijn en in het zuiden van Frankrijkgeheel ongegrond is. De Pruisische regeering heeft vertrouwelijke mededeelingen gedaan aan den Franschen gezant met betrekking tot het mobielmaken van het 8ste legerkorpsdat alleen geschied is met het oog op mogelijke gebeurtenissen van Zuidelijk- Duitschland. Dezer dagen werd in de Pruisische gemeente Kessel bij Cleve, een gruwelijke moord gepleegd. Zekere Arnold Röskens zocht in die omstreken arbeiders voor zijn te Ober- hausen gevestigde fabrieken had aan verschillende perso nen, die hij gehuurd had, geld op voorschot gegeven. Daar door is waarschijnlijk het vermoeden ontstaan dat hij ruim van geld voorzien was. Op den 3den Mei verliet genoemde persoon, omstreeks elf uren des avonds, een eenzaam gele gen herberguitsluitend vergezeld van zekeren P. Kaizers in die gemeente woonachtigbij wieu hij zeide den nacht te zullen doorbrengen. Den volgenden morgen vond men het lijk van genoemden Röskens in het Pruisische bosch onder loof en gras verborgen. Men had den ongelukkige den hals afgesneden en van alles, zelfs van al zijne klee deren, beroofd. De met allen grond van dien moord ver dachte persoon is een arbeider van 2 8 jaren, in de ge meente Kessel woonachtig, en is reeds in handen der justitie te Cleve. Zondag ochtend is te Glasgow de spinnerij van de HH. Scott, Ingles en Comp. nagenoeg geheel afgebrand, waardoor 600 arbeiders van werk zijn verstoken. Barned's Banking Company", te Liverpool, welke dezer dagen zoo onverwachts hare betalingen staaktetelde nauwelijks een éénjarig bestaan. Bij hare oprichting werd den toenmaligen eigenaar der firma voor de overname zijner winstgevende zaak niet minder dan 160,000 uitbetaald en aan de aandeelhouders in rekening gebracht. Telken Maandag komen ten huize van den heer J. Fa- vre te Parijs een zeker aantal rechtsgeleerden byeendie zich voorstellen een herziening van het burgerlijk wetboek voor te bereiden. De toespraak door Keizer Napoleon tot den Maire te Auxerre gehouden waarin hij zijne afschuw betuigt van de tractaten van 1815, wordt beschouwd als zijn meening uit te drukken, dat de oorlog te verwachten is, maar ook zijn neigingom niet te eerbiedigen de grensscheidin gen der verschillende Rijken bij die tractaten aangenomen, De invloed van die toespraak op de effecten-beurzen was niet te miskennen. Het bal op de Tuileriën was Maandag zeer geani- meerd. De Prins van Oranje heeft er zich slechts korten tijd vertoond. Het is de aandacht niet ontgaan dat de di plomaten bezorgd schenen. De heer J. von Rothschild was uitgelaten vroolijk want na eenigen tijd met den Keizer ge- sproken te hebbenwerd hij door een drom van schoone vrouwen omringd, en van dien kant hoorde men een on bedwongen gelach. De Keizer heeft lang met den generaal Montauban die reeds van te voren wordt genoemd als aan het hoofd van het eerste mobiel verklaard legerkoips ge plaatst te wordengesproken. Men meldt dat op het eiland Cuba petroleum in zulk een groote menigte gevonden is dat de rijkste oliedis tricten der Vereenigde Staten daardoor in de schaduw wor den gesteld. Algerië lijdt geweldig onder de plaag der sprinkha nen die daar niet veel minder talrijk zijn dan in der tijd in het oude Egypte. Geheele wolken dezer dieren trekken over de velden heen, zoodat het hemellicht verduisterd wordt. De verwoesting, daardoor aan den oogst aangericht, moet zeer groot zijn. De //Express" te New-York deelt mede dat aldaar ter stede onlangs een huwelijk is voltrokkenwaarbij de bruidin het wit satijn met kanten sluier getooidonver wachts door haar vader werd versierd met een hoop papieren, die hij haar met spelden aan den sluier vasthechttewaarna zij met dien zonderlingen tooi aan de gasten en betrekkin gen werd voorgesteld. Deze keken natuurlijk vreemd op; doch bij nader inzien meenden zij haar toch met die ver tooning te moeten feliciteerendaar het nu bleek dat die papieren bestonden uit tien stuks staatspapier, elk van 1000 dollarswaarbij nog een pakket werd gevoegdinhoudende 62 aandeelen in de Pacific-Mail. OFFICIKEL NIEUWS. Burgerlijke Stand van Leiden, van den 3den tot en met den 9den Mei 1866. Bevallen: J. R. van Heyningen, geb. van den Dop, D.- J. C. Waasdorp, geb. MakkoD. tweel. - W. M. du Pon, geb. de Nie, D. - F. van Bellen, geb. Vrijman, D. - A. van den Burg, geb. de Kier, Z. - H. P. de Hen, geb. Koole, D,- G. van Leeuwen, geb. Laterveer, D. - J. Smit, geb. de Vrind, D. - L. Wassenaar, geb. Hoorn, Z. - J. Wallaart, geb. Taf- fijn, Z. - M. Nieboer geb. Verver, D. - M. H. van Eg- mond, geb. Dieben, D. - W. C. Molenaar, geb. Schipper, D. C. Voorham, geb. Ploeg, D. - M. C. Yeeren, geb. Uyterdijk, D. - S. M. de Wolf, geb. Nieuwenburg, 1).- J. P. Zaalberg, geb. Kesseler, Z. J. Fakkel, geb. Monnee, D. - C. Couvée, geb. HuybregtsenD. - J. Mark, geb. van Berkel D. - G. Teljeur, geb. Lacourt, Z. Gehuwd: A. J. Pracht jm. en G. Dullemond jd. - C. Fransen wedr. en M. Tijssen jd. - H. Kooreman jm. en G. C. Platteel jd. - C. J. M. den Bezemer wedr. en S. Vreke jd. - D. van den Heuvel wedr. en J. Langendam wed. - D. Wijn beek jm. en G. J. van Dorp jd. - J. Goddijn jm. en J. C. C. van der Zwet jd. - J. J. Koens wedr. en M. J. Vrijbloed jd. - J. Bernard jm. en G. Groen jd. - P. Stevaar wedr. en H. C- Heus wed. Overleden: W. Le Nobel, geb. van der Voet 75 j.- W. C. Tinus Z. 3 j. bijna 9 m A. Schenk Z. 1 d. - J. Hü* man 5 8 j. - S. Piket, geb. den Os 62 j. - W. F. Benning Z. 6 j. 3 m. - G. C. Simonis Z. 13 d. - C. H. La Court, geb. Montagne 4 7 j. - G. Boudewijns, geb. Knaap 6 8 j. - J. Pi* ket D. bijna 6 m. - K. Blansjaar Z. 2 j. bijna 3 m. - E. de Bruin D. 2 j. 3 m. - P. G. van Oyen Z, ruim 3 m. - B. C. E. van Egmond D. 2 d. J. de Vos, Z. 13 d. - K. Schenk D. 5 d. - J. C. van Egmond Z. ruim 8 m. A. Pieket Z. 9 j- bijna 4 m. - C. A. van Noort Z. 1 j. bijna 5 m. - E. van Rosse D. 2 j. bijna 3 m. - J. Mathlener Z. ruim 1 j. - N- Crommey 79 j. - C. Brakel Z. 6 j. 3 m. P. Zaalberg Z. 1 d. - W. B. van Kleef, geb. Brunner 75 j. J. Goedraad D. ruim 2 j. - J. P. Bousie Z. 13 m.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2