Buitenlandsch Nieuws. ren van Veen en van der Meulenstond in lichte laaie vlam. Aan blusschen van dat perceel was niet te denken men moest trachten de nevenstaande gebouwen te bewaren, en dit is dan ook met inspanning van alle krachten gelukt. Het personeel der spuiten van de hier liggende oorlogsbo dems en die van het spoorweg-station zijn naast dat uit de gemeente bijna zes uren lang met onvermoeide krachten bezig geweest om het dreigende gevaar af te wenden. Eerst Zon dag middag kon de laatste spuit ingerukt worden. De brand schijnt door zelfontbranding van verfstoffen veroorzaakt te zijn. Laatstl. Vrijdag avond werd in het Odéon te Am sterdam gehouden de zevende jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in de Levensverzekering-Maatschappij Neder land onder voorzitterschap van den heer R. Daniel Wol- terbeek. Uit het verslag, bij die gelegenheid door het bestuur over het afgeloopen boekjaar uitgebracht, bleek o. a. dat op 3i December 1864 in kracht waren: 9366 kontrakten van ver schillenden aard tot een kapitaal bedrag van 10,425,181,31, en tot eene jaarsrente van ƒ31,647,81. Gedurende het jaar 1865 werden gesloten 1149 kontrakten tot een kapitaal be drag van 1,850,543,34 en tot een jaarsrente van ƒ3450 waartegen gedurende datzelfde jaar vervallen zijn door over lijdenafkoop en andere oorzaken 366 kontrakten tot een kapitaal bedrag van 978,390,43 en tot een jaarsrente van 5325 zoodat op 31 December 1 8 65 in krachtwaren: 10,149 kontrakten tot een kapitaal bedrag van 1 1,297,334,22, tot een overleveringsrente van ƒ25,338,25 en een jaar lijksche lijfrente van 4,434,5 6. De reserve bedroeg op 31 December 186 5 Voor de loopende verzekeringen bij overlij den en gedurende het leven naar mathematische gegevens berekend, 443,505,25. Volgens de statuten, als afzonde ring van de winst, 42,959,385. Ouder goedkeuring van de aandeelhouders afgezonderd van de winsten van vroegere jaren, als reserve van voorzichtigheid 6 1,503,725. Op 32 gevallen van overlijden betaalde de vennootschapgedurende het jaar 1 865 een bedrag van 63,995,74 waarvoor werd terug ontvangen door herverzekering bij andere Maatschap pijen 10,885,94. Het verslag van de commissie uit aandeelhouders tot on derzoek van de rekening en verantwoording en van de ba lans strekte tot goedkeuring van die stukken. De vergadering vereenigde zich met de strekking van het verslag der commissie, bekrachtigde door hare goedkeuring de balans over het afgeloopen boekjaar en bepaaldein over eenstemming met het voorstel van het bestuur, de uitkee- ring op 13 pCt. over het gestorte kapitaal. Naar men verneemt heeft Ds. F. W. Merens, theol. doctor en predikant te Vlissingen, het beroep naar de Ne- derd. Hervormde gemeente te Utrecht aangenomen. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Don derdag de geloofsbrieven van de nieuw inkomende raads leden de HH. J. van Heukelom en Mr. C. Cock onder zocht en goedgekeurd; - vervolgens benoemd tot mede-ge committeerde voor de administratie der vereenigde Gasthuizen het raadslid J. Scheltema en tot Commissaris der Stedelijke Gasfabriek het raadslid Mr. P. du Rieuterwijl Dr. H. van Hall, gecontinueerd werd in zijn betrekking van we tenschappelijk keurder der levensmiddelen. De gemeenteraad heeft zich voorts vereeoigd met de voor stellen, door de daarvoor benoemde Commissie op nieuw in gediend, betreffende het bouwen van een nieuw Ziekenhuis. Volgens het nu genomen besluit zal de stad geven een som van 125,000, te betalen binnen zes maanden, nadat een nieuw Academisch Ziekenhuis is in gebruik genomendat gebouwd zal worden op het door de stad afgestaan terrein van den Vestwal tusschen de Rijusburgsche en Morschpoorten. Daarentegen verkrijgt de stad den eigendom van het No- socomium op de Oude vest en wordt het stads-ziekenhuis opgeheven, dewijl al de zieke armen tegen betaling van 5 0 cents daags zullen worden opgenomen en verpleegd in het nieuwe ziekenhuis. Bij den Gemeenteraad is door eenige raadsleden een voorstel ingediend, strekkende tot regeling van het personeel der beambten ten kantore van den gemeente-ontvanger na 1°. Mei aanstaande. Het Muziekgezelschap onder de spreuk //Vermaak en door Toonkunst" heeft aan den heer Burgemeester het be schermheerschap over die instelling opgedragendat ook zijn voorganger tot zijn dood had bekleed. Die waardigheid werd met de meeste heuschheid aanvaard zoodat de Com missie uit het bestuur, daarmede zeer opgetogen en vereerd, niet kon nalaten daaraan hulde te brengen. