Buitenlandsch Nieuws. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat in den nacht van 10 op 11 April bij zekeren landbouwer te F. een belangrijke multiplicatie heeft plaats gehaddaar de vrouw van een kind bevielterwijl het varken dien nacht 13 biggen, het schaap 4 lammeren, het paard 1 veulen en de hond 5 jongen ter wereld bracht, zoodat het huis dien nacht met 24 levende voorwerpen werd vermeerderd. Bij de aankomst op Zondag van den eersten trein uit Utrecht te Amsterdam waren de reizigers in een der wag gons van een onverwachte vermeerdering van passagiers ge tuigen. Een Israëlitische vrouw lichtte, toen alle kaartjes wa ren opgehaald en de trein stil hield hare crinoline op en twee kinderen van ongeveer tien jaar kwamen te voorschijn en verheugden zich met hunne mama over de kostelooze wijze van vervoer. Zondag jl. werd te Zalt-Bommel in een herberg een dollemans weddingschap gedaan welke bij alle weidenkenden de grootste afkeuring verwekt. Zeker gehuwd persoon nam aan om in een half uur tijds 25 borrels jenever uit te drinkenhij volbracht de weddingschapmaar ligt thans ernstig ziekhij heeft bloed opgegeven en zal waarschijnlyk aan de gevolgen sterven. Beroepen bij de Herv. gemeente te Zevenbergen Ds. Verhoeff, pred. te Scheveningen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder - dag des namiddags te 5 uren 61°, des avonds te 8 uren 52°, te 10 uren 50°. Vrijdag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 57°. De //Charivari" gaf Dinsdag 11. een voorstelling van een eerste ontmoeting tusschen Pruisen en Oostenrijk. We gens de groote kosten der Kriegsbereitschaft aan beide zij den komen beiden gelijktijdig, elk met een dikken bundel onder den arm, aan de deur van het pandjeshuis. Graaf von Bismarck houdt vol dat hij het met de Bondshervorming en het parlement zeer ernstig meent. Voor de bijeenkomst heeft hij de maand Juni bestemd. En daarbij wil hij, dat het parlement onmiddellijk beschreven worde, opdat de Regeeringen genoopt mochten wordenzich tegen den tyd dier bijeenkomst over een voorstel te verstaan. In alle deelen van Duitschland worden thans volks bijeenkomsten gehoudenwaarin men zich tegen een oorlog verklaart. De weinige reactionairendie van een andere meening zijn en graaf von Bismarck getrouw blijvendurven zich niet te doen hoorenomdat dan de geringheid van hun aantal te zeer in het oog zou vallen. Wij vinden in een blad van Brugge de volgende bij zonderheden over een schrikkelijk drama De gemeente Moerkerke is in verslagenheid gedompeld, ten gevolge van een dubbelen kindermoordgevolgd van poging tot moord op een derde kind en vervolgens op een landbouwerszoonMaandag morgente 8 urenin die ge meente gepleegd. De pleegster dier euveldaden is eene vrouw van onge veer 35 jaren, met name Isabelle Pollet, vrouw van den landbouwer Henneman. Er ontstond somwijlen oneenigheid in het huisgezin der echtelingen Hennemande vrouw werd volgens haar zeggen niet heel goed behandeld door haren manen zij schrijft de oorzaak hiervan toe aan den zoon van een landbouwer in wiens dienst zij vroeger was geweest. Er woelde in het hart dier vrouw wellicht een önverza- delijke wraakzucht. Het oogenblik om die te bevredigen was gekomen! Maandag, in den vroegen morgen, was haar echtgenoot naar Damme vertrokkenten einde er een bil jet voor zijn vee te verkrijgen. Te Moerkerke vierde men eenen zekeren feestdag. Vrouw Henneman zat aan tafel koffie te drinken met hare drie kindereneen meisje van 6 jaren en twee zoontjes van 7 en 10 jaren. Eensklaps stond zij razend op, greep het keu kenmes van de tafelvatte het jongste kind en sneed het onbarmhartig de keel af. De beide andere kinderen sprongen opjammerden en smeekten om genade, maar de ontaarde moeder, op dat oogenblik nog razender geworden, vatte een tweede kind, wierp het op het bed en sneed het insgelijks in de keeldoch met dit knaapje ging het zoo gemakkelijk niet als met het meisjewant het kind bood een hevigen