Buitenlandsch Nieuws. missie bezig gehoudenzoodat de commissie hare ingeno menheid openbaarde met de optreding van een Minister, die de beginselen der ware vrijzinnigheid van harte toegedaan tevens hoogen prijs stelt op eene krachtige eigene nijverheid en met sympathie voor hare belangen wil waken en werken. De 1ste luit. J. L. Mulder van het 2de reg. inf. te Maastricht in garnizoenis daarbij tot luit.-adjudant be noemd. Te Men tone is in de vorige week overleden op den leeftijd van 21 jaar de heer Hijman Tels, candidaat in de rechten aan de Leidsche Hoogeschool. Door de Staats-Courant worden o. a. de volgende be richten van veerartsen medegedeeld, loopende over de week van 1 tot 7 dezer: In de gemeenten Voorburg en Veur brak de ziekte op nieuw uitte Rijswijk en Stompwijk gaat zij steeds verder voort. Te Zoetermeer werd een tot dusver vrij gebleven stal aangetast; behalve op dezen heerscht de ziekte nog op twee stallen; het ziekte-karakter was daar in den laatsten tijd zeer kwaadaardig. Te Zegwaard zijn nog twee stallen waar de ziekte heerscht; op één daarvan is zij zeer goedaardig. Pijnacker, sedert eenigen tijd vrij van ziekte, werd op nieuw aangetast. De ziekte brak aldaar uit op een stalwaar men sedert geruimen tijd het voorbehoedmiddel van den heer Legel aan de runderen had toegediend. - Op 11 en 12 dezer werd in het locaal Odeon de vroeger aangekondigde bijeenkomst van vaderlandsche mo derne godgeleerden gehouden, waartoe ongeveer 200 hunner zich hadden aangemeld. Hunne vergaderingen werden door 16 8 leden bijgewoond. Van enkele was bericht ontvangen, dat zij door omstandigheden verhinderd werden op te ko men. De vergadering werd gepresideerd door dr. T Mod derman Az. De volgende punten werden in behandeling ge nomen 1°. Het recht en de plicht van den modernen pre diker om in de kerk te blijven, referent Dr. J. P. de Keyzer. 2°. De moderne richting en het godsdienstonderwijs, referent Dr. P. Rauwenhoff. 3°. De moderne richting en de aanneming van lidmatenreferent Ds. J. P. Jorissen. 4°. De moderne richting en het lager onderwijs, referent prof. Rauwenhoff. 5°. Het is niet wenschelijk voor de modernen dat de orthodoxen de kerk verlaten, referent prof. Muur- ling. 6°. De moderne richting en de zending, referent Prof. Hoekstra. Ingeleid door de H.H. referenten die tot deze taak waren uitgenoodigden de slotsom hunner over wegingen in eenige stellingen hadden uitgedrukt, werden deze onderwerpen met groote warmte en ernst besproken. De volgende bijeenkomst zal gehouden worden te Amster dam in het voorjaar van 186 7. Voorts lag ter tafel een adres ter betuiging van sympathie voor den heer Martin Paschoud, predikant bij de Gereformeerde gemeente te Parijs, naar aanleiding van de moeiljjke omstandighedenwaarin hij zich gebracht ziet als handhaver van de zaak der vrij heid van geweten. Dit adres werd onderteekend door 16 6 personen. Te Andijk, nabij Enkhuizen, heeft een man van reeds hoogen leeftijd en zeer bemiddeld, zich op eene eigen aardige wijze van het leven beroofd uit droefheid om den dood zijner mede reeds hoog bejaarde vrouw. Hij dronk zich namelijk eerst goed dronken, begaf zich te bed, na daarin geplaatst te hebben eene pot met kolen, die hij aan stak en sloot de deuren zijner bedstede. 's-Morgens vond men hem gestikt. In het laatst uitgekomen April-nommer van de Tijd spiegel komt een zeer belangrijk stuk voorgetiteld de Muntmeester het muntloon en de belangen van den Staat," (iets wat de Staten-Generaal niet weten). Naar de daarin voorkomende berekeningen kost 's-Rijks Munt 's-jaars p. m. f 33,000 behalve de traktementen van al de ambtenaren en wanneer het Rijk niets laat aanmunten en dus niets voor muntloon uitkeert. Voor muntloon betaalt het rijk van tien millioen aan standpenningenwaarvoor ruim zes maan den gewerkt wordt, f 100000, waarvan de muntmeester f 32000 noodig heeft voor onkosten, maar de overige 68000 voor zich behoudt en daaruit het loon voor 12 muntge- zellen vindt. Wat de Munt juist kost weten we niet. Hoeveel er betaald wordt aan