Waarschuwing TE KOOP LEYDSCHE SCHOUWBURG. Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. Kenige en algemeene kennisgeving. hoogleeraar Vreede te Utrecht het voorrecht zijn 25jarig ambt als hoogleeraar te vieren en werd een toepasselijk ge schenk in zilver hem door oud-leerlingen en heeren studen ten als blijk van hulde en dankbaarheid aangeboden. Ook menig oud student had zich naar Utrecht begeven, om ge tuige te zijn van de belangstelling in den feestdag van zijn vroegeren leermeester en vriend. Het geschenk bestaat uit een sierlijk bewerkt Minervabeeldomringd van toepasselijke attributen, waaronder de buste van Hugo de Groot en de uitgegevene werken van den gevierden jubilaris. De landhuishoudkundige school te Haren bij Gro ningen, gaat waarschijnlijk een belangrijke hervorming te ge- moet; er zijn althans plannen aanhangig, om ze, onder ge not van subsidie van het rijk en de provincie, te verande ren in een te Groningen te vestigen landbouwschoolwaarbij de landbouw niet praktisch zal uitgeoefend worden De toestand van Ds. ten Kate blijft dezelfde, de nacht was minder gunstig. Dinsdag 3 April zal de gewone jaarlijksche algemeene vergadering worden gehouden van de leden der Vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweek school voor zeevaart alhier. Bij die gelegenheid zal het lOja- rig bestaan dezer instelling worden herdacht en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden als eere-voorzitter der Com missie van opper-toezicht en beheer daarbij tegenwoordig zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 6 uren 5 6°, des avonds te 8 uren 5 2°, te 10 uren 48°. Zaterdag morgen te 5 uren 46 te 8 uren 5 6°, 's middags te 12 uren 5 8°, 's namiddags te 4 uren 49°. De Académie d'Archéologie vau België heeft ter be antwoording vóór 1 Maart 186 8 de twee volgende prijsvra gen uitgeschreven, waarop twee prijzen van 600 francs zijn gesteld Eerste prijsvraag. De geschiedenis der goud- en zilver smidskunst in de oude Nederlanden en het vorstendom Luik te beschrijven; sedert de oudste tijden tot en met het tijd perk der Renaissance. Men verlangt dat de schrijver zoo veel mogelijk ver- Jtleinde photografische of eigenhandige teekeningen levere der voorwerpen, die ieder tijdvak of ieder school kenmerken. Tweede prijsvraag. De geschiedenis te beschrijven der hout gravure in België en de Nederlanden sedert de oudste tij den tot aan het einde der XVIIIde eeuw. Men verlangt dat de schrijver zooveel mogelijk exempla ren van gravuren levere, die ieder tijdvak of iedere school kenmerken. Het zal voldoende zijn aan te wijzen waar zich diegenen bevinden die niet zouden kunnen geleverd worden. Uit Keulen schrijft men Op bevel van den generaal- inspecteur der artillerie zijn door de regimenten veld-artil- lerie proefnemingen gedaan, om het geschut door rijpaarden, zonder ander middel dan een eenvoudige lijn, voorzien van een strik, in beweging te brengen. Deze proefneming is ge daan om tijdens een veldslag bij gebrek aan trekpaarden het geschut eener batterij weg te voeren. De Pruisische gezant bij het Oostenrijksche hof heeft een luisterrijk diner gegeven ter viering van het geboortefeest des Konings van Pruisen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer von Mensdorff, heeft bij die gelegenheid een toast uitgebracht op den Koning ter wiens eere men ver- eenigd was. De groote quaestie van den dag werd levendig besproken; algemeen was men van gevoelen dat het vraagstuk op vre delievende wijze zou worden beslecht. De oorlogstoerustingen zijn van de zijde van Pruisen door een gewichtigen maatregel vooruitgezet. Ook de Ilali- aansche regeering maakt aanzienlijke krijgstoerustingen, waar door de toestand van Oostenrijk ernstiger wordt. Frankrijk en Engeland wenden bij Pruisen ijverige pogingen aan tot behoud van den vrede, maar de Pruisische Staats-Minister von Bismarck 'schijnt den oorlog te willen. Dinsdag ochtend is nabij Aberdare een passagierstrein in botsing gekomen met een goederentrein verscheidene rei zigers werden gekwetst en het verkeer langs de baan was geruimen tijd gestremd. In een fabriek te Leeds zijn Dinsdag 11. door het springen van een stoomketel meer dan 20 arbeiders in meer dere of mindere mate gekwetst geworden. Uit de statistieke opgaven omtrent den invoer van vee in Engeland blijkt, dat in 1864 uit Nederland alleen 77,481 ossen zijn ingevoerd, terwijl alle andere landen te zamen 6 8,9 08 ossen invoerden. Koeien en kalveren mede- gerekend. werden in 1864 uit Nederland 144,957 en uit de andere landen te zamen 81,399 runderen ingevoerd. Deze cijfers toonen ten duidelijkste aan dat Londen de Neder- landsche runderen niet kan missenmaar ookdat als de uitvoer gestremd is, voor Nederland ook de handel schade lydt of voor de vleeschverbruikers goedkooper vleesch te wachten is. Den 26sten Maart is te Parijs in den Faubourg St.- Antonie de groote hammen- en worstenmarkt begonnen. Hier en daar vindt men op palen het bericht van den r/Moni- teur" aangeplakt, volgens hetwelk er geen vrees bestaat voor trichienen. De Parijsche hammenmarkt is een der belangrijk ste van dien aard. Uit alle streken vau Frankrijk komen daar de varkensslagers bijeen. Het aantal ponden varkens- vleesch, dat voor die markt uit de provinciën te Parijs wordt ingevoerdbedraagt meer dan een millioen. Ondanks de geruststellende verklaring van het officiëele blad wordt er dit jaar weinig omgezet; de vrees voor de trichienen-ziekte is door den //Moniteur" niet weggenomen. Op de markt treft men een aantal deskundigen aan die alle hammen met den loep inspecteerende inspecteurs worden door politie-agen- ten bijgestaandie het afgekeurde vleesch van de markt verwijderen. Het aantal in beslag genomen hammen is zeer groot; of zij echter trichienen bevatten weet men niet. - De Italiaansche dagbladen betreuren het voorgeval lene te Barletta zeer. Slechts ééne overdrijving kwam er in het telegrafisch bericht voor: de drie Protestanten zijn na melijk niet levend verbrandmen had hen vooraf doodge slagen. Heden overleed te Koog aan de Zaan onze geliefde Zuster en Behuwd-Zuster, Mejufvr. A. HAREMAKER. K. HAREMAKER, Pz. A. HAREMAKER - de Wit. Geen geld in betaling te geven aan KLEMENS ZWA NENBURG of geen Aardappelen van hem op mijn naam te ontvangenom welke reden hij uit mijn dienst ontsla gen is. M. H. FONTEIN Pz. ^et bestuur van de SPAARKAS maakt fjfMBBÖ* bekend, dat de wekelijksche zittingen weder zullen aanvangen op Dingsdag 3 April a. s., des namiddags ten 121 ure, in het gewone locaal van het gebouw der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Vergadering van aandeelhoudersin den Leydschen Schouw burg op Vrijdag 6 April, des namiddags ten 2 ure. OnderwerpNadere behandeling der Statuien. Namens het Bestuur, L. DRIESSEN Secretaris. een ZEILSCHUITJE met nieuw ZeilFok en toebehooren, aanstaanden Woensdag in 't VERKOOPHUIS op de Hooi gracht. Inmiddels uit de hand te Jcoopte bevragen bij A. VAN GROENINGEN, Scheepmaker, te Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2