Photographie. V olks voorlezingen Buitengewone Bijeenkomst Buitenlandsch Nieuws. Promotie aan de Leidsche Hoogeschool. Advertentiën. C. H. VAN AMEROM, Papegracht. Vermindering wan Prijs. van het Departement Leiden der Maatschappij »tot Nut van 't Algemeen. quetje van rozen met viooltjes aangeboden onder het uit spreken der volgende regelen: Ik breng van 's Konings Hagevan d' oever van de zee. Een nedrig Veldviooltjeneen vriendlijk Roosjen meê; Een handvol Lauwerblaren, geplukt aan 't Noorderstrand Om Andersen te tooien, als Gast van Nederland, En om daarbij te voegen ons aller hartewensch Voor Denemarken's Dichter, den Schrijver en den Mensch. In den nacht van den 2 Osten op den 21sten Januari ontstond te Manjar afdeeling Grisseedoor onvoorzichtig heid brand, die behalve 658 woningen, 9 oude zoutlood- senwaarin ruim 523 8 kojans zout opgeschuurd lagen, in de asch legde. De schade wordt begroot op ruim f 41,000. In den ochtend van 25 November jl. tusschen 10 en 11 uren werd in de Minahassa een onderaardscb geluid waar genomen hetwelk veel overeenkomst had met het geluid van een ver verwijderden donder. - Het werd opgevolgd door een aardschuddingdie zich over de geheele Minahassa uit strekte maar in de afdeelingen Kema en Tondana het he vigst was. Deze aardschudding, die ongeveer 25 seconden aanhield bestond uit een trillende beweging van den bodemgepaard met drie snel op elkander volgende schokkenwaarvan de laatste zeer hevig was. Te Kema, in welke afdeeling ze het eerst is waargeno men, ontstonden in den weg, die langs het strand leidt, op verschillende plaatsen scheuren en aardstortingen. Ook op den wegwelke de afdeeling Kema met de afdee- Tondano verbindt, hadden dergelijke aardstortingen plaats; terwijl te Tondano aan verscheidene huizen schade werd aan gericht. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Zaterdag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 42°, 's middags te 12 uren 51c, 's namiddags te 4 uren 53°. Vroeger is medegedeeld dat de heer A. Royer, een wijnhandelaar te Epernay, een wedstrijd voor het beste lof dicht op de Champagnewijn heeft geopend. Hij heeft daarop niet minder dan 230 antwoorden ontvangen, die te zamen ongeveer 16,000 regels tellen. Parijs wordt van versch water voorzien uit de rivier de Dhuys door een waterleiding van 135 mijlen 2 7 uren gaans. De aanleg van dat werk heeft ƒ8,400,000 gekost. Er worden in 24 uren 40,000 kubieke ellen water aange voerd. De totale aanvoer ook door andere aquaducs be draagt thans dagelijks 200,000 kubieke ellen. Koningin Victoria heeft een nieuw eereteeken inge steld, de Albert-medaille genaamd; zij zal uitgereikt wor den aan hendie bun leven in gevaar stellen bij het red den of bij pogingen lot reddingvan menschen bij schip breuk of andere gevaren ter zee. Men zegt dat Keizerin Eugenie met Paschen zich naar Rome zal begeven. - Door de inwoners van het graafschap Cheshire is Za terdag jl. een bijeenkomst gehoudenten einde te beraad slagen over de middelenwelke men zou kunnen aanwen denom veehouders, die veel door de veepest hebben ge leden, en die, volgens de bepalingen der nieuwe wet, geene aanspraak op schadevergoeding hebben, ten minste eeniger mate te gemoet te komen. Er werd besloten voor dit doel een openbare inschrijving te openen, welke gedurende de vergadering reeds 8000 heeft opgebracht; de markies van Westminster schreef o. a. voor 5000 in. De justitie te Parijs doet ijverige nasporingen betref fende een rechtsgedingdat aldaar eerlang zal worden be handeld en nog al opzien zal verwekken. De heschuldigden acht in getalbehooren allen tot de groote wereld. De slachtoffers zijn 20 jeugdige meisjes, waarvan de oudste nauwlijks 18 jaren telt. Het onverwachte bezoek der politie in een huis in de omstreken van Parijs, waar de beschul digden zich gewoonlyk vereenigden zoowel als de later ge dane ontdekkingen, hebben schier ongelooflijke feiten aan het licht gebracht. De geheele tooneelwereld te Parijs is in opschudding een komiek van het Palais Royal, Lassouche, is een erfe nis ten deel gevallen, waardoor hij millionair wordt. Het feit schijnt waar te zijn, maar tot de verdichtselen behoort dat hij te gelijker tijd den titel van baron de la Souclia geërfd heeft. De heer Habeneck te Parijs bespreekt in den //Avenir national" de te Amsterdam opgerichte vereeniging tot bevor dering der afschaffing van het zegelrecht op de dagbladen, Hij zegt in dat stuk//Indien Frankrijk niet in zich zelf de redenen en oorzaken van zijn krachtig streven naar vrij heid vond, dan zou het daartoe, reeds dikwerf werd het opgemerkt, door het voorbeeld der ons omringende landen worden aangespoord. Men heeft ZwitserlandBelgië en Ita lië genoemd; thans is het Neêrlands beurt het land dat door een geduldig en sterk ras, hetwelk het eerst de groote zaak der gewetensvrijheid wist te verdedigenaan de zee werd ontrukt." De heer Habeneck zegt, terwijl hij zijn ar tikel besluit: //De nieuwe vereeniging zal zonder twgfel ze gevieren. Het volhardend pogen maakt de kracht der vol keren uit en de Nederlanders bezitten die volharding in de hoogste mate." In het Departement Calvados is een onuitgegeven en geheel onbekende brief van Charlotte Corday ontdekt. Dat stuk draagt de dagteekeniug van den I3den Juli 1793 De Keizer van Marokko heeft een besluit genomen tot de vestiging eener groote handelshaven te Saffi of Azaffi, aan de Atlantische zee, op ongeveer 80 mijlen van Moga dor. Tevens zal aldaar een arsenaal voor de vloot worden gebouwd. De voorloopige werkzaamheden zullen reeds in de eerstvolgende maand aanvangen en onder leiding van een Fransch ingenieur, geassisteerd door Fransche opzichters voortgezet worden. Reeds vroeger was Saffi een belangrijke handelshaven, doch in 1768 werden de aldaar gevestigde kooplieden door een bevel van Keizer Mohamed genoodzaakt naar Mogador te vertrekken, alwaar hij het voornaamste gedeelte van den Marokkaanschen handel wilde concentreeren. 17 Maart. - Tot Doctor in de Rechten de heer O. F. Groeninx van Zoelenvan 's-Gravenhagena verdediging van Stellingen. Een bekwame VERWERSKNECHT, zijn werk grondig verstaande, kan dadelijkvoor vastwerk bekomen. Adres in persoon of met franco brieven Letter Z. bij den Boekhandelaar HENNEVELD te Delft. Een dozijn PHOTOGRAMMEN f 5.—. Een half dozijn 3. Dingsdag 20 Maart 1866 's avonds te 8 uren in het gewone lokaal. De bezoekers, beneden de 18 jaren, worden verzocht zich vooral ordentlijk te gedragen ten einde geen gevaar te loopen uit de zaal te worden verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2