Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. laatste zittingen der Tweede Kamer van de Staten-Generaal is het tot geen beslissing over beginselen gekomenofschoon er meer dan eene aanleiding toe bestond. Het voorloopig ver slag over het aanhangig wetsontwerp, betreffende het verleenen van concessie voor openbare werken, is op dit punt zeer per tinent en moet tot nadere verklaring «an de richting van het Ministerie dringen. Z. M. heeft benoemd A. J. Smeets tot burgemeester der gemeente Valkenburg, en tot binnenvader en binnen- moeder van het weeshuis te Buren A. J. de Graaff en zijn echtgenoote C. Geerling. Men verneemt dat Z. M. de Keizer van Rusland be noemd heeft tot ridder van de tweede klasse der orde van St. Stanislaus den heer Mr. H. A. Hartoghofficier van Justitie bij de arr.-rechtbank te Amsterdam, en tot ridder derde klasse dierzelfde orde den heer Mr. J. Wertheim, advocaat te Amsterdam. Door den Minister van Binnenlandsche Zakenden heer Geertsemais aan de ambtenaren van dat Departement kenbaar gemaakt dat door hen op aanstaanden Vrijdag geene werkzaamheden behoeven verricht te wordenen dat het Ministerie dien dag zal zijn gesloten. Dit heeft ook bij an dere Departementen van algemeen bestuur plaats. - Ook de rechts-collegiën zullen dien dag geene zittingen houden. De officieren van gezondheid der Marine de Kanter en Visscher v. Aalst, gedetacheerd aan 's-rijks marine-hos pitaal te Nieuwe Diep, worden na afgelegd examen bevor derd, de eerstgen. tot offic. van gez. 1ste kl., de andere tot offic. van gez. 2de kl. Onder de in actieveu dienst zijnde officieren der Ne- derlandsche landmacht bevinden zich thans nog 9 versierd met het eereteeken van 1813—1815, 13 met de medaille voor de Citadel van Antwerpen, 44 offic. zijn ridders der Militaire Y\ illems-orde waaronder 3 ridders der 3de klasse. Men vleit zich in de noordelijke provinciën met een bezoek van de Koninklijke familie, bij gelegenheid der ope ning van den spoorweg van Leeuwarden naar Groningen. Het paleis te Leeuwarden wordt daarvoor naar het schijnt gerestaureerd en zou dat tot verblijfplaats strekkenom van daar bezoeken te geven naar sommige Friesche, Groningsche en Drentsche gemeenten. Door de Staats-Courant worden de volgende berich ten van veeartsen medegedeeld loopende over de week van 11 tot 17 Maart: Te Stompwijk, waar nog vier stallen waren aangetast, brak de ziekte op den vijfden stal uit, waar 27 runderen te gelijk ziek werden. Te Yeur kwamen geene nieuwe ziekte gevallen voor. In de gemeenten Voorburg zijn de meeste stallen doorgeziekt De ziekte breidt zich te Rijswijk nog uit. De veearts te Zoetermeer bericht dat aldaar vier nieuwe stallen zijn aangetast. Te Zegwaard heerscht de typhus nog slechts op één stal; te Pijnacker, Nootdorp en Benthuizen is hij tot staan gekomen. Te Moerkapelle ontstond de ziekte voor het eerst op een stal met 5 runderenwaarvan reeds 3 zijn bezweken. Te Voorschoten werden 3 nieuwe stallen aangetast, op één daarvan was het ziektekarakter kwaad aardig. Rijnsburg werd op nieuw aangetast. LeidenOegst- geest, SassenheimVoorhout, Lisse en Katwijk bleven vrij. Te Warmond en Koudekerk heerscht de ziekte met een kwaad aardig karakter. Men spreekt van een diefstal van effecten ter waarde van f 40,000, die in den nacht van Zondag op Maandag te Ede bij Arnhem ten huize van mevr. v. S. zou zijn ge pleegd. Te Arnhem is uit Beekbergen iemand in hechtenis gesteld, verdacht zijn woning in brand gestoken te hebben. Zondag voormiddag omstreeks 10 uren ontstond er brand in een schuur, toebehoorende en dicht bij dej woning staande van den landbouwer G. E. Smeitink op Hullink on der Hoog-Keppel. Niettegenstaande twee brandspuitendie van de gemeente en die van het kasteel Enghuizendade lijk op de plaats des onheils tegenwoordig waren is alles verbrandwaaronder drie boerenwagens en drie karren. De oorzaak van den brand is geheel onbekend. