Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Vrijdag 11. heeft Z. M. de Koning audiëntie verleend aan vele hoofd- en verdere officieren van het legerdie laatstelijk gepensioneerd of bevorderd zijn. Z. M. heeft benoemd: tot griffier bij het kantonge recht te Medemblik Mr. M. A. H. Onderwater, adv. te Dordrecht; tot rechter-plaatsv. in de arr.-rechtb. te Sneek Mr. M. Bakker, adv. aldaar en burgem. der gem. Wijm- britseradeelen den 2den luit. bij het korps mariniers M. R. E. Ahn bevorderd tot lsten luit.; overgeplaatst in hun rang, bij het reg. gren. en jagers: de 1ste luits. A. M. van Rou- veroy van Nieuwaal van het 2de, en H. J. C. Benschop van het 6de, den lsten luit.-adj. J. A. Jochems van het 4de en de 1ste luits. G. Clockener Brousson van het 8ste, H. G. Meuskens van het 3de, J. C. van Meegen van het lste, D. J. H. N. den Beer Poortugael van het 4de, W. F. G. L. van Son van het lste en W. J. Scheltus van het 6de reg. inf.; voorts bepaald dat in dit jaar de bij art. 20 van het regl. voor het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eind-examen der adelborsten 2de klassebij dat instituut zal bestaan uit: J. M. Obreen president der commissie tot het examineeren derj_zee officierenenz., als voorzitterden kapitein-luit. ter zee C. J. Damme, lsten officier op het wachtschip te Willemsoord, A. Schotborgh en A. W. de Ruyter van Steveninckbeiden non-actief, en den luit. ter zee lste kl. J. L. Nierstrasz, lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren, enz., als leden. De kapt. F. M. Collard van het lste reg. vest.-art., gedetacheerd bij de stapel- en constructie magazijnen te Delft, is in rang bij den staf van dat wapen overgeplaatst en benoemd tot hoofdopziener in de constructie werkplaatsen. De kapt. der art. C. C. H. Kraijenhoff van de Leur, hoofd der keurings-commissie bij gemelde magazijnen is in rang overgeplaatst bij het lste reg. vest.-art. te Delft en daarhy tot instructeur benoemdzijnde de kapt. F. F. Roellaard van Tuylinstructeur bij gemeld korps, eervol uit die func- tiën ontheven en in rang overgeplaatst bij het 2de reg. vest.-art. De lste luit. A. van Kerkwijk van het 3de reg. vest.-art., gedetacheerd bij de stapel- en constructie maga zijnen is in rang overgeplaatst bij het Departement van Oorlog, om bij het bureau der artillerie aldaar werkzaam te zijn. By het korps pontonniers te Zutfen zijn in rang over geplaatst de kapt. Jhr. H. J. T. van der Wijck en de 2de luit. B. Reiger van het 3de reg. vesting-artillerie. In verband met de plaats gehad hebbende promotie bij het wapen der art. vernemen wij dat het bevel over de gedurende dezen zomer in de vlakte te Waalsdorp te kam peeren art. troepen is opgedragen aan den luit.-kol. J. W. G. Pels Rijcken van het 3de reg. vest.-art. terwijl de luit.- kol. Jhr. Gevers Deynoot ten gevolge zijner overplaatsing bij de veld-art. daarvan is ontheven. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijnop hun verzoekde telegrafisten A. J. B. H. Nahuys en B. Selleger eervol uit 's-rijks dienst ontslagen. Op Donderdag 3 Mei a. s. zal de gewone audiëntie van den Minister van Financiën niet plaats hebben. Naar men verneemt, zal aanstaanden Zondag bij gun stig weder voor de eerste maal door het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers vóór de societeitstent in het Bosch muziek worden uitgevoerd. Naar men verneemt, zal dit jaar, wegens de heer- schende veeziektedoor de Hollandsche Maatschappij van Landbouw geene algemeene tentoonstelling van landbouw en veeteelt gehouden worden. Bij gelegenheid der algemeene vergadering der maatschappijdie in de maand September e. k. te 's-Gravenhage zal plaats hebbenzal door die maat schappij onder de naburige gemeente Rijswijk een internatio nale wedstryd van ploegers, zoo met stoomploegen als met ploegen door paarden getrokken, en een tentoonstelling van paarden worden gehouden. Is men wel onderricht, dan heeft de afdeeling 's-Gravenhage en omstreken