Binnenlandsch Nieuws. AU we een terugblik werpen op de laatste 35 jaren, dan zien we hier en daar uitstekende puntendie door den tyd niet zijn uitgewischt. Altijd twee vijandige partijen te genover elkander: de handel en de nijverheid met de ei- schen en belangen, zoo billijk als rechtmatig aan hare eene zijde, - een onvoldoend en, vooral waar het met de vijan delijke partij in aanraking kwam, slecht bezoldigd personeel ambtenaren aan de andere zijde. Twist, ijverzucht en wat niet al onder de hoogere ambtenaren, kwade trouw, mein eed, afzetterij en wat dies meer zij bij sommige ambtena ren, die leges konden heffen voor een algemeene beurs, waarvan de rechtvaardige verdeeling vaak veel te wenschen overliet. Omkooping bij invoer en uitvoer, een varkens his torieeen roode jenever geschiedenis, - dubbeld ver voer van en naar molens, frauduleuse invoer van geslacht- vleesch met equipageskortomeen gestadige toeleg van de eene zijde om te misleiden en te bedriegen, - zwakheid, gemis van veerkracht en eens gezindheidkarige belooning strijd tusschen de beurs en het geweten aan de andere zij den - smokkelaarsdie eindigen met diefstal en des noods met moord, mannen en vaders, die aan de schandpaal openbaar werden ten toon gesteld en gestraft, nadat zij met smokkelarij waren begonnen, —ambtenaren, die stoffelijk en zedelijk vernie tigd werden, eerlijke handelaarsdie niet konden mededingen door kwade praktijken- aankweeking van dronkenschap en liederlijkheid door de onmiddellijke nabijheid onder den rook der stad van tapperijen en slijterijen, waar geen accijns de jeneverprijs verzwaardemaar voor minder centen grooter glas werd geschonken: - een tafereel dat, naar waar heid geschetst, diepe indrukken geeft. Bij Koninklijk besluit van 20 April 11. is verboden het verhuren van heele of gedeelten van loten in de Staats loterij, te beginnen met de 261ste loterij. Ingeval van overtreding wordt de benoeming of toelating van den col lecteur of splitter, die de overtreding heeft begaan, inge trokken. Zondag in de avond godsdienstoefening in de Evang. Luth. kerk te 's-Hage, aanvaarde de nieuw beroepen leeraar en herder bij die gemeente, de Wel-Eerw. heer Ds. Heije, zijn dienstwerk. Z.W.Eerw. had daarvoor tot tekst gekozen I Korinthe III vs. 11 en 10b. //Want niemand kan een ander fondament leggen dan hetgeen gelegd is, hetwelk is Jezus Christus. Maar een iegelijk zie toe, hoe hij daarop bouwe." Een talrijke schare had zich in het kerkgebouw vereenigd, waaronder men verscheidene leeraars van andere gezindheden opmerkte. Er bestaat weer plan tot droogmaking der Zuiderzee, waarvan de technische leiding is opgedragen aan den heer Stieltjes. Iu 15 jaren zou het werk voltooid zijn. De gemeenteraad van Utrecht heeft een verordening vastgesteld op het houden en slachten van veemidsgaders op het invoerenvervoerenkeuren en verkoopen van vee en vleeschwaarbij elk invoerder van vleeschhetwelk door of van wege een vleeschhouwer of vleeschverkooper bui ten de gemeente gevestigd, wordt gevoerd of voor een vleesch houwer of vleeschverkooper in de gemeente bestemd isver plicht wordt daarvan bij den invoer aangifte te doen aan het naastbij zijnde bureau van politie en het vleesch langs den kortsten weg binnen het uur naar het kantoor van keuring te brengen en het aldaar na vertoon van het be wijs van aangifte te doen keuren, alvorens het verder in de gemeente te mogen vervoeren, op een geldboete van 10 tot 15 gulden. Te Delftshaven en te Zutfen is voor dit jaar het houden der kermis geschorst. Te Utrecht is een diefstal ontdekt van eenige stuk ken zilver aan 's-Bijksmuntdoor een werkman ontvreemd. In de Staatscourant van heden Maandag wordt me degedeeld dat te Rotterdam weder 9 cholera-gevallen zyn aangegeven en 6 personen aan die ziekte overleden. Het provinciaal collegie van toezigt over de adminis tratie der kerkelijke fondsen van de Herv. gemeenten in Zuid-Holland heeft bij circulaire de volgende zeer belang, rijke opmerkingen aan de kerkeraden doen mededeelen, als dat de kerkvoogden over het kerkgebouw niet kunnen