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 5 7°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Donderdag morgen te 5 uren 47°, te 8 uren 47°, 's middags te 12 uren 50°, 's namiddags te 4 uren 55°. Uit Brussel wordt gemeld dat de Minister van Ko loniënde heer Fransen van de Putte, aldaar is aangekomen en in het hotel de Bellevue zijn intrek heeft genomen. Men schrijft uit Wiltz, dd. 5 April, aan de Echo du Luxembourg //De geheele landstreek is in den treurigsten toestand. De cholera woedt te Diekirch en in de omliggende dorpen vreeselijk. //Van Zondag avond tot Woensdag morgen overschreed het cijfer der sterfgevallen het getal honderd, en dat wel op eene bevolking van twee duizend zielen I //Alle middelen, om de ramp tegen te gaan, zijn met onmacht geslagen. Om de lucht te zuiveren ontsteekt men groote vuren in de straten en besproeit men de huizen met kalkchloor-water. Alles vergeefs. De ontmoediging is ten top gestegenalles vlugt. //Het schijnt dat die ontzettende ziekte, die te Clémenci bij Arlonis begonnen daar is aangebracht door een werk man uit Parijs. Van daar heeft ze zich voortgeplant in de richting van Mamer, Eich, DommeldangeWeimerskirch, Luxemburg en Diekirchlangs de ondiepten en de rivieren." Van eene andere zijde lezen wij in den Courrier du grand-duché de Luxembourg: //De cholera woedt sinds eenige dagen te Diekirch met eene kracht, die men niet meer van die ziekte gewoon was, Na eerst talrijke slachtoffers in min gegoede standen te heb ben gemaakt, heeft zij nu de burgerij en de gegoeden tot prooi uitgekozen." Bij gelegenheid der begrafenis van de voormalige Koningin van Frankrijk zijn niet minder dan 800 Franschen naar Engeland gereisd om die plechtigheid bij te wonen. Üp tweeden Paaschdag zijn op het station London- bridge 912 spoortreinen aangekomen en vertrokken, waar mede nagenoeg 200,000 menschen zijn vervoerd; verleden jaar op dien dag was het getal treinen 850 en dat der passagiers ongeveer 250,000. Maandag 11. heeft de heer Guizot een onderhoud ge had met Keizer Napoleon om de redenen te ontvouwen, die de Protestantsche kerkeraad hebben bewogen tot de ont zetting van den predikant Martin Paschoud. De Keizer heeft in deze zaak nog geen beslissing genomen. Voor weinige dagen hield men in het groot photo- graphisch atelier van Nadar te Parijs, de algemeene verga dering der Maatschappij tot aanmoediging der luchtvaart door middel van toestellen zwaarder dan de lucht! Een aantal menschen stelt belang in deze quaestie en houdt er zich mede bezig. De grondleer der vereenigiDg is deze: de luchtbol niet te besturen zijndeis het problema zijner op stijging in de lucht niet anders op te lossen dan door de vervaardiging van uitsluitend mechanische toestellen voorzien van vleugels, schroeven of andere dergelijke organen, die door eene drukking op de middenstof in den dampkring werken, In de wekelijksche zittingen der Maatschappij wor den de talryke vraagstukken, die met deze belangwekkende studie in verband staansedert ongeveer twee jaren met den meesten ijver behandeld. De Vereeniging is in bloeien- den staat en telt ongeveeer 400 leden. Zij heeft tot honoraire voorzitters de heeren Babinet, van het Instituut, J. A. Bar- ral, Franchot, baron Taylor en Nadar, welke laatste haar stichter is. OFFICIËIÜL NIEUWS. Burgerlijke Stand van Leidenvan den 5den tot en met den Llden April 1866. Bevallen: G. Mechelsegeb. van Egmond, D. - A. Kriekgeb. de MeedeD. - H. Straatsburggeb. Rouwen-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2