het programma voor een tentoonstelling van pluimgedierte bloemgewassen en tuinvruchten, te 's-Gravenhage, omtrent den tijd dezer algemeene vergadering, reeds aangekondigd. Door heeren curatoren der Hoogeschool te Utrecht is aangesteld tot assistent aan het scheikundig laboratorium, iu plaats van den afgetreden heer Krecke, de heer Albert Reinekeuit Göttingen. Door de Staats Courant wordt het volgende medege deeld. //Sedert het bericht van 29/30 April zijn te Rotterdam 13 gevallen van cholera aangegeven en 11 personen aan die ziekte overleden." Een vrouw, te Utrecht door cholera aangetast, zal waar schijnlijk herstellen. Te Zevenbergen is een man, uit Rotterdam gekomen, aan cholera overleden. Donderdag middag ongeveer te 5 uren ontstond te Oosterbeek brand in het achterste gedeelte van het gebouw, waarin tegenwoordig de secretarie der gemeente gehouden wordt. De brand die het eerst door den rijksveldwachter Oos tenberger werd opgemerkt, had in den beginne een zeer dreigend aanzien. Door den heer burgemeester, die onmiddellijk aanwezig was, werden dadelijk gepaste middelen in het werk gesteld en thans is het weder gebleken wat goed overleg en vereende krachten in zoodanige gevallen kunnen doen. Terwijl som migen ijverig bezig waren den brand te blusschen, werd door anderen het archief weggedragen, zoodat dit ongeval weinig schade heeft veroorzaakt, Men vermoedt dat de brand ontstaan is door de hitte van glazen pannendie met stroo waren gedekt. Zaterdag avond liep te Amsterdam in de Oude Ken- nissteeg iemand zekeren I. v. D- zoo onbesuisd tegen het lijf, dat hij viel en onmiddellijk den geest gaf. Zondag avond werden te Amsterdam in de Nieuwe kerk de beide beroepen predikanten Ds. P. H. Hugenholtz en Dr. J. Cramer bij de Nederd. Herv. gemeente bevestigd door Ds. P. H. Hugenholtz met een leerrede ten grondslag hebbende de woordenHebt zout in u zeiven en houdt vrede onder elkander." (Mark. IX vers 5 0). Ds. J. H. L. Roozemeijer, pred. te Nieuw-Loosdrecht, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt, doch dat naar de Nederd. Hervormde gemeente te Middelburg aan genomen. De Arnhemsche courant maakt gebruik van het vierregelig versje, dat in het front der afgebroken Buiten-Wittepoort dezer stad te lezen stondom bij het heerschend oorlogs rumoer de regeering tot waakzaamheid op te wekken, maar begaat een enkele fout in den eersten regeldie niet wastot handlenmaar tot bidden u bevlijt." - Uit Samarang wordt van dd. 12 Maart het volgende gemeld Onze stadgenoot de heer de Grijs, tolk voor de Chinee- sche taalis gisteren naar China vertrokkenom daar werk volk te zoeken voor den spoorweg Samarang-Vorstenlanden; de Regeering heeft hem te dien einde een verlof van 3 maanden meenen wijtoegestaan. Zooals men weet is de heer de Grijs grondig bekend met de taal en het karakter der Chineezeneen verblijf als Vice-Consul der Nederlanden in het Hemelsche Rijk, ge voegd bij een grondige studie, heeft hem uitmuntend op de hoogte gebracht van de toestandenwelke daar bestaan. Men mag zich dus vleien dat de arbeiders, die door hem geëngageerd zullen wordenniet tot het uitschot der natie zullen behooren; dat is ten minste ééne geruststelling. De Thermometer van Fahrenheit leekeude alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 42°. Dinsdag morgea te 5 uren 38°, te 8 uren 40°, 's middags te 12 uren 43c, 's namiddags te 4 uren 46°. Vrijdag namiddag te 1 uur is te Londen in een ge deelte der Oost-Indische docks een hevige brand ontstaan. Hoewel er zeer spoedig een aantal hand- en stoom-brand- spuiten op de plaats in werking waren bleef het vuur even wel zóó hevig voortwoeden dat het zich weldra door een geheele rij magazijnen een weg had gebaandmet het gevolg dat o. a. een nieuw gebouw met een aantal verdiepingen, over een breedte van 200 voeten, totaal is uitgebrand ter wijl een groote voorraad goederen, waaroAder ruim 18,000

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2