Buitenlandsch JNieuws. tereeu ijverig heeft bezig gehouden met de vorming eener goede schutterij en nu tot ontwikkeling en bevordering der volksweêrbaarheid wil medewerken. Sedert een paar dagen is de aanvoer van kievitseie ren te Zwolle buitengewoon groot. Een paar kooplieden van elders, die voor de eerst aangebodene 15 cents per stuk be taalden nemen ze voortdurend tot boogen prijs aan. De genoemde eieren worden allen verzonden het is echter niet bekend waarheenintusschen schijnen de koopers steeds met zeer goede afnemers in relatie te staaD. Omtrent den toestand van Ds. ten Kate wordt ge meld dat die thans zooveel beter is, dat men het gftvaar by na geweken kan achten. In 't eerst bestond er veel be zorgdheid voor de gevolgen van den val. Gelukkig open baarden zich echter die verschijnselen niet, welke het ver ontrustend karakter van 't ongeluk zouden hebben vergroot. Wat het ongeval aangaat meldt men dat de koetsier der vigelante op de hoogte van 't Besjeshuis een oogenblik van de bok gegaan is; het paard, dat geen teugel voelde, volgde de beweging der omnibussen en verdere rijtuigen die mede van 't station kwamenen holde weldra in vollen gang tot bij de Botermarktdoch al spoedig had Ds. ten Kate gemeend uit het lage rijtuig te kunnen springenhet geen echter den val op het achterhoofd ten gevolge had. Na van den heer Ankersmit de eerste hulp te hebben er langd, werd hij naar zijn woning gevoerd, waar hij, hoe wel geheel onthutst, zelf toch nog zijn gezin zijn val kon mededeelen en zoodoende er den grootsten schrik voor komen. Thans zoekt de geest van den genialen dichter reeds af leiding; hij voelt weder de behoefte aan werkzaamheid, hoewel hem die nog in geenen deele vergund is. Ook dit is echter een gunstig teekenwaarvan zijn vele vrienden hier ter stede even als van bovenstaande bijzonderheden waarschijnlijk belangstellend kennis zullen nemen. Id het April-nummer van het Tijdschrift //de Tyd- spiegel" van het loopende jaar komt voor een uitvoerig artikel over den ontworpenmaar mislukten maatregel tot slooping van het Nederlandsch Opvoedingshuis van Mevr. van Calcar door Dr. C. Leemans. Te 's-Hertogenbosch is uit het vroeger gemelde zes tal het volgende drietal van predikanten geformeerdDs. S. Essenius Greeffte Koog aan de ZaanDr. J. C. Mat- thes, te Berg-Ambachten Ds. L. Slotemaker, te Kruisland, Op zijn buitengoed in de nabijheid van Leiden i8 heden Donderdag overleden de emeritus hoogleeraar bij de letterkundige faculteit der Leidsche Hoogeschool J. M. Schrant, wiens talenten ook in een tal van uitstekende werken op we tenschappelijk gebied in- en buiten Nederland met roem be kend zijn gelijk hij vroeger een sieraad was der Gentsche en Leidsche Academiën. Wij vernemen dat de Leidsche Zangvereeniging op den 24sten en 25sten Mei aanstaande in de Hooglandsche kerk weder een zangersfeest zal gevenwaarop de Paulus van Mendelssohn en de 100ste Psalm van Handel, benevens andere zangstukken zullen worden uitgevoerd, onder mede werking van uitstekende solisten. Woensdag gaven de Rotterdamsche tooneelisten eene tweede voorstelling, bestaande 1°. uit: //De Neef," volgens het affiche: beroemd tooneelspel in 3 bedrijven van Ro- derich Benedix, schryver van //Mathilda of een vrouwenhart". Zijdie zich bij het bezoeken der schouwburgen niet meer door mooie woorden laten verblinden, weten bij ondervin ding dat dit schoonklinkende woord beroemd gewoonlijk niet veel meer beteekent dan dat het stuk in quaestie een jaar of wat geleden met een vrij goeden uitslag werd opgevoerd. Wie er eene hoogere beteekenis aan hecht, en meent dat hij een juweel van het zuiverste water zal te zien krijgen //zal zich te bejammerlijk in 't eind bedrogen vinden." Niet dat wij juist zoo hoogst ongunstig over //De Neef" oordee- lenmaar wat de litteraire waarde betreft, houden wy het stuk toch voor niet veel beter, dan verscheidene andereen behalve het reeds genoemde drama //Mathilda" heeft Rode- rich Benedix nog verscheidene stukken geschreven welke wij hooger stellen dan dit, zooals bijv. //Üe Koopman", «Het Signalement" enz. Het hoofddenkbeeld van //De Neef" is niet onaardig. De oude Siegel, neef van den rijken koopman Gert- aer, wordt door al