N°. 1871. Vrijdag 23 Maart. A0. 1 Binnenlandsch Nieuws. LE1DSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mer9 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.76. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 m. 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'a namidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.We»t-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeexter en Wethouder»Maandagen Donderdag te 11 uien Cotemittie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeetterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Committie en Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaattelijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 nien.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 men. Kantoor der Plaatselijke Aooijuzen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uren;der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 nren en van 86 uren; van's-Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uien. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 nren; van de Hypotheken en bet Kadaster van 94 uren. Thans is de dag bepaald waarop HH. MM. de Ko ning en de Koningin zich. naar de hoofdstad zullen bege ven. De 10de April is nl. tot den dag der afreize be stemd. Z. M. heeft aan Mr. H. L. Nilant, not, te Zwolle, en Mr. G. Wicherlink, not. te Rjjsen (arr. Deventer), ver gund om onderling van standplaats te verwisselentot welke nieuwe standplaatsen zij mitsdien zijn benoemd met ingang van 1 Mei aanstaande. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 24 dezer niet plaats hebben. De jongste Ministerraad werd door den Minister van Koloniën niet bijgewoond, terwijl de Staats-Courant aange kondigd heeft dat die Minister zyn gewone audiëntie op den bepaalden dag niet zou geven. Men zegt dat een vrij ern stige ongesteldheid den heer Fransen van de Putte het bed doet houden en dat de geneesheeren den lijder de meest mogelijke rust hebben aanbevolen. Burg. en Weth. van Deventer hebben zich by adres tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek tot wijziging van het ontwerp van wet tot regeling van het toezicht bij bet oprichten van fabrieken enz. - In het kiesdistrict Zutfen zyn behalve Mr. Jb. Dam tot candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal gesteld Jhr. F. H. J. van Nispen lid der Provinciale Staten van Gelderland en Mr. L. W. C. Keuchenius, oud-Raad van Neêrl.-Indië. Ook de kiesvereeniging //Vrijheid en Recht" te Win terswijk heeft Maandag voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tot haren candidaat gesteld den heer Mr. Jb. Dam procureur bij de arrondissements-rechtbank te Zutfen. De heer Mr. H. J. Swavingdie bij de vorige stemming door baar tot candidaat gesteld was, had verzocht thans niet iu aanmerking te komen. Te Gouda zal een broodfabriek door de firma B. M. Perk en Comp. worden opgericht nadat de pogiDgen om een naamlooze maatschappij bij aandeelen daartoe te stich ten waren mislukt. In een vergadering van aandeelhouders in de Utrecht- sche broodfabriek, Dinsdag 11. gehouden, is over 1865 van de winst 2 pCt. afgeschreven van de kosten van aanleg en 10 pCt. van die der oprichting, terwijl het dividend is bepaald op 5 pCt. en nog een som gesteld op winst en verlies voor 186 6. Het Nederlandsche volk zet jaarlijks door de staatslo terij 3£ millioen gulden geheel improduktief om. Daarvan keert 2J- millioen tot de spelers terug. Alzoo de 3J- mil lioen wordt omgezet, ten einde daarop 2 6 percent of on geveer 9 ton gouds te verliezenwaarvan de eene helft vloeit in de schatkist en de andere helft in de zakken der loterij-handelaren. De spelers geven in iedere loterij een som van f 1,152,000 uit om f 866,000 te winnen, ongerekend de huur, de woeker en allerlei andere ongerech tigheden, die met de loterijbriefjes worden gepleegd. De spe lers verliezen dus bij iedere loterij drie ton gouds, vooral niet minder. Die som wordt echter niet alleen in Nederland verspeeld, want de Eogelschen nemen altijd een aanzienlijk getal loten. De nieuwe Minister van Finantiën schijnt ge negen om de verhuring van loten geheel af te 9chatfen en ook de splitsing te verbieden. Op dit oogenblik echter de staatsloterij op te heffen, durft hij, hoe dit denkbeeld hem ook bekoort, niet doen, omdat de 4 ton, die zij aan de schatkist geeft, niet kan worden gemist. - Men verneemt dat op de Limburgsche lijnen onzer Staatsspoorwegen een nieuw model bagagewagens is in ge bruik gesteld, waarin de hoofdconducteur gezeten is in een soort van bureautje, waarin hij gedurende het rijden zijn administratieve werkzaamheden kan verichtenhet uitzicht heeft vóór zich uit over den weg over de locomotief heen achter zich over den ganschen trein op den afgelegden weg en ter weerszijden langs de portiers van al de rijtuigen terwijl hij den machinist onmiddellijk kennis kan geven van hetgeen hij dezen heeft mede te deelen en de hand slechts heeft uit te steken om het remtoestel in werking te bren gen alles zonder van zijn zitplaats op te staan of zelfs het hoofd om te wenden. Men meldt uit Buiksloot dat de gemeenten Nieuwen- dam en Buiksloot en ook Amsterdam den 19den dezer aan een groot gevaar zijn ontkomen. Te 9 uren des avonds ont stond er namelijk brand in den trasmolen //de Leeuw," op slechts geriugen afstand van het buskruidmagazijn te Nieu- wendam. Gelukkig werd dit spoedig ontdekt door den mees-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1