Zwèm- en Badinrigting MANUFACTUREN EN MODES. Photographie. king van den resident van Riouw gesteldspeciaal voor den dienst der hoofdplaats BeDgkalis, Jhr. A. H. van der Does de Bije, thans buiten betrekking; - overplaatst bij de wa terstaat en 's-lands burg. openbare werken te Batavia de ing. 1ste kl. Jhr. S. H. van der Does de Bije; ter be schikking van den dir., de ing. 2de klasse Dr. G. Uylen- broek. Aan het algemeen overzicht van het N. Batav. Han delsblad ontleenen wij het volgende: //De geeseling is in Nederlandsch-Indië afgeschaft!" Met dezen vreugdekreet openen wij ons overzicht van de afge- loopen eerste helft der maand Maarten brengen wij dank aan den Gouverneur-Generaal en den Minister, wier samenwer king deze voortreffelijke hervorming heeft tot stand gebracht. Het gegil der gemartelden zal niet langer ten hemel stij gen als een vloek tegen Nederlanden dit geslacht heeft de erfenis verworpen der bloedschuld, die op zijne vaderen rustte. De tijd nadert, waarin het Nederlandsche volk het hoofd met fierheid zal kunnen verheffen onder de natiën van Europa. Een laatste weergalm des behouds doet zich nu en dan hoorenen de kamers van koophandel te Soerabaia en te Batavia hebben hare roeping verloochenddoor onlangs de zaak te verdedigen van voortdurende gou vernemen ts-tusschen- komst bij de suiker-industrie en van dwangarbeid der be volking. Terwijl het leed doet te zien dat bekwame man nen op zulke dwaalwegen worden verleid vindt men troost in de overtuiging dat hunne pogingen zullen blijken mach teloos te zijn tegen de goede zaak van vrijheid en vooruit gang. De aftreding van de Ministers Thorbecke en Olivier was in Indië geen geheel onverwachte tijding, en de samenstel ling van het nieuw Ministerie biedt den besten waarborg aan voor de toekomst der vrijzinnige richtingook op ko loniaal terrein. Indiengelijk de groote meerderheid van Indie's ingezetenen wenscht, de voorgedragen cultuurwet wordt aangenomen, zal de heer Fransen van de Putte on getwijfeld de meest geschikte man zijn om haar als Gou verneur-Generaal in werking te brengen. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Vrij dag des namiddags te 6 uren 7 2°, des avonds te 8 uren 64J, te 10 uren 68°. Zaterdag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 60°, *8 middags te 12 uren 64c, 's namiddags te 4 uren 55°. Buitenlandsch Nieuws. Een tragisch-komisch voorval had dezer dagen plaats in een logement te Weenen. Verscheidene daar verzamelde gasten kwamen 's-avonds spreken over het Pruisisch-Oos- tenrijksch conflict en de waarschijnlijkheid van den oorlog. Een der debatters geraakte in zoo'n hevige woede over de Pruisendat hij met de heftigste gebaren verklaarde dat hij het alleen en slechts met zijn handen tegen 3 a 4 ge wapende Pruisen zou klaar spelen. In zijn vaderlandslievende opgewonden aktie gaf hij onwillekeurig zijn buurman eenige vuistslagen. Deze nam dat juist niet zoetsappig op; het kwam bij onze gastenvol van vaderlandsliefde en nog andere dingentot een feilen strijd en eindelijk tot een zoodanige klopperijdat schier alle daaraan deelnemendeu na eenige minuten het keurig schouwspel opleverden van be bloede koppen en gescheurde kleêren. De ontknooping is eenvoudig. Een politie-patrouille, ook al vaderlandslievend gezind, kwam er op af, en het levendig oorlogsrumoer nam daardoor een vrij nuchter einde. -Er hebben te Weenen verscheidene gevallen van ver giftiging plaats gehad, ten gevolge van het dragen van groene zijden en andere stoffen door vrouwen. Vele personen, die zich met het vervaardigen van kleederen en het opmaken van dameshoeden bezig houdenhebben daarvan insgelijks zeer ernstige gevolgen ondervonden. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het bezigen van arsenicum (zoogenaamd rattenkruit) in de verfstoffen; vooral zijn de lichte groene kleuren zeer schadelijk voor de gezondheid. Volgens de //Morning Post" zon een jongen van 13 jaren, Richards genaamd, die met anderen in Edwardstreet te Brinhgton speelde, bij het optellen der door hem ge wonnen punten uitgeroepen hebben: //God sla mij met blind heid, als ik niet meer dan 29 punten gemaakt heb." Nau- j welijks had hij deze woorden geuit, of hij hief zijn armen op, uitroepende: //O! ik zie niet." Naar huis geleid zijnde bevond men dat een dik vlies het gezicht volkomen belette. De omstandigheid heeft groote opgewondenheid te weeg ge bracht. Een jong gehuwd man te Parijs, die het gelukkig oogenblik te gemoet gingdat hij voor de eerste maal de vadervreugde zou smaken, wekte des nachts zijn bediende en gelaste hem onmiddellijk la garde (de baker) te gaan halen. Geen kwartier later verscheen de knecht, gevolgd door een korporaal en vier man. Hij had van zijn heer begre pen dat deze de hulp der wacht (la garde) inriep en had zich naar den meest nabij zijnden militairen post gespoed. Hij meende zelfs dat hij mevrouw om hulp had hooren roepen. De onverwachte verschijning van de gewapende macht had echter geen ander gevolg, dan dat de wezenlijke baker te laat kwam en mevrouw vast overtuigd is, dat haar zoon voor maarschalk in de wieg is gelegd. Een Fransch blad maakte dezer dagen met ophef ge wag van de //kattensoep," die in een Engelsche kookinrich ting toegediend werd, en zelfs op spijskaarten en in adver- tentiën werd genoemd. Men begreep niet hoe het publiek in Engeland zoo iets willens en wetens eten kon en een kok de onbeschaamdheid had er voor uit te komen dat hij dit gerecht bereidde. Men had hier weder met een vertaling a la Frangaise te doen. Het gerecht heet //Catchup," hetwelk overgezet zijnde beteekent //Champignonsaus." Advertentiên. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele ontvangene bewijzen van belangstelling bij de geboorte van hun kind. J. C. LUBERTI. J. J. LUBERTI, Wilhelm, Leyden 30 April 1866. De ondergeteekenden berigten dat niet door de brandweer, maar door den volhar- qSSkP denden yver der werklieden der fabriek aan den Vestwal de brand op den 2 7sten dezer aldaar is ge- bluschtofschoon de spuit N°. 1 later ook heeft bijgedra gen tot afwending van het ongeval. Uit aller naam, CORNs. v. d. HEIJDEN, H. VAN ROOY G. C. GRUIJTER. RH1JHIZIGT. De ondergeteekende heeft de eer te berigten, dat de ZWEMSCHOOL den lsten Mei zal worden geopend. De Ondernemer, Leyden, 28 April 1866. J. RUTGERS. I». WAFELBAHHER. Voorhanden eene groote keuze in: MANTILLES - MANTELS LONG-SHALWS DOEKEN JAGONNETS PERCALS BAREGES ZIJDEN STOFFEN en de nieuwste artikelen voor het saisoen. Leyden 27 April 1866. C. H. VAN AMEROM, Papegracht. Vermindering van Prijs. Een dozijn PHOTOGRAMMEN f 5.—. Een half dozijn 3.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2