N°. 1903. Dinsdag 1 Mei. A0.1 He zegepraal van een beginsel na langdurlgen LEI IISOII DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75; Iedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu« welijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Deift, Schiedam en Kotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 n. 16 m. 9 n. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u,; van Amsterdam (Beerebyt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, K.atoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s namidd. te 8 u. 85 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdagte 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrjjdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie ven Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uien.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der Plaatselijke Accijnzen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uren;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnxen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—S uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. strijd. I. Strijd van beginselen had er plaats van den aanvang af dat er menschen waren. Niet altijd waren het de goede be ginselendie de zegepraal behaalden; meestal zijn zij het, die tegenstand ontmoetten. Yaak worden in dien strijd allerlei hartstochten gemengddie bovenal de zegepraal be moeilijken van beginselendie naar hunnen aard en inner lijke kracht geen nederlaag in den strijd moesten te duch ten hebben. De zegepraal evenwel is verzekerdal is het ook, dat voor een tijd door onedele wapenen van hartstoch telijkheid, laster en partijgeest de kans der overwinning hachelijk staat. Dertig of veertig jaren lang, vóór zelfs de staathuis houdkundige wetenschap zich daaromtrent openlijk had ver klaard ten bewijze dat de praktijk soms de theorie, de ervaring de wetenschap vooruitgaat, werd door ons gewe zen op den nadeeligen invloed van de heffing der plaatselijke accijnzen, vooral binnen Leiden en op de verderfelijke ge volgen, die daaruit voortvloeiden, ten aanzien van den stoffe- lijken en zedelijken toestand der mindere standen. En nu weldra het uur zal slaanwaarop die heffing zal ophouden nu de poorten, boomen en watergaten van het jarenheugend toezicht der plaatselijke beambten zullen worden ontheven en vele beroepen, bedrijven, neringen en handelaars ont last van de inachtneming der voorschriftenop wier over treding of verzuime een strafrechterlijke vervolging was be dreigd, nu is het goed, al is het ook met eenigen ophef, te gedenken aan de zegepraalde eindelijke zegepraal van een beginsel, dat onder den naam van afschaffing der plaat selijke tolliniën in den laatsten tijd meer bijzonder aange duid, in den loop der laatste twintig jaren toenemende belangstelling en ondersteuning bij hevige bestrijding onder vond en ten allerlaatste nog zeer ongedacht en onverwacht de zegepraal verkreeg. Die bijna veertig jaren meer bijzonder met de plaatselijke huishouding bekend en in de gelegenheid was tot dagelijk- sche opmerkzaamheid van hetgeen voorviel op het gebied van het plaatselijk beheer en bestuur- die nu en dan werd geroepen tot of soms bepaald belast met de behande ling van zakendie in verband stonden of rechtstreeks be hoorden tot het stelselom uit de beurzen der ingezetenen in de kas der gemeente te trekken wat vereischt werd tot onderhoud van het plaatselijk huishouden, - is niet geheel onbevoegd om wat hij zag en bemerkte in rekening te brengen bij het oordeel over dat stelsel, 't Mocht al eens een diepen en onaangenamen indruk maken bij een jeugdig ambtenaar, die niet tot kopiëermachine was geschikt, wan neer hij de hand moest leenen aan het bureauwerk, dat vooral 30 a 40 jaren beheerscht werd door de bureaucratie in de residentie en alles behalve eenvoudigheid en beknopt heid betrachttedat niet zelden plaatselijke reglementen op de heffing van accijnzen, soms van 70 en 80 artikelen in duploook wel eens in quadruplomoesten worden over geschreven; - daarin lag de minste grond van bezwaar, want ook die voorschriften zijn nog gedeeltelijk geldig. Maar als het onbevangen en nuchter oordeel daarin las eeu tal van verplichtingen 1°. voor korenmolenaars, broodbakkers, meelverkoopers, slachters, tappers, winkeliers, slijters, gros siers en handelarenallen geprest en betrokken voor de richtige opbrengst van de plaatselijke accijnzen2°. voor schippers en voerlieden bij het invoerendoorvoeren of uit voeren van voorwerpen aan plaatselijken accijns onderhevig; 3°. een willekeurig hoogst belemmerend toezicht op elk en een iegelijk, die het grondgebied der stad betrad en om trent wien vermoeden van kwade trouw werd gekoesterd dat alles aangedrongen en versterkt door de noodige straf bedreiging op elke poging van ontduiking der belasting, door verzuim van op zich zelf onbeteekenende bepalingen geen wonder dat het ongunstig oordeel over zulk een stel sel vroeg diepe wortelen schoot. Of wellicht hecht men aan die opmerkingen of bespiegelingen van een 19-of 20jarig jonge ling weinig waarde- welnu, dat de ervaring zich hooren laat

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1