Buitenlandsch Nieuws. reau aan te nemen. Twee heeren boden zich daarop vrijwil- lig aan, om deze zending op zich te nemen, en kort nadat zij zich verwijderd hadden verscheen de heer van Winters- hoven in de zaalbedankte de vergadering voor de eer die zij voor hem bestemd haden nam bezit van den voor- zitterstoel tusschen de heeren Salvador en Russel. Vervol gens zette de heer van Wintershoven het doel dezer meeting uiteenzijnde dat doel de afschaffing der gemeentelijke ac cijnzen. Hij stelde ten slotte voor een commissie te benoe men, belast met het opstellen van een adres aan de Eerste Kamer, om de verwerping van de uitzonderingswet voor Maastricht te vragen. Onderscheidene aanwezige heeren wer den door hem achtereenvolgens uitgenoodigdzich daarmede te belasten, doch allen bedankten. Eindelijk boden zich twee heeren aan, zijnde de heeren P. Janssen, brouwer, en Coe- negracht Regout, lid der prov. staten. Ten slotte voerde de president nogmaals het woord, om te kennen te geven dat de commissie hoopte a. s. Donderdag met haar concept ge reed te zijD. Hij vertrouwde dat allen, die het adres aan de Tweede Kamer hadden geteekend, ook dat aan de Eerste Kamer teekenen zouden. Hij keurde de handelingen en de houding der tegenwoordige stedelijke regeering af en be treurde het dat Maastricht op dit oogenblik bestuurd wordt door drie personen, die het niet waard zijn. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de volgende vergadering te houden op Witten Donderdag. Men tracht voor den invoer van runderen uit Fries land en Groningen, waar nog geen veeziekte heerschtde vergunning der Engelsche regeering te erlangen. De laatste tijding uit Engeland werkte te Alkmaar zóó ongunstig op de veemarkt dat de vette kalveren mins tens f 20 per stuk lager werden verkocht. Onder de woordendie een hooge mate van elastici teit bezitten, kan men zeggen dat het woordje fatsoen" een eerste plaats bekleedt. Wat men doet of laat is grooten- deels met het oog op «fatsoen.Of echter niet al dat n fat soen" hoogst onfatsoenlijk is, durven wij niet te betwisten. Voor zijn //fatsoen" woont men duur en geeft men partijen die men«om zijn fatsoen op te houden eenvoudig maar niet betaalt. Veel rekeningen geeft een goed idee van de financiën zeggen sommigen, maar is het overeen te brengen met //fatsoen" om zich te verrijken met eens anders geld of moeite, en geeft het een hoog bedrag van rekeningen een tamelijke rente, die den waren eigenaar, den ambachtsman of koopman, rechtmatig toekomt. In een noordelijke acade miestad zag men eertijds (en wellicht nog) bij zilversmeden een kast voor de deur staan, waarop met groote letters: //Voor oud en half fatsoen," en waarin oude voorwerpen werden uitgestald. Het ware te wenschen dat men steeds bleef bij dat oude en halve fatsoen, namelijk, zijn fatsoen op te houden door fatsoenlijke middelen; dat men daar, waar inkrimping noodzakelijk wordt, niet op den ouden voet blijft voortleven, maar werkelijk «zijn fatsoen ophoudt," door «niet verder te willen springen dan de polstok reikt." Als een staaltje van valsch fatsoen diene het volgende feit. Bij een parapluie-maker in een der Utrechtsche provincie-steden werd door een juffertje van den burgerstand een briefje ge zonden, waarin zij vroeg tegen hoeveel per uur zij een pa rasol kon huren (historisch). Zij begreep dus niet fatsoen lijk voor den dag te kunnen komen zonder parasol; maar geen geld hebbende om er een te koopen wilde zij haar fat soen houden door huur; later bejammerde zij het niet een partij op keur te hebben gevraagd en er dan een te heb ben gekocht. Het gerucht betreffende den diefstal te Ede heeft zich be vestigd hij is gepleegd ten huize van mevr. Gerard van Sijsen maar op welke wijze is nog niet bekend. Het gestolene be staat uit buitenland8che effecten, tot een nominale waarde van f 40,000. In de gemeente Schelluinen zal in deze week een hu welijk voltrokken worden van een bruidegom van bijna 70 en een bruid van 20 jaren, zoodat het verschil in ja ren een halve eeuw bedraagt. En daar die bruidegom, als weduwnaar, kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen heeft, zoo wordt het bruidje van 20 jaar in één dag moe der, grootmoeder