muntloonreparatie en aanschaffing van werktuigen, dat ligt alles zóó verspreid en daarover wordt zulk een floers van geheimzinnigheid gewor pen dat wij niet weten wat de Munt uitricht en wat ze ons kost!" Volgens //de Tijd" is het album, waarin het adres met de bijschriften aan den Paus is beslotenvoortreffelijk geslaagd. In het begin der verloopene week zijn dit album en de laatste ingekomen giften voor Z. H. in handen gesteld van mgr. Oreglia di San Stefano benoemd tot Apostolisch nun- tius te Brusseldiealvorens zich aldaar te vestigenRome bezoekt, en de geschenken der Nederlandsche Catholieken persoonlijk aan den Paus zal aanbieden. Het cijfer der in de Tijd vermelde bijdragen is sedert de opgave der eind som niet weinig geklommen. Behalve de intresten der pro- longatiën, ten voordeele der vrij willige bijdragen gesloten, en die de som van f 561 hebben opgebracht, zijn er nog zoo vele bijdragen ingekomen, dat de eindsom tot het aan- zienlijk cijfer van f 194.730,73 is geklommen. Al wat in goud gegeven is, de munten, penningen, sieradenals ook de servetband van verguld zilverzal aan Z. H. worden ter hand gesteld. Hetgeen door de Catholieken van Nederland in de laatste maanden verricht is heeft den Paus diep getroffen. O. a. heeft ook de toevloed naar Rome van honderde Ne derlandsche jongelingenom in het korps der zouaven te dienen een zoo diepen indruk op Z. H. gemaaktdat de kardinaal Barnabo door hem is gelast daarover aan mgr. den Aartsbisschop van Utrecht te schrijven. De Tijd ziet in dezen officiëelen brief een bewijs, hoezeer het Catholieke Ne derland in het vaderlijk hart van Pius IX eene groote plaats inneemt, daar het niet bekend is dat een zoodanig schrijven ter zake der zouaven ooit aan de Catholieken van andere landen is gericht. De Tijd meldt dat men te Rome over de Nederlandsche zouaven over het algemeen zeer tevreden is en zij ons land eer aandoen. Uit een bijzonderen brief deelt dat blad het volgende mede Nooit is te Rome zooveel Hollandsch gesproken als thans, en nooit is er zooveel van Holland gesproken. Het is het zelfde waar men ook zij en tot wien men spreekt; als gij maar zegt: ik ben Hollander, dan trekt men u voor allen, en eer en eerbied en alle dienstbetoon is u van ieder ver zekerd." Naar wij met zekerheid vernemenzal eerstdaags de groote promotie plaats hebben en wel bij het wapen der infanterie, cavalerie, artillerie, benevens bij de provinciale en plaatselijke staf. De aflevering van de bij de Nationale Militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen zal al hier geschieden in de Lakenhal op Maandag 7 Mei 's-mor- gens te 9 uren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 6 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 46°. Zondag morgen te 5 uren 46°, te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 55°, 's namiddags te 4 uren 53°. te 5 51°, te 8 uren 49°, te 10 uren 4 8°. Maandag morgen te 5 uren 49°, te 8 uren 62°, 's namiddags te 12 uren 61°, te 4 uren 5 7°. De Beiersche regeering heeft een clair-voyante ge weigerd om in dat rijk voorstellingen te geven. Zij wilde de redenen van weigering wetenmaar ontving ten ant woord dat haar die redenen niet onbekend konden zijn als zij clair-voyante was. Te Parijs wordt thans het proces gevoerd tegen ze keren Taponnier, voormalig rijknecht in een paardenspel, die zich uitgegeven had voor een baron de Lancy en on der voorgeven dat hij een vermogen bezat van 2 5 0,000 francs wat hijdoor listige strekenzelfs een notaris deed geloovenin het huwelijk was getreden met eene aanzienlijk vermogende dame. Na eene echtvereeniging van eene maand kwam zijn bedrog aan het licht. Eene scheiding volgde, maar thans wordt Taponnier wegens oplichterij en het voeren van een valschen naam vervolgd. Men meldt dat de keizer van Marokko ernstig ziek is, zoodat zijn leven in gevaar is. Daar nu zijn overlijden in Europeesche en meer bijzonder de Christelijke belangen de Marokko in gevaar kan brengen moeten de Fransche,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2