ambtenaren geplaatst. Deze wqze van uitkeering doet tevens het daartoe benoodigde cijfer meer en meer klimmen. Wel meenden sommigen dat die verplichting moest wor den afgeleid uit de omstandigheid dat de aan de kerk toe- behoorende goederen hier te lande in vroegeren tijd ten be hoeve van den staat zijn verbeurd verklaard. Maar dit feit werd stellig ontkend. De staat, zeide men, heeft wel in de 16de eeuw de goederen, die aan geestelijke corporatiën of stich tingen behoordentot zich genomenmaar hij deed dit de wijl die goederenna de opheffing dier corporatiën en stich tingen zonder eigenaren waren. Eigendommen van de ker kelijke gemeenten zijn door het staatsgezag niet of slechts in zeer weinig gevallen verbeurd verklaard. Doch wat hiervan zijn moge, men achtte den tijd gekomen, om de geldelijke verplichten van den staat tegenover de godsdienstige ge zindheden terug te brengen tot een vaste uitkeeringdie jaarlijks uit de staatskas aan de verschillende kerkgenootschap pen zoude worden verstrekt. Dan zouden ze die tot bestrij ding der traktementen en pensioenen van hunne leeraren naar goedvinden kunnen besteden. De ledendie deze bedenkingen in het midden brachten stelden er grooten prijs opom de meening der regeering omtrent de bedoeling van art. 16 8 der grondwet en om trent de verschillende hierboven ontwikkelde vragen te ver nemen. De Minister van Oorlog heeft de noodige bevelen uit gevaardigd om de miliciens uit de gemeenten Rotterdam en Delftshaven, die eerstdaags bij verschillende korpsen van het leger moeten worden ingelijfd, niet naar de korpsen op te zendenmaar hen voorloopig met verlof in hunne haard steden te doen verblijven. Ook voor zoo veel de zeemilitie betreft zijn gelijke bevelen gegeven. De arrondissements-rechtbank te Hoorn heeft op hare aanbeveling voor de vervulling der vacature van rechter in gemelde rechtbank, ontstaan door het eervol ontslag als zoo danig verleend aan Mr. F. Booy, geplaatst1°. Mr. F. W. Ketjenadvocaat en rechter-plaatsvervanger te Amersfoort 2°. Mr. W. A. L. Domis, griffier bij het kantongerecht te Harderwijk; 3°. Mr. M. van Trojen van Hulst, advocaat en plaatsvervangend kantonrechter te Nijmegenmet het lot tegen Mr. G. van Rossem procureur en rechterplaatsver- vanger te Hoorn. Door de Staats-Courant wordt het volgende medege deeld //Sedert het bericht van Dinsdag zijn bij den Burgemees ter van Rotterdam 60 gevallen van cholera aangegeven en 28 sterfgevallen. Daaronder zijn echter gevallen die reeds eenige dagen geleden zijn voorgekomen, maar waarvan eerst Dinsdag aangifte werd gedaan. //In de week van 22 tot 28 April zijn nog gevallen voorgekomen in de navolgende gemeenten Alblasserdam aangetast 1 Dubbeldam 1overleden 1 's-Gravenhage 1 Hellevoetsluis 1 Hillegersberg 21 Kralingen 11 Papendrecht 21 Donderdag zijn aan het bureau van den burgerlijken stand te Rotterdam aangegeven 27 overledenen aan de cholera. Woensdag avond overleed te Arnhem plotselingin den ouderdom van 72 jaren, de heer G. L. C. H. graaf van Ranzow, rijks-betaal- en rentmeester der kroondomei nen, ridder van verschillende orden, enz. Den heer A. A. G. van Iterson, directeur van de stearine-kaarsen-fabriek te Goudais door de aandeelhouders als hulde voor zijne uitstekende verdiensten aangeboden een prachtig en smaakvol zilveren theeservies, vervaardigd in de zoo loffelijk bekende fabriek van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten. Uit het Noorden des lands meldt men, dat bij onder scheidene gemeentebesturen het plan bestaat zich tot den Minister van Binnenl. Zaken te wendenom het door zijn ambtsvoorganger genomen besluit tot voorloopige schorsing der veemarkten weder op te heffen. Men vleit zich met een gunstige beschikking, in aanmerking genomen den gezon den toestand, die op alle veestallen in de noordelijke pro vinciën gelukkig heerschen blijft. Naar