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Heemse (Overijsel) Ds. J. J. Gobius du Sart, thans te Kaamsdonk. Door den gouv.-generaal van Neêrl.-Indië is o. a. be noemd tot 3de subst.-griffier bij het hoog gerechtshof van Nederl.-Indië Mr. L. Th. Schoon en een tweejarig verlof naar Nederland wegens ziekte verleend aan den pred. bij de Protestansche gemeente te Samarang P. L. de Gaay Fortman. Aan het algemeen overzicht van het Nieuw Batavi- aasch Handelsblad werd het volgende ontleend De eerste helft van de maand Febr. is niet rijk geweest aan belangrijke gebeurtenissen in Ned.-Indië. Op Java is bijna niets voorgevallen eener bijzondere ver melding waardig. Het examen voor Indische ambtenaren zal in dit jaar wor den afgenomen op den 18den Juni en volgende dagen. Een goede tijding van de Z. en O. afdeeling van Borneo is dat de nog overgebleven aanvoerder van den opstand Hadji Boejasim door de onzen is overvallen en afgemaakt, terwijl eenige leden zijner familie, die hem vergezelden zijn gevangen genomen. Overigens van de buitenbezittingen geen belangrijk nieuws. China blijkt meer dan ooit gebukt te gaan onder twee plagen: de zeeroovers en den opstand. De eerste hebben, volgens de laatst ontvangen dagbladen, weder een Fransch en een Amerikaansch schip, de Jeanne et Joseph en de Alma, geplunderd, terwijl het Duitsche schip Albert Jurss in de haven van Houg Kong een nachtelijken overval van roovers te verduren had, waarbij echter de aanvallers op de vlucht gedreven werden. Zulk een toestand is onverdra- gelijk, terwijl de rebbelen zich weder in de nabyheid vertoonen van Hankow, Canton en andere hoofdplaatsen, die zij ern stig bedreigen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 5 5°, des avonds te 8 uren 4 7°, te 10 uren 43°. Woensdag morgen te 5 uren 38°, te 8 uren 42°, 's middags te 12 uren 54°, 's namiddags te 4 uren 54°. Te Erkelens, in België, is door de belasting-ambte naren een dame aangehouden die een haarnet, dat zij droeg, opgevuld had met 120 el kant. Een vreeselijken storm heeft op Vrijdag nacht op de kusten van Engeland gewoed. Onder meerdere schepen heeft men het verlies te betreuren van de stoomboot //Spirit of the Ocean," die met 3 8 van de 42 personen, die zich aan boord bevonden een prooi der golven is geworden. Voor eenige dagen is in een telegram uit Florence gemeld dat een volksmenigte te Barlettaaangezet door een monnik, de woning van een Protestantsch geestelijke is bin nengedrongen en er eenige personen heeft gedood. Thans zijn nadere bijzonderheden dienaangaande bekend en daaruit blijkt dat er verschrikkelijke gruwelen bij die gelegenheid gepleegd zijn. Vooreerst is, volgens de Corriere delle Mar- che, het huis van bedoelden geestelijke in brand gestoken en zijn vier personen gedood terwijl de geestelijke het be houd van zijn leven alleen te danken had aan de vlucht, waarin hij als door een wonder slaagde. De Nazione, van Florencemeldt dat drie personen levend verbrandan dere door stokslagen gedood zijnen eenige andere weer de vensters werden uitgeworpen. De onder-prefect, die toe geschoten was om de ongelukkigen te hulp te komenzag zijn leven ook bedreigd en moest, om aan het hem wach tende gevaar te ontkomen, de wijk nemen; een politie agent werd vervolgens gedood en eenige huizen in brand gestoken en geplunderd. In het geheel moeten dertien per sonen op deze gruwelijke wijze het leven verloren hebben. (Zoo als in de telegram is gemeldheeft de regeering in de kamer van afgevaardigden op de deswege gedane inter pellatie verklaard, dat er omstreeks 70 personen te dier zake gearresteerd zijn). OFFICIE E E MIE U W Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden is ver gunning gevraagd door: 1°. J. J. Krantz en Zoon, fabri kanten alhier, om in het perceel aan de Laugegracht, Wijk V, N°. 622 een fornuis te mogen doen plaatsen, tot het

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2