kol. der artili. C. L. von Pfaffenrath von Sonnenfcls, laat stelijk directeur der artillerie, stapel- en constructie-maga zijnen en Jhr. Mr. W. Six, referendaris bij het Depart, van Koloniën. Z. M. heeft aan de burgemeesters der volgende ge meenten, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan M. Pooste Gassel en Escharen aan C. H. Th. Maessen te Susterenen aan J. Duyvis, te Koog aan de Zaan, en in diens plaats als zoodanig benoemd Mr. J. Spekham Duy vis Jr. Z. M. heeft tot ijker van het vaatwerk te Koevorden be noemd W. F. Muller, commies 3de kl. bij de dir. bel. en geëxamineerd commies-roeier 3de kl. aldaar. De audiëntie van den Minister van Marine ad interim zal op Vrijdag den éden dezer en die van den Minister van Binnenlandsche Zaken op Zaterdag den 5den dezer niet plaats hebben. Binnen eenige dagen zal de railweg tusschen Delft en 's-Gravenhage gereed zyn; met het leggen der rails is tusschen Bijswijk en de residentie een groot aantal werk lieden bezig. Maandag had de algemeene vergadering plaats van aandeelhouders in de Maatschappij Paleis vpor Volksvlijt te Amsterdam. De voorzitter gaf verslag van de verrichtingen in het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat aan dit gebouw al meer en meer de belangstelling van landgenoot en vreem deling mag te beurt vallen en de directie niets onbeproefd laat om het Paleis zoowel ter bevordering van wetenschap kunst en volksvlijt, als voor het genot zijner bezoekers te doen dienen. Daarna werd de balans door den heer Mr. J. Heemskerk Az., als commissaris, toegelicht en de goedkeuring daarop aan de Vergadering voorgesteld, terwijl het divi dend werd vastgesteld op 5.50 per aandeel. De commissie uit het comité, dat zich belast had met de aanbieding van een adres van hulde en dank van de in gezetenen van Amsterdam aan den aftredenden Burgemeester, is Maandag te 1 uur bij Z. E. Achtb. ten gehoore toege laten. Deze commissie bestond uit de heeren Mr. I. J. Ro- chussen C. P. van EeghenJ. van Eik, Dr. C. C. van Hees, J. A. Alberdingk Thijm, Mr. J. W. TydemanMr. W. van der Vliet, P. L. Dubourcq, P. C. van Vlissingen en Mr. T. M. C. Asser. De heer Rochussen heeft met een korte toespraak het adres voorgelezenwaarop door den af tredenden Burgemeester in hartelijke en welsprekende taal is geantwoord. Zaterdag 28 April werd op de kweekschool van on derwijzeressen te Arnhem voor de eerste maal de zooge naamde Annaprijs uitgereikt. Deze bestaat in een geschenk van f 100 met een vereerend getuigschriftjaarlijks door het bestuur der kweekschool uit te reiken aan een der kweeke- lingendie de inrichting na weivolbracht examen als hoofd- of hulponderwijzeres verlaat en zich onderscheiden heeft niet alleen door bekwaamheden en vorderingenmaar ook door die beminnelijke eigenschappen van karakter eu hart, die het schoonste sieraad der vrouw uitmaken en haar bij uit nemendheid geschikt maken voor de gewichtige taak van opvoedster. Door een ongenoemde is het vereischte kapitaal aangewezen voor dien prijs tot een herinnering aan zijn overledene gade, wier nagedachtenis hij niet beter meende te kunnen vereeren, dan door iets af te zonderen, ten einde voor anderen tot prikkel te strekkenom zich te oefenen in die deugdenwaardoor zijn echtgenoote boven velen uit muntte. De eerste uitreiking had plaats in tegenwoordigheid van alle kweekelingenvan de onderwijzers, het bestuur en eenige belangstellende dames. De heer Mr. J. M. de Kern- penaer hield als voorzitter een toespraakwaarin het doel der schenking werd uiteengezet, en de bezwaren, die er voor het bestuur aan verbonden waren om in zulk een tee- dere quaestie uitspraak te doen; vervolgens, na de uitrei king, het woord tot de bekroonde richtende, werd haar op het hart gedrukt hoe die prijs in haar handen een schuld brief geworden was, een schuldbrief aan het bestuur, dat zij niet mocht beschaamd maken over zijn keuze; aan den stichter van den Annaprijs, dien zij niet mocht teleurstellen in zijn goede bedoelingen eD aan haar zelve, die moest voorwaarts