Zaterdag 12 Mei. A°. 1 $66. N0.1912. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der in- en uit rechten en accijnzen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Utrecht den heer J. A. van Wijngaardenthans ontvanger der in- en uit gaande rechten te Dordrecht; alsmede tot adjunct-commies bij het Depart, van Financiën den heer Mr. A. E. Elias, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Z. M. heeft tot grootofficier der orde van de Eiken kroon benoemd den heer A. Stoffregen consul-generaal van Rusland te Amsterdamen tot burgemeester der gemeenten Loenen en Loenersloot I. P. C. Baron van Reede tot ter Aa. Woensdag heeft Z. M. de Koning ook audiëntie ver leend aan het hoofdbestuur van de Vereeniging //het Zil veren Kruis." Ds. I. F. Corstius te Heerenveen is tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal bij de aanstaande gewone verkiezingen in het kiesdistrict Sneek. In de zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuurvan Woensdag zijn behandeld bet beroep van de gemeenteraden van Rotterdam, 's-Her- togenbosch en Hillegersberg van de besluiten van Gedepu teerde Staten der provinciënwaarbij de goedkeuring ont houden is aan de gemeentebegrootingen voor 1866, wegens verschil van gevoelen over de vraag of de gemeentebestu ren verplicht zijn op die begrootingen te brengen 8/12 van de vier vijfden der personeele belasting hun toegekend en wel van 1 Mei tot 31 Decemher 1866 of 12/12 loopende tot 1 Mei 1867. Op het Alexandersplein te 's-Gravenhage is Woens dag 11. een proefneming gehouden met een nieuw uitgevon den brandbluschmiddelhetwelk de hoedanigheid zou bezitten om den felsten brand in den tijd van drie minuten te blus- schen. Tot dat einde had zich op bovengenoemde plaats een aanzienlijke schare vereenigdwaaronder men opmerkte den Commissaris des Konings in deze provincieden Burgemees ter der residentie, vergezeld van de Wethouders, vele le den van den Gemeenteraad, alsmede den opperbrandmeester, verschillende brandmeesters, en verder vele hooggeplaatste autoriteiten. Vijf proefnemingen werden bewerkstelligddie de algemeene verwachting van dit werktuig verre overtrof fen want niet alleen dat het binnen den tijd van één mi nuut den brand bluschtedie was gestoken in een pyramide bestaande uit twaalf kisten van de grootste soort, gevuld met krullengroote hoeveelheden van hout doormengd met petroleum en koolteer, maar ook was men binnen den tijd van eene halve minuut eenen brand meesterontstoken in een bak gevuld met petroleum, waarin men een ton vol met koolteer had geplaatst en daarop verschillende houten bisten. De extincteur bestaat uit een blikken buswaarin een soort sodawater, hetwelk een jaar lang de kracht blijft bezitten om de hevigste vlam oogenblikkelijk te blusschen. fie bus, waaraan een slang is bevestigd, wordt slechts op den rug gedragen zoodat men zoo dicht mogelijk den brand kan naderen. Zoowel de Commissaris des Konings als de Bur gemeester gaven aan den heer Isaacsonagent voor Neder land van dit werktuig, hunne tevredenheid in hooge mate te kennenja voegden er bijdat de uitwerking van dit werktuig niet alleen hunne verwachting had voldaan maar zelf verre overtroffenen zij gaven hem de verzeke ring dat zij alles zouden in het werk stellen om het in ge bruik nemen van dat voor ieder huisgezin en andere in richtingen zoo hoogst noodzakelijk werktuig aan te bevelen. De Gemeeuteraden van Rotterdam Schiedam en Haar lem hebben besloten dit jaar aldaar geen kermis te houden. Te Rotterdam zijn Woensdag aan het bureau van den burgerlijken stand 11 overledenen aan de cholera aangegeven. In de week van 2 9 April tot en met 6 Mei zijn in de provincie Zuid-Holland 305 personen door de cholera aangetast, waarvan 159 overleden. Te Rotterdam alleen zijn 24 8 personen aangetast en 131 overleden. De nieuwe gevangenis voor jeugdige mannelijke ver oordeelden op het landgoed den Kruisberg bij Hoog-Keppel moet tegen October gereed zijn, wanneer daarheen 160 jeug dige veroordeelden worden overgebracht. Te Groningen is Zondag nacht aan een korte doch hevige ziekte overleden Ds. W. H. Krijt, predikant bij de Nederd. Hervormde gemeente aldaardie op dien dag den nieuwbenoemden leeraar Ds. B. C. J. Mosselmans van 's-Her- togenbosch moest bevestigen, 't welk toen door Ds. A. T. Reitsma is geschied. De Algemeene Kerkeraad der Nederduitsehe Hervormde gemeente alhier heeft heden Vrijdag ter vervulling der va cature, ontstaan door het overlijden van Dr. J. Tichler, het volgend twaalftal gemaaktalsDs. H. C. Bervoets te Zwolle, Ds. J. van Doesburgh te Zuidzijpe, Ds. F. Haver- schmidt te SchiedamDs. J. J. van Hille te IngenDs. G. A. Hoog te Haarlem, Ds. V. J. Koningsberger te Ha- zerswoude, Ds. J. A. Lamping te den Helder, Ds. J. C. Matthes te BergambachtDs. A. J. Molenaar te Harder wijk, Ds. H. Oort te Zandpoort, A. J. Oort te Schoonho ven en Ds. F. L. Rutgers te Eibergen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 46u. Donderdag morgen te 5 uren 6 8°, te 8 uren 53°, 's middags te 12 uren 5 7c, 's namiddags te 4 uren 5 6°. te 5 uren 5 6°, te 8 uren 54°, te 10 uren 50°. Vrijdag morgen te 5 uren 4 8°, te 8 uren 53°, 's namiddags te 12 uren 58°, te 4 uren 60°. Maandag 11. vierde de Koninklijke Academie van we tenschappen te Brussel het feest van haar 5Ojarig bestaan, waarbij de Koning en Koningin tegenwoordig waren. De oud-Minister Faider hield als voorzitter een treffende rede. De algemeene secretaris, Prof. Quetelet, werd benoemd tot grootofficier der Leopoldsorde. De Pruisische Kamer is Woensdag bij Koninklijk be sluit ontbonden. De bondsdag heeft het voorstel van Saksen aangenomen,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1