N\ 1911. Vrijdag 11 Mei. A°i1S66. Binnenlandsch Nieuws. LE1DSCH MCBLAl Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Ctg. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. recht, en ace. te Hellevoetsluis c. a. den heer S. Roe- broekthank ontv. te Kerkrade; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Ooltgensplaat den heer J. R. Nieuwenhuijzen tweeden commies te directie van 's-Rijks belastingen in Zuid-Holland; voorts het ontvangkantoor der dir. bel. te Thorn c. a. op geheven en vereenigd met dat der recht, en acc. te Itter- voort, en is benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. recht, en acc. te Ittervoort c. a., de heer P. P. A. van Wintershoventhans ontv. te Thorn. Z. M. heeft benoemd tot adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noord-Holland Dr. D. Lu- bach, te Haarlem, met vergunning om gelijktijdig de be trekking van bibliothekaris van Teylers stichting te blijven waarnemen; voor Zuid-Holland, l)r. B. Carsten te Am sterdam. Z. M. heeft aan Jhr. E. VV. van Weede, op verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris van den hoogen raad van adel, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. Z. M. heeft aan den kapitein W. F. H. Baron van Bal veren van het korps ingenieursmineurs en sapeursop het daartoe door hem gedaan verzoekeen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en hem tevens vergund de activiteits-uniform te blijven dragen; en bij het korps inge nieurs, mineurs en sapeurs benoemd tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lsten luit. J. A. Schuurmanvan het korps. De onlangs gepensioneerde luitenant-generaal met den rang van generaal der infanterie Duycker, heeft Dinsdag middag zijn betrekking van militair gouverneur der resi dentie overgedragen aan den luit.-generaal Happé, in tegen woordigheid van de officieren van het garnizoen en van de 's-Gravenhaagsche schutterij, die daartoe in de Oranje-ka zerne te 's-Hage zich vereenigd hadden. Bij de aanstaande verkiezingen voor leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal wordt door de anti-revolu tionaire partij voor meer dan een kiesdistrict aanbevolen de Baron van Wassenaer Catwijck, oud burgemeester der ge meente Voorburg. Onder de punten van beschrijving voor de Algemeene Vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die den 14den Augustus dezes jaars te Amsterdam zal wor den gehouden, is ook het volgend voorstel van het Hoofd bestuur //Heeft de Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen, wier doel is nde bevordering van godsvrucht en goede zeden, overeenkomstig de beginselen van den Christelijken godsdienst," zich steeds inzonderheid de zaak van het Onderwijs aange trokken, dan ligt het ook op haren weg de godsdienstige strekking van het onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen. "En wordt nu het zeer wezenlijk onderscheiddat er be staat tusschen de zoogenaamde godsdienstlooze en de ongods dienstige school, door velen ook in onze dagen nog altijd voorbijgezien en miskend, dan schijnt het wenschelijk dat een Maatschappij als de onze met de daad toone, hoe het onderwijs godsdienstig kan wezenzonder godsdienstonder wijs te zijn in kerkdijken zin. //Het Hoofdbestuur stelt daarom voor dat de Algemeene Vergadering besluite en het Hoofdbestuur machtige ouder zijn opzicht te doen vervaardigen een voor schoolgebruik geschikt godsdienstig leesboek, dat, in den vorm van tafe- reelen, de natuur, de geschiedenis en de samenleving te beschouwen geven uit een godsdienstig oogpunt." Een tweede voorstel betreft het houden van een samen komst tot een vrije gedachtenwisseling over verschillende onderwerpen na afloop der werkzaamhedenwaartoe de vol gende vraagpunten zijn opgegeven N°. 1. Is het ter bevordering eener wenschelijke eenpa righeid noodig en nuttig te achten, dat de spelling der Nederlandsche taal, volgens het Woordenboek van de Vries en te Winkel, reeds van dit oogenblik af in de lagere school ingevoerd worde N°. 2. Welke is de beste wijze van Opvoeding van Wees kinderen? Welke zijn de bezwaren, welke zijn de voordee- len eener geleidelijke verplaatsing en verspreiding van de kinderbevolking der Weeshuizen uit de volkrijke steden naar en over het platte land? N°. 3. Wat leert de ondervinding in andere landen aan gaande de inrichting en het gebruik van Volksbibliotheken? Welke verandering en verbetering kan in het bestuur der Volksbibliotheken van onze Departemen worden aangebracht, om het gewenscht gebuik zooveel noodig te bevorderen N°. 4. Welke vruchten kan men verwachten van de po gingen, waartoe de handwerkslieden velerzijds worden aan gespoord, om, door toepassing van het beginsel van onder linge vereenigingverbetering in hun lot te brengen Maandag 11. werd te Utrecht door een overgroot aan tal studenten gehoor gegeven aan de oproeping, door vijf tien hunner onlangs gedaanten einde te beraadslagen over de beste wijzeom de weerbaarheid van het Nederlandsche volk te bevorderen. Op die vergadering werd de volgende motie aangenomen //De Utrechtsche studenten, daartoe aangemoedigd door het voorbeeld, ons door Engeland gegeven, maar bovenal gedreven door hunne liefde tot hun geboortegrond, wen- schen onder nader af te wachten medewerking der Hooge Regeering pogingen in het werk te stellen tot bevordering der weerbaarheid van het Nederlandsche volk. Het middel hetwelk zij in de eerste plaats zich voorstellen aan te wen den om dit doel te bereiken, is het oprichten van een vrij- willigerkorps bestaande uit studenten. Zij vertrouwen, dat, wanneer eenmaal het voorbeeld daartoe is gegevenzich ook op andere plaatsen vereenigingen zullen vormen die met hen naar hetzelfde doel streven, nl. vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, opdat bij een eventuëelen oorlog niet alleen het Nederlandsche leger, maar het geheele Neder landsche volk bereid moge zijn tot verdediging van den va- derlandschen grond." Aan een commissie, bestaande uit de heeren W. H. de Beaufort Jr., Paul Harting en A. J. Rethaan Macaré, werd

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1