IV0. 1904. Woensdag 2 Mei. De zegepraal van een beginsel na langdurigen strijd. II. Met den eersten Mei van 1866 is er een vrije en on belemmerde toegang tot de stad en geen oponthoud cf be lemmering aan den ingang; - met dat tijdstip houdt ook elk toezicht op vervoer binnen de stad op en zijn bakkers meelverkoopers en korenmolenaars geheel ontlast van con trole op hun bedrijf, de vleeschhouwers, wijnkoopers en tappers enkel ontheven van het toezicht der plaatselijke com miezen. Dat was een kostbaar toezicht, want het personeel ofschoon karig bezoldigden de verdere kosten van toe zicht en invordering vereischten jaarlijks een aanzienlijke som die natuurlijk het bedrag verhoogde van hetgeen door be lasting moest worden geheven. Zóó muntte dat plaatselijk accijnsstelsel niet uit door eenvoudigheid en zuinigheid, gelijk elke verbruiks-belastingook die van het Eijk, lastig en kostbaaromslachtig en belemmerend is voor ieder fabrikant of handelaar die er dadelijk bij betrokken is en er tijd en geld aan ten offer brengen moet door de inachtneming der wettelijke voorschriftendoor de borgstelling en uitschotten van belasting, door de verantwoordelijkheid voor de verzui men van zijne onderhoorigen of van zijne begunstigers enz. - De ingezetenen zullen voortaan van f 10,000 tot f 20,000 minder aan belasting betalenomdat die kosten van invor dering zulk een besparing gedoogen. Maar het is niet enkel het kostbare, ook de ongelijkma- hge druk der plaatselijke accijnzen drong tot de afschaf fing. Vijf en twintig jaren achtereen is toch van de tarwe ea r°gge een rijks- en plaatselijke accijns gehevendie ge lijk stond met 8 cents van het Ned. pond brood - een groot lokaas tot smokkelarij. Veertig jaren lang was het verschil ln den koopprijs van de eerste levensbehoeften en van jene ver en wijn belangrijk binnen de stad en langs de singels. Het drankverbruik nam daardoor vooral schrikbarend toe en fierst sedert in de aangrenzende gemeenten gedurende den laatsten tijd de jenever ook werd belast, kreeg Leiden wat binnen haar werd geheven van de jenever-verbruikers, die zich vroeger naar buiten begaven. Zóó waren het bo venal de brood-verbruikers en jenever-verdrinkersdie het meest bijdroegen in de plaatselijke lasten gedurende eenige jaren ook de minvermogenden, die toch geen brandstof, die belast waskonden ontberen. Geen wonderdat bij den werkman de trek naar sterken drank bij meerdere verdien sten toeneemt en tot verschaffing eener betere voeding het verhoogde loon zelden wordt besteed. De verhouding van den ongevoelig betaalden accijns tot het arbeidsloon was door gaans ongunstiger bij de mindere dan by de hoogere stan den wanneer zij tot een belasting op het inkomen werd herleid. Zulk een stelsel doet een toestand geboren wordendie bij afschaffing niet dadelijk zal verbeteren. De mindere staD- den te gewennen aan besparing en afzondering van een gedeelte hunner verdiensten kan alleen gelukken, zoodra zy den indruk verkrijgendat ook voor hen het evenredig dragen in de plaatselijke lasten plicht en belang is. Er is aan den breeden zoom dier standen binnen Leiden een uitersten rand, die geheele vrijstelling van belasting behoeft, omdat het een gebied iswaar niet kan worden geoogst. Er ligt een zedelijke plicht op elk burger om in de ge- meene lasten waarvoor hij bescherming veiligheid en staats zorg geniet, het zijne bij te dragen. Voortaan zal dat al leen kunnen geschieden door een rechtstreekschen aanslag naar grondslagendie een redelijken maatstaf opleveren of naar eigen aangifte van het inkomen der belastingschuldi gen. Altijd zal het bedragwat geheven of omgeslagen moet worden, geringer in de wijze van invordering, eenvoudiger en waardiger zijndan hetgeen bij plaatselijke accijnzen ge schiedde; - want, en dit eischt een breedere ontwikkeling; het nieuwe stelsel dringt tot bezuiniging, terwijl het plaat selijk accijnsstel tot verhooging der plaatselijke uitgaven aan leiding gaf. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per po9t ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 m. 9 a. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poitbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s namidd. te 3 u, 85 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, l en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wet houdersMaandag en Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdng en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-D# Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uien. Kantoor der Plaatselijke Accijnzen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uien;der ln- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uien; van's-Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 9—2 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1