en overgrootmoeder. Bij gelegenheid der aanstaande vergadering der Evan gelische alliantie te Amsterdam, zullen op de avonden der dagen voor de vergadering bestemd in verschillende kerken stichtelijke samenkomsten en godsdienstige redenen gehou den worden. Spurgeon van Londen, Henry Ward Beecher van New-York, Dr. Kögel van Berlijn en andere vermaarde kerkredenaars uit Nederland en uit den vreemde zullen zich doen hooren. Beroepen tot predikant bjj de Hervormde gemeente te Makkum en Cornwerd Ds. E. B. Gunning, thans te Nich- tevecht; - te Augsbuurt (Lutjewoude) Dr. A. W. Brons veld, pred. te Ophemert en Zennewijnen. Ds. N. Warmolts, pred. te Eeheeft voor het beroep naar St. Jansga en Delfstrahuizen bedankt. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Don derdag ontslag verleend aan J. P. Hemerik en H. A. van der Hart, als ambtenaren bij de plaatselijke belastingen en aan Mr. H. Hartogh Heys van Zouteveen als leeraar in de scheikunde aan de vormschool voor onderwijzers. Bij de be handeling van het voorstel tot regeling van den aard en het bedrag der borgtocht van den gemeente-ontvanger werd door eenige leden aangedrongen op de regeling van het personeel der beambten ten gevolge van de aanstaande afschaffing der plaatselijke accijnzen waarmede in verband staat de jaar wedde met de daaronder begrepen bureaukosten van den gemeente-ontvanger; voorts is besloten: Dr. D. de Loos te benoemen tot onderwijzer in de scheikunde bij de vorm school - twee hulponderwijzers van de 4de klasse te be noemen bij de openbare school voor minvermogenden; - de wed. C. Capteyn toe te leggen het bedrag, over het kwar taal waarin haar man is overledenvan de door hem ge noten jaarwedde- de beestenmarkt voor varkens en scha pen open te stellen en de overige onderwerpen aan te nemen. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 49°, te 10 uren 47u. Donderdag morgen te 5 uren 47°, te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 58°, 's namiddags te 4 uren 56°. Donderdag 11. arriveerde van Antwerpen te Roosen daal een reiziger, die allerlei antieke voorwerpen van echte paarlen voorzien en ter waarde van meer dan duizend gul den, tusschen zijn kleederen had verborgen, met het doel om de betaling der inkomende rechten te ontduiken. Doch den wakkeren ambtenaar, A. van den Muijsenbergmocht het gelukken de list te ontdekken, zoodat al de voorwer pen werden aangehaald en verbeurd verklaard. Men beweert dat alle bruikbare paarden aangevoerd ter markt te Chrudim in Bohemen, door officieren zijn aan gekocht. Sir Richard Mayne, het hoofd der politie te Londen heeft aan de verschillende chefs van afdeelingen het bevel gezonden om de manschappen behalve als tot dusver in de oefening met het geweervoortaan ook in die met de sabel onderricht te doen geven. - Blijkens bericht uit Bombay heeft het oorlogschip High flyer in de golf van Perzië wraak geoefend jegens het op perhoofd van El Katif, ter zake van beleedigingen van het Britsche gezag. Nadat verscheidene kleine forten waren ver nield, wilde men ook een sterker fort bemachtigenhetwelk echter niet gelukte en moesten de Engelschen na verschei dene gekwetsten en vier dooden te hebben bekomen den aan slag opgeven. De Highflyer keerde vervolgens naar Bombay terugmet het voornemen om eerlang met behulp van een sterkere macht den aanval te hernieuwen. Te Gratz heeft een vrouw een klacht ingediend tegen haar man en hem beschuldigd dat hij een aanslag op haar leven had gesmeed. Bij het verhoor heeft de beschuldige verklaard slechts uit wettige zelfverdediging gehandeld te hebben. Daar zijn teedere wederhelft steeds sliep met een grooten degen naast zich, en hem gedurig dreigde, had hij besloten zich ook te wapenen en sliep nu eiken nacht met een sabel rechts en een mes links van zich. De rechter heeft aangeraden tot wederkeerige ontwapening over te gaan. Te Glasgow bestaat een inrichting, waar de werkman voor 4 1 stuiver een goed middagmaal kan krijgen. Een aantal middagportiën worden er ook dagelijks afgeleverd tegen een stuiver de portieen niettegenstaande dezen ge ringen prijs, blijkt nu uit het openbaar jaarverslag dat de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2