be schikken ten behoeve van anderen dan de gemeente; dat de samenkomst van leden eener godsdienstige veree- niging geen samenkomst is der gemeente en dus alleen kan worden gehouden in het kerkgebouw, dat aan de gemeente toebehoort, wanneer de gemeente dit toestaat; dat de kerkeraad de gemeente vertegenwoordigt en be stuurt, waaruit volgt dat de kerkeraad moet worden gekend ter verkrijging van iets, waartoe de toestemming der ge meente wordt vereischt; dat de kerkeraad het gebruik van het kerkgebouw aan derden willende vergunnen, kerkvoogden daarin moeten kennen dat tot het meerbedoelde in gebruik geven van het kerk gebouw alzoo wordt vereischt de toestemming van den ker- keraard, gegeven na gehouden overleg met, en met goed vinden van kerkvoogden of van het collegie, belast met de kerkelijke administratie. Deze opmerkingen gelden alleen voor het gevaldat krachtens art. 23 van het algemeene reglement, de kerke raden rechtstreeks door de gemeente verkozen is. De commissie voor het houden van Volksvoorlezingen door het Leidsch Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeeen heeft in het departements-gebouw geopend een tentoonstelling van voorwerpenvervaardigd door de bezoekers der Volksvoorlezingen in hunne vrije uren. Tot het bijwonen dier opening waren uitgenoodigd HH. Burgemees ter en Wethouders, Bestuurderen van het Leidsch Depar tement dier Maatschappijen van de Maatschappij ter be vordering van Nijverheid, alsmede van het genootschap M. S. G. enz. De voorzitter der commissie, de heer W. T. Werstgeleidde de genoodigden naar een der bovenzalen waar de inzenders der voorwerpen met hunne vrouwenmoe ders of minnaressen vereenigd waren en deed een korte toe spraak, waartoe Vondel's spreuk: «het vermakelijke met 't nut wordt hier van pas gemengd tot uitgangspunt en grond slag trekken." Hoe de Volksvoorlezingen in den laatsten tijd aan die spreuk beantwoord hadden, werd in verband ge bracht met het betoog van den strijd tusschen theorie en praktijk, idealisme en werkelijkheid op staatkundig, gods dienstig en maatschappelijkgebied. Hoe verzoening van dien strijd mogelijk en wenschelijk wordt geacht bleef niet on opgemerkt. Hoe de te houden tentoonstelling daarvan een schets en bewijs zou leveren kan niet worden ontkend. Al toos was het nuttig, aangenaam en belangrijk proeven te leveren van hetgeen door werklieden in hunne vrije uren werd verricht. Uit een warm hart vloeiden nuttige wenken, dankbetuigingen en belangrijke opwekkingen voort, waar mede genoodigden en inzenders voordeel konden doen. - De Wethouder Stoffels beantwoordde dat alles in een har telijke improvisatie, vereerend en opwekkend voor de Com missie en voor de inzenders waarop allen zich naar de benedenzaal begaven tot bezichtiging der aldaar tentoonge stelde voorwerpen, ingezonden door 8 9 stadgenooten en be staande uit meer dan 200 nommers. Wij wenschen vurig dat die tentoonstelling gedurende deze week druk, zeer druk wordt bezocht; want men zal er uit leeren op hoe- danige wijze die stadgenooten hun vrijen tijd nuttig en aan genaam besteden, hoe dat tot beschaming strekt van een aanzienlijk aantal, dat zich moeilijk over het welbesteden van hun vrijen tijd kan verantwoorden, maar ook van hoe veel belang het is voor het algemeen, dat zulke middelen om de waarde van den handwerksstand te verheffenworden ondersteund en aangemoedigd door de hoogere standen. Wij vermelden uit dien hoofde met eere de namen der inzenders om tot navolging op te wekken. Zij zijn W. Beenakker, spiegelmakerF. Bekkering en Th. B. Bekkering, tuinlie den; C. Blansjaar Iz., smid; J. J. van der Blijhoedenma ker; L. R. Brüne, instrumentmaker; W. van der Burgh, viltwerkerF. G'apteyn Cz., suikerbakker; F, J. Capteyn Jr.; C'. du Croix Iz., koperslager; J. G. Egginkblikslager; L. Egginksmid; L. A. van Engelenburg, meubelmaker; E. F. Engels, oud 10 jaren; L. J. Engels, huis- en rijtuig schilder; J. Goddijn, meubelmaker; J. Goedeljee, photo- graaf; F. C. Haalebos, mandenmakerJ. L. Holtz, meubel-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2