N°. 1879. Dinsdag 3 April. Binnenlandsch Nieuws. LE1DSGH DAfiBLAI. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Z. M. heeft benoemd tot subst.-offic. van justitie by de arr.-rechtbank te Dordrecht Mr. J. A. Haakmanthans subst.-offic. bij de arr.-rechtb. te Zierikzee; aan den mil. onder-int. 1ste kl. by het Dep. van Oorlog E. A. A. J. de Eoy van Zuidewijnbenoemd lid der alg. rekenk., op zijn verzoek, eervol ontslag uit den mil. dienst verleend; voorts aan den hoofd-ambt. op wachtg. N. C. Mulderlaatstelijk raad-adv. bij het Dep. van Koloniënop zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van aan spraak op pensioen. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen te Roermond den heer Mr. V. F. H. Mertz thans ontvanger der registratie en domeinen te Venlo; te Venlo, den heer K. F. Aliens, thans in dezelfde betrekking te Tholen te Tholenden heer S. P. Sprenger van Eijk thans surnumerair der registratie en domeinen. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is toegezonden een verzoekschrift van de Kamer van Koophandel en Nijverheid te Soerabaya, aan Z. Exc. den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indiënaar aanleiding van de concept-cultuurwet. Zij verzoekt den Gouverneur-Gene raal om bij Z. M. den Koning de tolk te willen wezen van der Kamer diep gevoelde bezwaren tegen dat ontwerp, op dat het Zr. Maj. moge behagen dat ontwerp in nadere over weging te houdenen zulks voornamelijk op grond dat de adressante vreest dat door dit ontwerp de suiker-cultuur zou worden vernietigd deelende zy alzoo niet in het tegenover gesteld bezwaar van andere zijde voorgebracht, dat de be palingen van het ontwerp nopens de suiker-cultuur, juist zouden strekken om als halven maatregel, die cultuur ten nadeele der bevolking, bij voortduur te begunstigen. In de laatste zitting van den Gemeenteraad te 's-Gra- venhage is het navolgende voorstel van B. en W. aange nomen: By de commissie van beheer der nalatenschap van Z. M. Koning Willem II, het voornemen bestaande om den thans verhuurden tuinachter het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranjestrekkende tot aan de Mauritskade te verkoopenten einde aldaar te laten bouwen, heeft die commissie, met welke B. en W. reeds vroeger over deze zaak in overleg waren getredende hoofdvoorwaarden me degedeeld waarop zij dien verkoop wenscht te doen plaats hebben. Uit die voorwaarden blijkt dat de kooper verplicht is het terrein voor twee straten onbebouwd te laten en vrij en onbezwaard aan de gemeente in eigendom over te dra gen en wel voor een straat, die van de Mauritskade op het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje moet loopen en voor een dwarsstraatdie de Parkstraat met het Noord einde zal vereenigen. Naar de meening van B. en W. is op deze wijze de bebouwing van dat terrein voor de gemeente van groote waarde en daarom hebben zij den Gemeenteraad in overweging gegevenom aan die voorwaarde de toezeg ging te verbinden, dat de bestrating en de verlichting dier twee straten even als de daarin benoodigde riolen door de gemeente zullen worden bekostigd. Door dit plan zal de zoo schoone residentie weder een aanmerkelijke verfraaiing on dergaan vooral wanneer men in aanmerking neemt de bij de voorwaarden geregelde verplichtingendat in de aan te leggen straten zullen moeten worden gebouwd heerenhuizen van ten minste middelbare grootte en in geen geval van minder dan twee verdiepingen en dat geene gebouwen mo gen gebruikt of ingericht worden voor hospitaal geestelijke- of liefdadige gestichten, hofjes, fabriek- of werkplaatsen met of zonder stoomwerktuigen, bleekerijslachterij, winkels, enz. Het prov. gerechtshof van Zuid-Hollandhetwelk in het vorige en het begin van dit jaar reeds het derde geval van moord heeft behandeld, zal na de behandeling van den moord door Vos gepleegd, zich den 26sten April e. k. weder met een dergelijke zaak moeten bezig houden en wel de navolgende Op genoemden datum zullen namelijk voor dit hof terecht staan Antje Lieverse en Petronella van Rossumweduwe eerst van Jan Lieverselaatstelijk van Pieter Peekbeiden wonende te Zwammerdam en thans gedetineerd in het huis van verzekering te 's-Hage, en beschuldigd van kindermoord te zamen en in vereenigingwat de eerste betreft voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Het O. M. zal in deze worden waargenomen door den Adv.-Gen. Mr. Th. van Maanen. Het prov. gerechtshof van Zuid-Holland heeft heden Zaterdag Ludwig Wilhelm Mulder schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting en veroordeeld tot de straffe des doods uit te voeren binnen de gemeente Delftshaven. De besch. hield gedurende de voorlezing van het vonnis onbe wegelijke gelaatstrekken doch toen de voorzitter voorlas de wijze waarop de doodstraf wordt uitgevoerd, begou het ge voel van den besch. te werkenen vloeiden voor het eerst in dit geding eenige tranen uit zijn oogen. De aanstaande kermis te 's-Gravenhage zal o. a. be zocht worden door een carousel van een geheel nieuwe vin ding, zooals er hier te lande nog nimmer een heeft bestaan, en wel de kolossale kan genoemd worden. Ten einde zich daarvan een denkbeeld te vormen dtene dat de spil die van ijzer is, is gegoten in de fabriek van de heeren Ent hoven aldaar, en een hoogte heeft uit den beganen grond van 25 voet, waaraan de van ijzer geslagen bogen en beu gels zijn bevestigd, die twee boven elkander geplaatste cirkels ondersteunen, waaraan de banken enz. zijn verbon den. Elke cirkel heeft een middellijn van 30 voet. Om in de bovenste te komen zijn aan den binnenkant trappen aan gebracht. In het geheel zal hij 500 personen kunnen bevat ten. De carousel wordt door twee man door middel van een kamrad in beweging gebracht. Het decoratief is door een der bekwaamste decorateurs geschilderd. Ook het overige schilderwerk is zeer schoon. Men berekent dat voor gastoe- stellen ongeveer 3 00 noodig zal zijn. De heer Thorbecke maakt van het recès der zitting van de Tweede Kamer gebruik om den Oud-Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-IndiëMr. A. J. Duymaer van Twist, op diens landgoed Nieuw-Rande, onder Diepenveen, een bezoek te brengen. Gelijk reeds met eeu enkel woord gemeld is, had de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1