N°. 1910. Woensdag 9 Mei. A°. 1 De zegepraal van een beginsel na langdurigen strijd. Nu de zegepraal op de heffing van plaatselijke accijnzen door de voorstanders der afschaffing behaald iseischt de billijkheid te erkennen dat een voorname oorzaak van den strijd minder lag in het beginsel dan wel in de toepassing. Wei is waar, men verdedigde die heffing meestal met het betoog dat de betaling van de belasting op het verbruik minder gevoeld werd dan de termijnsgewijze voldoening van den aanslag in een directe belasting; maar vaak lag het bezwaar in de aanwijzing van billijke grondslagen waarop zulk een aanslag was gebouwd. Men achtte een belasting op bet inkomen aan onoverkomelijke bezwaren onderworpen en vond des noods een gemengd stelsel van directe belasting en accijnzen in elk geval meer verkieselyk dan de geheele vervanging van verbruiksbelastingenenkel door hoofdelijke omslagen of eigene directe belastingen. Men wees op het voordeel dat bij de heffing van accijnzen ook betrokken waren zijdie niet konden worden aangeslagen in de hoof delijke omslagen, zooals vreemdelingen, bezoekers, garni zoen, of tijdelijk verblijf houdende personen. Vergat men daarbij niet geheel dat dit aantal niet zoo beduidend was, dat daardoor zelfs eenigermate gedekt werden de aanzienlijke kosten van toezicht en invordering, die bij hoofdelijke om slagen worden bespaard? Zonder dus buiten rekening te stel len de moeilijkheden, die aan directe belastingen verbonden Z1juwas er toch nietsdat strekken kon om de voorkeur te geven aan de heffing van verbruiksbelastingen, die èn in beginsel èn in werking daar verre beneden moesten gesteld worden. De zegepraal evenwel van het beginsel der afschaf- van de plaatselijke tolliniën zal - dit erkennen wij - eerst volkomen zijn, als het nieuwe stelsel in al zijn waarde en beteekenis wordt gekend en toegepast. Tot nog toe is dat niet geschiedook al zijn er jaren verloopen sedert de invoering dejr gemeentewet, dat er hoofdelijke omslagen zijn geheven. Geen enkel van die soort van belastingen was ge schiktom als de eenige belasting, impöt unique, aan de gestelde eischen te kunnen voldoen. De zegepraal van het beginselna langdurigen strijd ver kregen, zal eerst dan volkomen zijn, wanneer het beginsel van rechtstreeksche belasting in verhouding tot ieders inko men in alle mogelijke zuiverheid zal zijn toegepast. Dat denkbeeld stond ook den heer Hartevelt voor den geest toen hij in 185 2 bij het voorstel tot afschaffing der plaat selijke accijnzen ook het plan voegde tot invoering van een eigen directe belasting, en gaarne hadden wij hem toege- wenscht ook te beleven de werking van zijn plangelijk hij het nu beleeft van zijn vóór jaren verdedigd beginsel. Wel is aan menig bezwaar te gemoet gekomen door den afstand van een zeer groot deel der Rijks personeele belasting aan de gemeentenmaar het gebied van belastingheffing voor de gemeenten zou vrijer zijn, bijaldien de geheele Rijks belasting was afgeschaft en voor iedere gemeente de onbe lemmerde vrijheid bestondom een personeele belasting naar die grondslagenverbeterd en aangevuldin overeenstem ming met plaatselijke omstandigheden te regelen. Zooveel is echter zeker en staat vast, dat voortaan de plaatselijke uit gaven nu zij enkel door aanslagen in de directe belasting moeten worden gedekt, meer beperkt zullen blijven misschien inkrimpenmaar nooit uitzetten. Dit is onbetwistbaardat nu daarin ten goede komt een aanzienlijk deel, dal tot he den aan 's-Rijks schatkist werd betaaldmaar daarin niet blijft, en altijd en overal de lasten der ingezetenen aanmer kelijk minder zijn. Wij schamen ons dus niet de vlag uit te steken bij de zegepraal van een beginselwaarvoor wij ook jaren achter een stredenwant wij zijn gekomen op een wegdie er toe leiden zaldat ook bij het heffen van belastingen de beginselen van eerlijkheidrechtvaardigheid en zedelijkheid moeten worden gehuldigd. LEIDSCH DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/'0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 |m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s namidd. te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaaldetijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdagte 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Dtf Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Keohten en Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diasdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. UIT HOOFDE VAN DEN HEMELVAARTSDAG ZAL DIT BLAD DONDER DAG AVOND NIET WORDEN UITGEGEVEN. {Slot.)

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1