f Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Ede Jhr. A. W. van Borssele- Herwen en Aerdt W. F. d'Harvant, - Wehl H. Baron van Lamsweerdesecretaris dier gemeente, - Valburg G. de Hartog, secretaris dier ge meente. Z. M. heeft den heer Ernest Saportas benoemd tot Ne- derl. consul te Havannah voor Cuba. Tot leden van het provinciaal collegie van toezicht op de kerkelijke administratie van de Hervormden in Zuid- Holland zijn door Z. M. benoemd de heeren E. H. Baron Rengers van Warmenhuizen en Mr. R. I. C. Metelerkamp te 's-Hage, en Dr. J. J. Prins alhierterwijl door het pro vinciaal collegie uit haar midden tot lid van het te consti- tueeren algemeene collegie van toezicht op het beheer der goederen van de Hervormde gemeenten is benoemd de heer C. A. Gockinga. Z. M. heeft aan den heer H. A. Verniers van der Loeff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van hoofd-administrateur bij het Departement van Financiën, onder dankbetuiging voor de veeljarige trouwe en ijverige diensten door hem aan het Rijk bewezen, be houdens aanspraak op pensioenen is voorts benoemd tot hoofd-administrateur der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnzen de heer Mr. A. Uijttenhooventhans secretaris generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Bij het instrnctie-battaillon te Kampen zijn in rang overgeplaatst de kapitein N. Epkema en de 2de luitenant J. H. Engelbregt, beiden van het 7de reg. inf. aldaar. De kapitein C. L. Joffroi is in rang van het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom bij het 2de reg. overgeplaatst en de onlangs bij het 3de reg. inf. benoemde kapitein R. F. K. van Gorkum is in rang bij het 4de reg. inf. over geplaatst. Men meent dat Z. K. H. de Prins van Oranje niet langer dan veertien dagen buitenslands zal vertoeven. Heden Donderdag heeft aan de bureaux voor de Staats spoorwegen de aanbesteding plaats gehad van bet opnemen vervoeren naar Eindhoven en aldaar opstellen van den bo venbouw der groote draaischijf van het station Tilburg. Daar voor waren twee inschrijvingsbiljetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer D. A. Schretlen alhier voor de som van f 1140. Dinsdag is te Amsterdam geïnstalleerd Mr. C. Fock en te Haarlem Mr. E. A. Jordens als burgemeester dier gemeenten. Laatstleden Zaterdag werd door het bestuur der In ternationale Tentoonstelling van voortbrengselen van tuin bouw, in April des vorigen jaars in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam gehouden op het Raadhuis aldaar een eind vergadering gehouden. - Bij die gelegenheid viel aan onzen stadgenoot den heer H. Witte, benevens aan den heer J. C. Groenewegen hortulanus te Amsterdam, de eerste 2de secretaris, de tweede lid van hel bestuur, door hunne ove rige bestuursleden een hoogst verrassende onderscheiding ten deel. Alvorens de vergadering te sluiten richtte de voorzitter de heer de Brauw, van 's-Hage, tot beide heeren het woord om hen namens allen dank te betuigen voor de veelvul dige bemoeiingen, die zyzich, nevens den lsten secretaris, in 't belang der Tentoonstelling hadden getroost, terwijl ieder hunner als aandenken eene prachtige zilveren inktko ker werd aangeboden. - Had de laatstgenoemde zich zeer verdienstelijk gemaakt door de zorgen voor de rangschik king op zich te nemen, niet minder toewijding had de heer Witte getoonddoor zich te belasten met de redactie van den catalogus, welk werk, zoo om zijne uitgebreidheidals inzonderheid om den spoed, waarin die bewerkt moest wor dengroote inspanning en nauwkeurigheid vereischte. - Was eene onderscheiding dus wel verdiendaan den ande ren kant moet hulde gebracht worden aan het bestuur, dat zoo juist de bijzondere verdiensten van enkelen uit zijn mid den wist te waardeeren beide redenen waarom wij niet kon den deelen in den wensch van onzen geachten stadgenoot om hieraan geene openbaarheid te geven. Dit geschenkdat wij in de gelegenheid waren te zien kan alweder als een meesterstuk uit de fabriek des heeren van Kempen beschouwd worden. Het