Donderdag 5 April. a°. feêè: N°. 1881. Binnenlandsch Nieuws. 'XwU i de vervoer van hier naar Engeland, met aanvang van den 28sten Maart 11., heeft opgehouden te bestaan. Deze ver bodsbepaling heeft al dadelijk op de marktprijzen van de v - LE1DSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Z. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur der vis- scherijen op de Schelde eu Zeeuwsche stroomen voor Bergen- op-Zoom den heer P. J. C. F. van Hasselt, burgemeester van Bergen-op-Zoom. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Haar lem Mr. B. A. Jordens; der gemeente Burgh en Haamstede C. M. Bolle, en der gemeente Onstwedde T. K. Land, secret, dier gemeente. Het vertrek van 't Hof naar Amsterdam is thans be paald op Maandag 9 April gesteld. Verschillende vleeschhouwers te 's-Hage hebben aan hunne begunstigers een circulaire gericht, houdende dat de redenwelke hen in der tijd aanleiding hebben gegeven tot een verbooging der prijzen van het slachtvee te moeten over gaan, tot hun genoegen gedeeltelijk zijn opgeheven, doordien (kalveren een gunstige uitwerking gehad. Zij zijn hierdoor in staat gesteld aan de opmerking, in hunne vroegere cir culaire vervat, gevolg te kunnen geven en het is hun der halve aangenaam ter kennis van hunne klanten te brengen dat de prijs van het kalfsvleesch met 20 cents per Ned. pond zal worden verminderdin te gaan met den lsten April. Zij achten het niet overbodig hierbij tevens voorloo- pig mede te deelen dat, Daar gelang van omstandigheden, met 1 Mei a. s. nog een prijsvermindering wordt te gemoet gezien. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera Comique le Caid voorafgegaan door le Meurtrier de Theodore. Naar men berichtzijn de fondsenbenoodigd voor den aanleg van een haven te Scheveningen en den spoorweg over Utrecht naar Almelo, aanwezig, de plannen gereed en de uitvoering door de HH. Swaan en van Heyningen op gedragen aan de Engelsche aannemers Brassey en Comp. De commissie uit den Utrechtschen Gemeenteraad belast met het onderzoek van den geldelijken toestand der gasfabriek van de gemeente, - die door de opneming van het beheer in de plaatselijke begrooting niet dan na bijzondere berekeningen betreffende het bedrag van de winst kon wor den gekend, - heeft thans voorgesteld den prijs van het gas te bepalen op 10 cents de kubieke el. - In het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht had op Donderdag 29 Maart de feestelijke bij eenkomst plaats, gewijd aan den hoogleeraar Mr. G. W. Vreede, die op dien dag zijn vijf en twintig jarig professoraat vierde. De heer G. van Tienhoven Jr. heette hem welkom in den vriendenkring, gaf hem op nieuw de verzekering hoezeer zïjn studenten hem waardeerdenen bood hem ten bewijze daarvan een fraai geschenk aanwaarop de heer O. van Rees namens de oud-studenten het woord voerdeen vooral deed uitkomen hoe de hoogleeraar niet slechts door zijn grondige geleerdheid, maar ook door zyn karakterde ach ting eu liefde zijner leerlingen had gewonnen, hoe de ver- loopene vijf en twintig jaren hem in aller oogen tot een recht schapen man en trouw vriend hadden gestempeld. Geroerd door deze toespraken en de hem bewezene hartelijkheid sprak de heer Vreede in treffende bewoordingen zijnen dank uit voor de blijken van genegenheiddie hij ondervond. Daarop werd hem door Prof. de Geer uit naam van zestien heerendie tusschen 1825 en 1829 tegelijk met den heer Yreede te Gent gestudeerd hadden, een prachtig album met hunne portretten aangeboden, ten bewijze, dat de vriend schapsband, aan de academie gesloten, door geen tijdsver loop verbroken wordtterwijl eindelijk de hoogleeraar de Bosch Kemper uit Amsterdam, als oudste vriend van den jubilaris, naast wien hij reeds op de schoolbanken had ge zeten, de vastheid zijner beginselen schetste en hem harte lijk met deze feestviering geluk wenschte. Het geschenk, hem bij deze gelegenheid door 430 zijner tegenwoordige en voormalige leerlingen aangeboden, bestaat uit een groep in zilver op albasten voetstuk, in de fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten, naar de teeke- ning van den heer v. Dokkum, vervaardigden geplaatst op een ronde tafel van palissanderhout, waarop tevens twee albums met de portretten der deelnemers voorkomen. Beide voorwerpen zijn ware kunststukken in den vollen zin des woords en strekken haar ontwerpers en vervaardigers tot eer. Vooral mag gezegd worden dat zelden een schooner en voor de gelegenheidwaarvoor het bestemd waspas sender stuk de fabriek van den heer van Kempen heeft verlaten. De groep stelt voor een Minervabeeld met speer en schild, waardig van vorm en uitdrukking, met de rech terhand een lauwerkrans vooruitstekende. Aan de rechterzijde van Minerva bevindt zich, op een piëdestal, een zeer ge lijkende buste van Hugo de Groot, den grondlegger der wetenschappen, die door den hoogleeraar Vreede aan de Utrechtsche hoogeschool gedoceerd worden. Op het piëdestal staan de namen der Hollandsche geleerden, die in de be oefening dier wetenschappen hebben uitgemunt, onderaan de woorden: //Libertas, jus, Veritas" (vrijheid, recht, waarheid), als aanduiding der richting, waarin de heer Vreede vooral werkzaam is geweest. Achter het Minervabeeld licht in sier lijke groepeering een stapel boeken, waarop de titels der voornaamste door hem uitgegevene geschriften gegrift zijn. Op het albasten voetstuk, dat zeer schoon op rood fluweel uitkomtdrukt een wapeuschild met jaarsijfers benevens het omschrift: //Viro clarissimo Georgio Guilielmo Vreede grati discipuli (aan den hooggeleerden heer G. W. Vreede, zijn dankbare leerlingen) de aanleiding tot het vervaardigen van dit knnsfcuk uit. De zilveren groep is met een groote stolp overdekt en het geheel, waarvan de deelen in volkomene harmonie met elkander zijnmaakt een zeer eigenaardigen en treffenden indruk en droeg in hooge mate den bijval en de bewondering weg van allen die het aanschouwden. Uit Almelo schrijft men Daar men inzag dat twee meel- en broodfabrieken al hier niet kunnen bestaanwerd dezer dagen in een verga-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1