men bericht, zal de plechtige opening en inwij ding van den spoorweg van Leeuwarden naar Groningen welke door den Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald is op den 29sten Mei, door genoemden Minister en nog een paar ambtgenooten worden bijgewoond en zal deze voor de noordelijke provinciën zoo gewichtige gebeurtenis door eenige feestelijkheden worden opgeluisterd. Een commissie uit den Raad is thans werkzaam om een programma hier van op te maken. Overigens deelt men uit Harlingen mede dat daar reeds gedurig nieuwe spoorwagens voor passagiers worden aange bracht, die aan de fabriek der Maatschappij te Utrecht zijn gemaakt. Deze rijtuigen munten allen uit boven die, welke in gebruik zijndoor verbeteringen ten gemakke der pas- sagiers. Ook is er een bagagewagen aangebracht, die zoo danig is ingericht, dat de conducteurs door spiegels het oog vooruit, achteruit en over de wagens heen kunnen laten gaan. Te Goes is Zaterdag de eerste steen gelegd voor de hoogere burgerschool door den burgemeester Blaaubeen. Of schoon slechts een bevolking tellende van 6000 zielen, be zit Goes ook een gasfabriek, een telegraafbureau en een directe stoomverbinding met Rotterdam. In de hulplocalen der school zijn reeds bijna 60 leerlingen aanwezig. Uit Almelo schrijft men van 2 Mei: Na een voorafgaanden zeer kouden dag en het vallen van veel sneeuw, brak gisteren namiddag tegen 4 uren boven onze stad en omstrekeneenwel kort, maar vrij sterk on- weder los. Onder de naburige gemeente Borne sloeg de blik sem in een huttrof een klein kind hetwelk onmiddellijk dood wasals ook eenige kippen en een hondterwijl de vrouw aan de beide handen getroffen werdwelke daardoor geheel verlamd zijn; de hut zelve werd niet beschadigd. Zondag 11. had te Amsterdam een droevig voorval plaats. Een schutter werd bij het brandpiket op de beurs door krankzinnigheid aangetast; hij beproefde zijn kapitein overhoop te steken en voorts elk die hem te na kwam. Ge arresteerd en ontwapendverkoos hij niet door politie-agen- ten te worden gearresteerden werd daarop door een kor poraal en drie schutters naar het politie-bureau aan de Oude- brug gebracht. De commissaris verlangde nu een attest van geneeskundigenten einde den man naar het gasthuis te vervoerenhetgeen hem echter werd geweigerd. Hij heeft daarop des avonds den man naar zijn woning laten gaan waar deze alle voorwerpen in groote woede heeft verbrijzeld. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft tot de Evangelie-bediening bij de Hervormde kerk toegelaten de heeren G. de Bruyne Pz., van Middelburgen I. W. Mar- gadant, van Rotterdam. Woensdag avond deed de bij de Nederd. Hervormde gemeente te Amsterdam beroepen predikant, Ds. Hugenholtz, van Leeuwardenin de Nieuwekerk zijn intrede met een leerrede, naar aanleiding van Rom. XIV vs. 5ö. Den 14jarigen vioolvirtuoos J. W. Wensink, te Zut- fendie eenigen tijd geleden tot organist te Almen werd benoemdis thans de eer te beurt gevalllen op nieuw een gelijke benoeming van de Hervormde gemeente te Zutfen te ontvangen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Vrijdag morgen te 5 uren 44°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 54°. Buitenlandsch Nieuws. In den Belgischen Senaat is het debat over het straf wetboek ten einde geloopen en het betrekkelijk ontwerp met 40 stemmen aangenomen. Acht leden onthielden zich van de stemming, en wel zeven hunner op grond dat de doodstraf behouden is. In diplomatieke kringen is het gerucht in omloop, dat Belgiëmet het oog op het Oostenrijksch-Pruisische ge schil, een defensief verbond met Nederland tracht te sluiten. Van een andere zijde beweert men dat van Parijs zekere aanbiedingen naar 's-Hage zijn gezonden en dat op grond van nadere besprekingen de Prins van Oranje eerlang al daar verwacht wordt.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2