streven op het padwaarop zij een eerste ge lukkige schrede gedaan had. De provinciale commissie voor het lager onderwijs te Arnhem heeft voor hoofdonderwijzer 13 personen toegelaten en 11 afgewezen, - voor hulponderwijzer 20 toegelaten en 17 afgewezen, - voor hulponderwijzeres 15 toegelaten en 7 afgewezen- voor onderwijzer in het Fransch 6 toege- laten en 10 afgewezen en in de wiskunde 7 toegelaten en 5 afgewezen. Op den 16den Mei e. k. zullen door de N. H. M. te Rotterdam in veiling worden aangeboden 80,100 b. Java en 35 00 b. Padang Koffie. Door de Staats-Courant wordt het volgende mede gedeeld //Zondag en Maandag jl. zijn te Rotterdam 48 cholera- lijders en 22 sterfgevallen aan die ziekte aangegeven. Te Delftshaven hebben zich sedert het bericht in de Staats-Courant van 26 April jl. 9 gevallen voorgedaan, waarvan 3 doodelijk zijn afgeloopen." Bij den landbouwer VV. van Geut te Driel is Zater dag namiddag een brand uitgebarsten waardoor het geheele pand, met uitzondering van het voorhuis, is afgebrandter wijl door de gunstige wending van den wind de omliggende huizen zijn bewaard gebleven. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Hertogen- bosch de heer S. Essenius Greeff, predikant te Koog aan de Zaan. Ds. W. Zégers te Oosterbeek heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Wolsum en Westhem be dankt. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 46°, des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 43°. Woensdag morgen te uren 45°, te 6 uren 48°, 's middags te 12 uren 54c, 's namiddags te 4 uren 49°. Buitenlandsch Nieuws. Uit Brussel wordt verzekerd dat de Minister Frère Orbao op zyn laatste reis naar Parijs door het Fransche Gouvernement geraadpleegd is over de te nemen maatrege len tot afschaffing van de gemeente-accijnzen. Er zou sprak: wezen om ze in Frankrijk af te schaffenmet uitzondering der hoofdstadwaar zij een netto opbrengst geven van 80 millioen franks. Generaal Lamarmora heeft een circulaire uitgevaardigd aan de vertegenwoordigers van Italië in het buitenlandter aankondiging dat de reserves onder de wapenen zullen wor den geroepen. De Minister werpt echter de verantwoorde lijkheid van den nieuwen maatregel geheel op Oostenrijk, zoodat zich thans tusschen Weenen en Florence dezelfde quaestie voordoet als kort te voren tusschen eerstgenoemd Hof en Berlijn. Van weerskanten immers ontkent men het initiatief der bewapening te hebben genomen en heet de be raamde verordeningen van geheel defensieven aard te zijn. Hel Weener Kabinet heeft beschikkingen in Venetië ge maakt, waardoor noodzakelijk vijandelijkheden worden uitge lokt. Zoo is b. v. het transport van goederen op het spoor net geschorst, ten einde de lijnen beschikbaar te houden voor het vervoer van militairen. Het is dus voor onze vei ligheid noodig onze land- eu zeemacht, welke tot dus verre op den voet van vrede zijn geblevenonverwijld te verster ken en voor de verdediging des lands te waken. Zaterdag ochtend 11. had te Berlijn het volgende voor val plaats. Omstreeks 11 uren des ochtends stond de Koning voor een der gesloten vensters van het paleis, terwijl een bataillon infanterie voorbij marcheerde. Een haveloos gekleed man, die de troepen volgde, zag naar het paleis, ont waarde den Koning, en hief met dreigend gebaar een zeer dunnen wandelstok op. Hiermede niet te vreden wierp hij het stokje naar het venster, voor hetwelk de Koning was geplaatst. In een oogenblik werd hij door politie-ageuten omringd en aangegrepen. Het bleek nu dat de dader van het geweldige feit niet het volle gebruik zijner verstandelijke vermogens bezit; zijn naam is bekend geworden, maar naar men meldt is hij een geneesheer. Uit Helsingford wordt gemeld dat de dienst van vele telegraafstations door vrouwen en wel op uitstekende wijze wordt vervuld. Het aantal vrouwen in die betrekking ge bezigd is reeds vrij aanmerkelijkzij dragenbij wijze van uniformeen jaquette van zwart lakenmet fluweelen kraag

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2