de huisgenooten in vertrouwen genomen, en zelfs de meiden en knechts noemen hem neef. Hij wordt zóó met geheimen volgepropt, dat hij zich niet meer keeren of wenden kan. De heer des huizes vertelt hem dat hij op Louise, de huishoudster, verliefd is; de jongste zoon, Wil helm, vertelt hem dat hij haar óók bemint; en de oudste zoon Ernst komt hem zeggendat hij reeds in het geheim met haar getrouwd isvoeg hierbij nu nog de liefde van de dochter, Pauline, voor den koopman Buchheimalsmede een gewichtig handelsgeheim, - en ieder zal toestemmen, dat er geheimen en intriges genoeg zijn. Geen wonder dat Siegel siddert bij het verschijnen van een der knechts, die hem ook al in vertrouwen mededeelt dat hij op de keuken meid verliefd is. De betrokken personen geven hem nu brieven te bezorgendie natuurlijk allen in verkeerde handen komen en het allerdolste rendez-vous in het laatste bedrijf veroorza ken dat men zich verbeelden kan. Lachverwekkend is het stuk dikwyls in de hoogste mate, waartoe de goede uit voering ook zeer veel bijbracht, vooral door het fraaie spel van den heer Albregt als Siegel. Die ongelukkige neef, die niet weet hoe hy de verschillende personen tevreden zal stel len daar hij niemands geheim verraden magzou zich in de werkelijkheid niet anders kunnen vertoonendan hij hier werd voorgesteld. Hoe koddig was zijn angst en dat gedurige verspreken, en vooral die laatste uitroep: //Ik weet het niet!" toen allen eene verklaring van hem wilden hebben en hjj zélf niets meer van de geheele historie begreep! Van de ove rige vertooners voldeden ons het meest: de dames v. Wal- terop en Fuchs en de heer D. van Ollefen. - Het nastukje was //Jufvrouw Antje" in hetwelk de dwaasheid wordt voor gesteld van een boerenmeisje, dat, in de stad gewoond heb bende, zich bij hare terugkomst een air geeft, alsof zij eene groote dame was. De heer Albregt speelde uitmuntend ah de jonge boer, die haar getrouw bemint, en gedurende hare afwezigheid hard heeft gewerkt, om een huishouden te kun nen beginnen. Ook Mw. Albregt-Engelman speelde zeer na tuurlijk en vlug, en zeer aardig was haar liedje over dien heelen kleinen man." Veel minder beviel ons het spel van Mw. Götz-Scheps, en wij gelooven dat de rol van Antje hare krachten te boven gaat. Al is de dialoog in dit stukje ook wel eens wat plat, het bézit toch veel goeds en dit laatste ware zeker meer in het oog gevallenwanneer de rol van Antje in meer geoefende banden ware geweest. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 40°. Donderdag'morgen te 5 uren 3 8°, te 8 ureo 44°, 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 5 5°. Het is steeds een aangenaam verschijnsel, als het on- omstootbaar blijkt dat een Nederlandsch fabrikaat den voor rang verdient boven een buitenlandsch van dezelfde soort. Het Hoff'sche Malz-Extractdat wijd en zyd verspreid is, heeft in het Elburgsch-Mout-Extractvolgens de ge tuigenis van onze beroemdste hoogleeraren in de scheikunde, een degelijken mededinger gevonden. Ook de heer L. C. Grijseels, apotheker te 's-Hage, die op verzoek van den heer F. Falkenburg het Elburgsch en het Hoff'sche Malz-Extract scheikundig onderzocht heeft, ge tuigt thans, na een wetenschappelijk onderzoek, dat de spe cifieke zwaarte niet alleen een verschil oplevert van 1.07 (Elburgsch) tot 1.03 (Hoff'sch) maar ook, dat 13 medici nale onsen van het half fleschje Elburgsch prffiparaat bevat ten 1456 grein extract, uitgedampt tot extract-dikte, ver kregen door uitdamping onder het kookpunt en onder gelijke omstandigheden, tegen 770 grein van het Hoff'sche op 11 onsen van een dito half fleschje. Dit belaugrijk verschilgevoegd bij de goedkoopheid van prijs en het gemak van verschen aanvoer, toont ten dui delijkste aan dat het Elburgsche-Mout-JExtract aan het doel beter beantwoordt dan het Hoff'sche Malz-Extract en alleszins verdient een plaats in te nemen onder de ge lukkige uitvindingen van dezen tijd. [Zie de Advertentie Koning Leopold van België is Maandag avond te Londen aangekomen om tegenwoordig te zijn by de begra fenis van de gewezen Koningin van Frankrijk Marie A mei ie, die Dinsdag te Weybridge plaats zou hebben.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2