Maandag 16 April. N°. 1890. A 1866. Binnenlandsch Nieuws. XVA j LE1DSCH DMBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Z. M. heeft den 2den luit. A, Grampré Molière, van het 3de reg. vesting-art., op non-activiteit gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. ge rechtshof in Overijsel Mr. W. C. I. J. Cremers, thans rechter in de arr.-rechtbank te Winschoten. De Koninklijke familie brengt talrijke bezoeken aan verschillende instellingen te Amsterdam. Z. M. de Koning bezocht Vrijdag de Ambachtsschool, 's-Rijk Werf en het locaal der Nederlandsche HandelmaatschappijH. M. de Koningin het Hervormde diaconie Weeshuis, het nieuwe Israëlitisch Weeshuis en het locaal der vereeniging tot verbreiding der waarheid; des avonds woonde de Koninklijke familie het concert in Felix Meritis bij. Bij de provinciale commissie voor het lager onderwijs in Noord-Holland zijn 5 0 van de 103, die zich hebben aangemeld voor den rang van hulponderwijzer toegelaten, 5 van de 24 voor den rang van onderwijzer in de Fransche taal; 1 van de 4 in de Engelsche taal en de twee in de Hoogduitsche taal aangewezen; voorts Dinsdag 4 van de 12 toegelaten als hoofdonderwijzer, Donderdag 2 van de 13 en Vrijdag al de 11 als hoofdonderwijzer afgewezen. Op de tentoonstelling van bloemenin het Paleis voor Volksvlijt gehouden, zijn zilveren medailles toegekend aan de HH. W. C. de Sain en T. W. Meijer alhier en D, M. van der Hoef en J. Ziegeler te Oegstgeest. Uit Londen bericht men dat de Engelsche regee ring wegens de behoefte aan vleesch plan heeft eerstdaags een wijziging te maken in het verbod op den invoer van vee uit Nederland, zoodat de invoer wordt toegestaan, mids het vee in de haven van aankomst wordt geslacht. Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan Dr. A. H. Blom, predikant te Dordrecht, wegens aanhou dende ongesteldheid, eervol emeritaat verleend, integaan 1 Mei 1866. Beroepen bij de Hervormde Gemeenten te Wolsum en Westhem Ds. W. Zégers te Oosterbeek; te Nijkerk op de Veluwe üs. W. J. Geselschap te IJselmonde; te Koe- hengen Ds. C. L. Klein te Kortenhoef; te Giesen en Rijswijk Ds. D. A. van der Made te Neerlangbroek; te Oud Alblas Ds. P. Deetman te 's-Grevelduin Kapelle. Bedankt door Ds. H. P. J. van der Linden te Berkel voor het beroep naar Aalst; door Ds. A. W. Bronsveld te Ophemert voor dat naar Kollum en Lutjewoude en door Us. C. J. du Saar te Veen voor dat naar Heemse. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Middelburg Ds. I. I. de Visser te Haarlemmermeer; te Maassluis Ds. T. H. Uitterdijk te Schoon hoven en te Nieuwer-Amstel Ds. O. Los te Hardinxveld. Ds. J. Holster, een der predikanten bij de Christe lijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente alhier, heeft tot blijdschap zijner gemeente en van velen, die van zijne pre diking gebruik maken, bedankt voor het beroep naar Utrecht. De kruisheer P. Takkendie weder in het klooster van St-Agatha was teruggekeerdis na een slepende ziekte Donderdag overleden. Te Amersfoort zal den 13den en 14den Juni aan staande in de groote St.-Janskerk een groot muziekfeest worden gegeven. Het koor zal uit een 15 0tal dilettanten bestaan. De beeldhouwer Jozef Geefs, te Antwerpen is belast met de vervaardiging van een bronzen standbeeld van Gijsbert Karei Grave van Hogendorp, om in de eerste helft van het volgend jaar te Rotterdam te worden geplaatst. Er is voor de Leidsche burgerij overvloedige stof tot blijdschap over de gebeurtenissen der laatste dagen. De arrondissementsrechtbank nam een beslissing, die evenzeer getuigt van scherpzinnigheid als rechtvaardigheidtoen zij in het geschil over de verdeeling van een erfenis ten be hoeve der algemeene armen een gerechtelijk bewijs eischte voor den aard en het getal der bedeeliugen, om tot rede lijken maatstaf voor het aandeel van ieder armbestuur te dienen, waardoor den weg tot minnelijke schikking, en al- zoo tot eene spoedige verdeeling als met den vinger aan gewezen is. Moge nu de Hervormde diaconiebuiten den noodlottigen invloed, waardoor het geschil ontstond, tegen over de andere armbesturen een houding aannemendie haar vereert en den lof van alle weidenkenden verzekert. De Gemeenteraad nam een besluit, dat een einde maken zal aan den onzekeren toestandwaarin de geneeskundige faculteit der Leidsche Hoogeschool sinds jaren verkeert ten aanzien van een Academisch Ziekenhuis, dat voldoet aan de billijke eischen van het clinisch onderwijs. De opoffering die van Gemeentewege daarvoor geschiedtstrekt gelukkig niet ten bezware der burgerijwant de bezittingen der Gast huizen zijn van dien aard, dat de f 125000 eruit kunnen gevonden worden. De Hooge Raad der Nederlanden heeft in het hoogste ressort Leiden onverplicht verklaard tot het uitkeeren eener belangrijke som, ongeveer één ton gouds, die in de vorige eeuw uit de fondsen der Weeskamer in Stadskas was overgebracht. Zéé kenmerkt zich reeds den eersten tijdwaarin de nieuwe burgemeester aan het hoofd der Gemeente staat, door verrassende wendingen en gun stige beslissingen, omtrent zaken, die zijn voorganger meer malen met zorg en bekommering vervulden. Nu schiet er nog ééne netelige zaak over, die wel niet de Leidsche burgerij rechtstreeks aangaat, maar toch op vele zaken, handelingen en toestanden nadeelig werkt, 't Is den strijd tusschen oud en nieuw op het gebied van het beheer der Kerkelijke fondsen van de Nederduitsche Hervormde Ge meente, een strijd, die bij verkiezingen, in vergaderingen, in huisgezinnen zelfs van jammerlijken invloed is. Moge ook het einde van den strijd spoedig worden gezien waar toe ernst, rechtvaardigheid en oprechte zucht voor liefde en vrede zoo zeer dienstig zijn. Moge alzoo spoedig de laatste sporen verdwijnen van burgertwist en onverdraagzaamheid, door kerkelijke hartstochten ontstaan en aangestookt, opdat Leiden in de schatting der Nederlandsche Natie rijze en op haar niet langer de blaam ruste van verdeeldheid en par tijschap.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1