massief ronde zilveren blad is door een breede zware mat-zilveren rand van bloemen omgeven, waarin aan de eene zijde het wapen der stad Amsterdam, waaromheen een goh vend lint ligt met toepasselijke inscriptiënterwijl in 't midden van dit bladonder de kristallen komweder een sierlijk gewerkte bloemenkrans van mat-zilver is aangebracht. Wat het geheel echter het meeste en meest toepasselijke sie raad bijzet is een buste van den bekenden kruidkundige Linnaeusdie het bovengedeelte er van uitmaakt. Dit fraaie kunststuk, mede van mat-zilverlevert met de best gekeurde portretten van den natuurkundige eene treffende gelijkenis en geeft een nieuw bewijs van de bekwaamheid en den goe den smaak des vervaardigers. De feesten, die in Juni te Utrecht zouden plaats hebben bij gelegenheid van het lustrum der hoogeschool, zijn voor een onbepaalden tijd uitgesteld. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Woensdag aangegeven 26 overledenen aan de cholera. De passagiers der stoomboot //Telegraaf", komende van Rotterdamzijn 11. Maandag op de hoogte van Lillo door de Belgische autoriteiten gelast om terug te keeren of wel zich aan een quarantaine van 3 dagen te onderwerpen. Te Maasland brak Woensdag in den vroegen morgen stond brand uit in een turfmijt op het erf van de kalk branders Stokvis, Smelcx en Comp., aan den Maaskant nabij de Boonersluis. Door tijdig aangebrachte hulp heeft men er in mogen slagenden branddien in het eerst wegens den sterken wind een dreigend aanzien had, spoedig meester te worden zoodat de kalkovens en nevensstaande gebouwen on beschadigd zijn gebleven. Te Vlijmen (cl. 's-IIertogenbosch) is beroepen de heer P. F. Vigelius, hulpprediker te Velzen; - te Hornhuizen en Kloosterburen (Groningen) de candidaat J. Schuttevaer, Bedankt voor het beroep naar Koudekerke (Zeeland) door Ds. J. G. G. Moorrees, pred. te Ommen. De gemeente-commissie van het Nederd. Herv. kerk genootschap alhier heeft tot koster der Hoogelandsche kerk benoemd den gemeentebode J. W. Knippenberg. De Thermometer van Fahrenheit teekemle alhier Woens dag des namiddags te uren 48°, des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 3 9u. Donderdag morgen te 5 uren 36te fc uren 45°, 's middags te 12 uren 6 8°, 's namiddags te 4 uren 62°. Uit Weenen verneemt men met betrekking tot de krijgstoerustingen het volgende: De manschappen, vroeger met onbepaald verlof huiswaarts gekeerd, zijn opgeroepen, het aankoopen van paarden ten behoeve van de cavalerie wordt voortgezet en er worden buitengewone contracten ge sloten tot levering van velerlei benoodigdhedenterwijl tot bevordering van het vervoer van troepen en van materieel bevel aan sommige spoorweg-directién is gegevenom ge durende eenige dagen geene goederentreinen op de respec tive wegen te doen loopen. Nopens de financiëele maatrege len kan aangemerkt worden dat zij slechts strekken om in de tegenwoordige behoeften te voorzien; voor het geval dat een oorlog uitbarst zijn andere en meer uitgebreide finan ciëele maatregelen te verwachten, want buitengewone uitga ven kan de schatkist niet bestrijden. Te Sutton in Engeland had een ernstig ongeluk plaats bij het leggen van een nieuwen spoorweg. Er was namelijk een brug aangelegd geworden, die sedert eenige weken bijua voltooid wasaangaande hare hechtheid scheen men aanvan kelijk geen den minsten twijfel te voeden. In de jongst ver- loopen dagen ontdekte men evenwel dat in het metselwerk een aanzienlijke scheur was ontstaan, en dit baarde zoo veel bezorgdheid bij hendie er aan arbeiddendat het meeren- deel weigerde de werkzaamheden voort te zetten. Slechts een zestal kon men door hoog loon overhalenom de laatste hand aan de voltooiing te leggen en de scheur met pleister te bedekken. Plotseling echter bezweek de geheele brug, en de zes werklieden werden letterlijk onder het puin begraven. Bijna twee uren verliepen vóórdat men er in slaagde hunne lijken op te delven. De dood schijnt plotseling te zijn ver-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2