weerstandterwijl zijn broertje van 10 jaren door het venster ontsnapte. Toen dit knaapjealdus aan den dood ontkomeneenige schreden ver geloopen waskwam zijn ontaarde moeder in een verschrikkelijken toestand naar buiten loopende han den met onschuldig bloed besmet en riep hem toe: //Kom terugik zal u een franc geven Maar de knaap snelde zoo hard als hij maar loopen kon naar de woning der we duwe Roose, waar hij aan deze vrouw en aan haren zoon de verschrikkelijke gebeurtenis verhaalde. Intusschen was de moordenares, voorzien van een gela den pistool, naar de plaats gesneld waar zij vermoedde dat bovengemelde landbouwers-zoon was, wien zij aanzag als de oorzaak harer oneenigheden te zijn. En werkelijk bevond deze zich op het veld aan de ploeg. Zij mikte met het pistool op hem, maar gelukkighet schot kwam terecht op de ploeg. Zy mikte een tweede maal, maar het scheen dat de Voorzienigheid het derde slachtoffer wilde sparenwant het wapen ketste thans, en de woedende boerin vertrok. Ter plaatse harer eerste misdaden teruggekeerdwaren er weldra eenige personen aanwezig. De zoon der weduwe Roose, die den moed opvatte de dolzinnige in den rug vast te grij pen was bijna zelf het slachtofferwant zij keerde nu al hare woedde tegen dien persoondoch werd overmeesterd. Men vond nog het pistool bij haarbenevens een scheer mes 't welknaar men voorondersteltmoest dienen om haar zelve recht te doenna de volvoering van hare wreede euveldaden. Dit scheermes droeg zij reeds eenige weken bij zich. De plaats der misdaad geleek aan een slachterij. Het eerst aangevatte kind was oogenblikkelijk dood; het anderenog teekenen van leven gevendeis den dag daarna onder de hevigste smarten overleden. Toen de man dier wreede vrouw te huis kwam viel hij in onmacht. De moordenares is Maandag namiddag gevangen naar Brugge gebracht. De bevolking was verontwaardigd en in verslagenheid over zulke wreede misdrijven. Na een eerste verhoor bij den rechter van instructie on dergaan te hebbenis zij in de gevangenis opgesloten. Diüsdag morgente 8 urenbevond zich de rechterlijke overheid met de geneesheeren in de gevangenis. De misda dige, tusschen twee gendarmen geplaatst, werd met de politie naar Moerkerke vervoerddes middags werd zij naar de gevangenis teruggeleid. Toen een der gerechtsdienaren haar vroeg, of zij gedu rende den nacht in de gevangenis goed geslapen had ant woordde zij: //redelijk wel!" Betreffende de gasverlichting is een nieuwe en zeer gewichtige verandering te verwachten. Professor Dr. Hirzel, te Leipzig, bereidt uit overblijfsel van petroleum een voor treffelijk soort van gas, waarmede hij een fabriek luisterrijk verlicht heeft. Het apparaat voor die gasbereiding heeft de grootte van een kookketel en kan in iedere waschkeuken geplaatst worden. Het is zeer goedkoop, duurzaam, een voudig en volstrekt niet gevaarlijk. Het toestel levert 200 kubiek voeten gaslicht, gelijkstaande aan 600 kub. voeten steenkolengas. In den schouwburg der Poret St.-Martin heeft Dinsdag de 365ste voorstelling plaats van het tooneelstuk //de Hinde in het Bosch." De zes rijkste leden der Engelsche aristocratie zijn de hertogen van Northumberland, van Cleveland, van Bedfort en van Sutherland, de markies van Westminster en de graaf van Dudleywier inkomen 5 tot 7 millioen fr. 's-jaarlijks bedraagt. De grootste grondeigenaars zijn de hertog van Ossuna, in Spanje, die er 500 intendanten op na houdt, en 10,000 morgen lands alleen in Andalusië bezit; Prins Esterhazy, in Oostenrijk; de Prins van Piombino in Italië, en de markies d'Aliopre, in Frankrijk. De petroleum-streken in Pennsylvanië zijn weder het tooneel geweest van een ontzettenden branddie een vree sdij ke verwoesting heeft aangericht. De brand begon aan de Oceanbron, waar twee mannen bezig waren een kuip te breeuwen, die 200 vaten olie bevatte. Een gat, dat opeen of andere wijze in den bodem geraakte, deed de olie uit-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2