N°.1901. Zaterdag 28 April. A°. 1860v Binnenlandsch Nieuws. UilDSGIl DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken daghe- halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75; Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Ct» Men verneemt dat aan den heer S. W. Ruyssenaers Nederlandsch consul-generaal in Egypte, de onderscheiding is te beurt gevallen van door den sultan te worden benoemd tot kommaudeur der Medjidié-Orde, en door den Franschen Keizer tot officier van het Legioen van Eerter belooning van de bewezen diensten en voor zijn bemiddeling in de konventie, den 30sten Januari gesloten tusschen het Egyp tische gouvernement en de maatschappij tot doorgraving der landengte van Suez, welke konventie alle bestaande moei lijkheden uit den weg ruimt. Aan den persoonlijken invloed van den heer Kuyssenaers en aan zijn onvermoeiden ijver zou het te danken zijn, dat genoemde sluitakte van 30 Januari, welke de belangen der beide partijen regelt, opgemaakt en onderteekend werd. Het prov. gerechtshof van Frieslaud heeft uitspraak in de zaak van W. T. de Schaaf, beschuldigd van moedwilligen doodslagvergezeld van en gevolgd door dief stal enz. Hij is aan die misdaad schuldig verklaard en veroordeeld tot de straffe des doods. De beschuldigde, die bij de voorloopige instructie een volledige bekentenis van schuld had afgelegd omtrent den moord aan de weduwe ge pleegd, welke hij wilde bestelen, ontkende haar thans hals starrig. Heden Vrijdag vergaderde te 's-Hage de geneeskun- ïge raad in de provincie Zuid-Holland. De vergadering as bijeengeroepen in verband tot de cholera, die te Rot terdam en elders was uitgebroken. - De heer van der Looy gaf uitvoerige bijzonderheden daaromtrent uit Rotterdam, eu de heer Vaillaint uit Schiedam. De laatste besprak de aaubeveling van Gedeputeerde Staten van het boekje van fir. P. Bleeker en na wisseling van gevoelens is besloten dat door den Inspecteur HH. Gedeputeerde Staten zouden worden gewezen op het onberadene van het in deze door hen verrichte. Een denkbeeld van den voorzitter vond genoegzaam al- geoieeuen bijval om, met het oog op de heerschende cholera, in korte trekken eene aanwijzing te doen aan het hooger bestuur, ten einde: 1°. de gemeentebesturen uit te noodigen daar waar de ziekte zich mocht openbarendaarvan open bare bekendmaking te doen plaats hebben en in verband daarmede aan te raden, zooveel mogelijk alle exerementen 'e doen verwijderen; "2°. opmerkzaam te doen maken, dat tijden als deze, bij de menschen een grootere voorbeschikt- heid tot verkrijging van ziekten ontstaat dan anders, vooral bij hen die onmatig zijn; 3°. maatregelen te doen uitlok- tan tot zooveel mogelijke keering en 4°. het nemen van al- gemeene maatregelen in het belang van de algemeene ge wondheid. Nadat hierover door eenige leden het woord was gevoerd taeft de Raad zich met dat denkbeeld vereenigd en tevens beslotendat de Inspecteur een comité zou benoemen ten eiQde voortdurend de middelen te beramendie verder noo- mochten worden gekeurd. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's-Hage Zaterdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera //la Favorite," voorafgegaan door de opera comique //le Caïd." Het gemeenteblad wijdt eenige artikelen aan het pro ductief maken van de in de gemeentekas ledig liggende gelden en wederlegt de bezwaren, die tegen de bevoegd heid der gemeenteraden om daartoe te besluiten worden in gebracht, terwijl de goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie niet verplichtend wordt beschouwd. De gemeenteraadszitting van Amsterdam was Don derdag de laatstedie door den heer Messchert van Vol lenhoven als burgemeester werd geleid. Daarin werd o. a. besloten een adres aan den Minister van Binnenlandsche Za ken te richten, ter zake van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten aldaar, met verzoek dat deze Rijksin stelling van Rijkswege in een beteren toestand zal worden gebracht. In afwachting van de beslissing op dit adres, door de Hooge Regeering te nemenbesloot de raad aan te hou den een voorstel van burgemeester en wethoudersstrek kende tot intrekking van het daaraan tot dus verre verleende gemeente-subsidie. Voorts werd vastgesteld het vroeger door den raad, wat de beginselen betreft, reeds aangenomen ad vies aangaande het centraal-station tot verbinding van Am sterdam aan den spoorweg van het Nieuwe-Diep. Aan het einde der zitting werd voorgelezen een missive van den af tredenden burgemeesterhoudende kennisgeving dat hij zjjn lidmaatschap van den gemeenteraad nederleide. Nadat de heer Koenen vergeefs getracht had hem van dit laatste voor nemen terug te brengen, bedankte de heer Vollenhoven de wethouders, de leden van den raad, den gemeente-secreta ris, de ambtenaren ten stadhuize en de geheele burgerij voor de hem verleende ondersteuning, en sprak hq zijn beste wenschen voor den bloei van Amsterdam uitwelke een en ander door den heer Brouwer Ancher met eenige hartelijke en toepasselijke woorden werd beantwoord. In de Maandag gehouden zitting van den gemeente raad van Dordrecht isop voorstel van B. en W., de jaar markt of kermis aldaar, die op 28 Mei a. s. een aanvang zou nemendit jaar geschorst. De Gemeenteraad van Apeldoorn heeft Woensdag be sloten om voor f 20,000 deel te nemen in de maatschappij ter uitvoering der aan de heeren Swaan en van Heyningen verleende spoorweg-concessie. Zoo men zegt, zal volgens uit gedrukt verlangen van Z. M. den Koning het stations gebouw in de nabijheid van het Loo worden geplaatst. Door de Staats-Courant wordt het volgende medege deeld: //Sedert het bericht in de Staats-Courant van Woensdag zijn bij het gemeentebestuur van Rotterdam 3 gevallen van cholera aangegeven en zijn daaraan 2 personen overleden. In de gemeente Brakel is één geval waargenomen." Te Utrecht waren op 31 December 186 5 aanwezig 5606 kinderen van 6 tot 12 jarigen leeftijd, waarvan slechts 114 in 't geheel geen onderwijs genoten. Van de school gaande kinderen genoot ruim de helft kosteloos onderwijs op de openbare en bijzondere scholen. De verhouding der leerlingen dier scholen is 5:13. Het aantal kinderen op de bewaarscholen bedroeg op het einde van het jaar 1865 van de openbare 399 en de bijzondere 1744,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1